Tikrinant viešoje erdvėje paskelbtą informaciją, kad Biržuose savaitgaliais nesaugu ir žmonės bijo išeiti į gatves, savaitgalį policijos pareigūnai iš įvairių šalies miestų surengė netikėtus reidus.
Areštuotas 3 mėnesiams
Priminsime, kad Biržai plačiai nuskambėjo po to, kai Maironio gatvėje, pačiame miesto centre, vilnietis Dainius Miliukas (37 m.) griebėsi ginklo ir ėmė šaudyti į paauglius. Vienam jų pasisekė pabėgti, o kito kūnas, kuriame ekspertai rado dvi šautines žaizdas, buvo rastas po balkonu. Beje, šūviu į nugarą nužudytasis septyniolikmetis yra tapęs Lietuvos šaudymo sporto jaunių ir jaunimo čempionu.
D. Miliukas šaudė iš legalaus, savigynai įsigyto pistoleto. Dainiui, kurį Biržuose visi gerai pažįsta kaip prieš kelis metus tarp šio miesto nusikalstamų grupuočių besisukiojusį vyrą, praeityje buvo taikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas. Tačiau tai buvo prieš 14 metų, todėl tai jam nesutrukdė gauti leidimą ginklui.
Kai tik buvo paskelbta D. Miliuko paieška, jis pats atėjo į komisariatą Vilniuje ir atsinešė pistoletą „Makarov“, kurį atidavė pareigūnams. Jau kitos dienos pavakare tiek jis, tiek kartu su juo automobiliu važiavęs jo sugyventinės tėvas, biržietis Zenonas Šoblinskas, davė parodymus ikiteisminį tyrimą atliekantiems Panevėžio prokurorams.
Teismas D. Miliuką suėmė trims mėnesiams, o Z. Šoblinską – penkiolikai dienų. Kaip teigė įtariamojo advokatas Justas Vilys, D. Miliukas „nuoširdžiai gailisi ir negali suvokti, kaip galėjo įvykti tokia tragedija“.
Komisarų pažadai
Šis kruvinas įvykis sujaudino Biržų gyventojus. Visi tuoj pat prisiminė, kaip liepos 7 dieną 23 metų biržiečio Alvaro Joniko vairuojamas automobilis „Volkswagen Golf“ centrinėje miesto gatvėje, lėkdamas dideliu greičiu, rėžėsi į kelkraštyje stovėjusį automobilį, į kurį 44 metų biržietė tuo metu krovė pirkinius. Moteris žuvo iškart, o avarijos kaltininkas paspruko.
Suradus įtariamąjį Panevėžio miesto apylinkės teismas jį leido suimti dviem mėnesiams, tačiau už grotų A. Jonikas tepabuvo tik keletą dienų. Advokatas suėmimą apskundė, o apygardos teismas jį panaikino. Biržietis paleistas turint jo rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir registruotis policijoje.
Po šių įvykių žmonės viešai prabilo, kad Biržų policija dirba ranka rankon su nusikaltėliais arba bijo jų ir stengiasi, kuo mažiau matyti. Aiškintis situacijos į Biržus važiavo ir Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas. Per policijos vadovų susitikimą su gyventojais ūkininkas Romualdas Misevičius, nevyniodamas žodžių į vatą, tiesiai šviesiai pareiškė, kad Biržuose tvarką daro ne policija, o nusikaltėlių gauja.
Ūkininkas papasakojo, kad jo problemos prasidėjo po to, kai jis užtiko du nelegaliai medžiojančius Biržų gaujos vadeivas. Jie ėmė terorizuoti jo šeimą, kerštauti jam. Jo laukuose kažkas primėto armatūros, akėčių, todėl lūžta technika, ūkininkas patiria didelių nuostolių. Kerštaujama ir jo žmonai, grasinama, kad bus imtąsi ir vaikų.
Tiesa, vėliau R. Misevičius kiek sušvelnino savo toną ir tvirtino, kad policija jis pasitiki, tik ji esą nepajėgi kovoti su banditais. Pavaduotojas R. Požėla pažadėjo ūkininkui padėti, o R. Bobinas miestiečiams pranešė, kad nuo šiol mieste patruliuos gausesnės Panevėžio apskrities pareigūnų pajėgos.
Rasta narkotikų
Jau po kelių dienų vadovai parodė, kad tai ne tušti žodžiai. Biržų policija kartu su Lietuvos kelių policijos tarnybos, Panevėžio apskrities VPK Kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos ir Šiaulių apskrities VPK pareigūnais surengė reidą. Jo metu išaiškinti 4 asmenys, disponavę narkotinėmis medžiagomis. Trims iš jų pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
Turėdami išankstinės informacijos, pareigūnai taip pat atliko kratą pas įtariamą narkotinių medžiagų platintoją, apie kurį informaciją nuo 2013 metų pavasario rinko Biržų rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus pareigūnai. Pas Vėjo gatvėje gyvenantį D. R. (34 m.) buvo rasta augalinės kilmės galimai narkotinės medžiagos. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu. Įtariamajam D. R. teismas skyrė suėmimą 1 mėnesiui.
Priemonių metu tikrintas ir Kelių eismo taisyklių (toliau - KET) laikymasis Biržų mieste ir rajone. Patikrinus daugiau kaip pusantro šimto automobilių, nustatytas 21 KET pažeidimas. Išaiškinti 2 neblaivūs medžiotojai, iš kurių paimti ginklai, taip pat nustatyti 2 viešosios tvarkos pažeidimai.
Plėšikas pasislėpė
„Akistatos“ žurnalistė dar prieš reidą pakalbino keletą biržiečių, tačiau šie policijos darbu per daug nesiskundė ir tvirtino, kad mieste palyginti ramu ir nėra taip, kaip kad buvo Pašto karvelių siautėjimo laikais. Sunku suprasti, ar žmonės iš tikro bijo sakyti tiesą, ar ne visi susiduria su nusikaltėliais ir chuliganais. Kelios kalbintos merginos prisipažino, kad iki šiol jos jautėsi saugiai ir tik dabar, kai apie Biržus parodė per televiziją, parašė laikraščiai, joms tapo nejauku vaikščioti po miestą. Iki tol apie saugumą net nesusimąstydavo. Tiesa, vienas vyras pasakojo, kad pernai, panašiai kaip vesterne, buvo apiplėšta Kredito unija.
„Akistata“ pasidomėjo šiuo apiplėšimu. Pirminiais duomenimis, į uniją įsiveržė rusiškai kalbantis kaukėtas plėšikas, šovė iš pistoleto ir, visus suguldęs ant grindų, sušuko: „Ležat, suki, dengi davai!“ (liet. „Gulėt, kalės, pinigus duokit“). Tuomet susišlavė pinigus ir, sėdęs ant dviračio, nuvažiavo. Tai irgi atsitiko pačiame miesto centre, J. Janonio gatvėje, darbo dienos pradžioje. Viena darbuotoja, rizikuodama gyvybe, sugebėjo paspausti pavojaus mygtuką, tačiau policija ir tuomet nesublizgėjo. Patruliai supainiojo Kredito uniją su Šiaulių banku ir pirmiausiai nuvyko ten. O dviratininkas dingo be pėdsakų.
Biržų rajono policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis žurnalistei sakė, kad šis nusikaltimas dar neišaiškintas, jo tyrimą yra perėmę Panevėžio apskrities VPK kriminalistai.
E. Šopis pripažino, kad Biržuose yra keletas juos dominančių asmenų, kuriems yra taikytas ir Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo prevencinės priemonės, tačiau anot komisariato vadovo, tokios organizuotos gaujos, su savo valdymo struktūromis ir bendra kasa, Biržuose vis tik nėra. E. Šopis patvirtino, kad ūkininkas R. Misevičius iš tikro yra patyręs nuostolių. „Yra pradėti net keli ikiteisminiai tyrimai, kurių metu, galbūt, išaiškės, kas jam kenkia“, – sakė Biržų PK vadovas.
Beje, ir policijos komisarai iš Vilniaus patyrė tą patį, ką ir korespondentė. Žmonės tarpusavyje šnibždasi apie gaują, tačiau garsiai liudyti bijo. R. Misevičius teigia, kad gauja turi bendrą kasą, turi vadus ir vykdytojus ir, net kaip kažkada Tulpiniai, turi sodybą su tvenkiniu. Tačiau vadai patys tiesiogiai nusikaltimų nedaro – viską tvarko taip vadinamų torpedų rankomis. Norint įrodyti jų nusikaltimus tyrimą reikia atlikti labai kruopščiai, nes samdomi patys geriausi advokatai, turintys patyrimo pareigūnų darbą paleisti vėjais.
Karveliai išskrido
Iki 1993 metų pavasario Biržuose ir rajone veikė viena organizuota nusikaltėlių grupuotė, vadinta Pašto karveliais. Gauja specializavosi vogti, be to, perparduodavo vogtus daiktus. Palaikė ryšius su Panevėžio, Rygos, Šiaulių, Kauno ir kitų miestų mafijos struktūromis. Tais metais į Biržus iš Vokietijos sugrįžo Sigitas B.-Cibė. Jis iš karto ėmėsi vadovauti Pašto karveliams, nuo kurių tuo metu atsiskyrė ir pradėjo savo veiklą Virginijaus J.-Žibčiko gauja. Tačiau ši gauja, kurią daugiausiai sudarė nepilnamečiai, didesnės įtakos nei Biržuose, nei aplinkiniuose miestuose neturėjo. Kaip ir vėliau atsiradę Baubai apie kuriuos būrėsi turtingų tėvų vaikai.
O štai Cibės vadovaujama grupuotė pradėjo veikti aukštesniu lygiu. Ryšiai su Šiaulių Princais, Kauno Daktarais, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos gangsteriais leido Cibei nesunkiai tapti Biržų mafijos vadeiva. Cibė buvo keletą kartų teistas (pirmą kartą dar 1978 metais – už vagystę), kartais bylos prieš jį nuslopdavo, o kartais teismai jį išteisindavo. Pavyzdžiui, 1990 metais balandžio mėnesį Biržų teismas jį pagal kelis Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos baudžiamųjų kodeksų straipsnius nuteisė 4 metams ir 6 mėnesiams laisvės atėmimo.
Tačiau Aukščiausiojo Teismo prezidiumas šį nuosprendį panaikino ir perdavė teismui iš naujo nagrinėti, nes baudžiamosios bylos dokumentus iš Biržų teismo buvo pavogę ir sunaikinę Pašto karveliai. Tai vienas iš įžūliausių nusikaltimų.
Byla buvo atkurta, tačiau kopijos Aukščiausiojo Teismo netenkino, taigi Cibė triumfuodamas paliko Šiaulių tardymo izoliatorių.
Visi tuo laiku Biržuose įvykdyti sprogdinimai buvo siejami su Cibe. Daugelis Biržų verslininkų Cibės grupuotei mokėjo duoklę už tai, kad leistų ramiai dirbti.
Tačiau ir pats Cibė sulaukė pasipriešinimo. Į jo namą buvo įmesta granata, o vieną naktį jis buvo nušautas. Ir nors į talką vietiniams sekliams atvyko pagalba iš Generalinės prokuratūros, tačiau byla taip ir liko neišaiškinta.
Tas įvykis dar garsus tuo, kad Cibės laidotuvės, kuriose dalyvavo Kauno, Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio banditai, buvo labai įspūdingos. Atvyko svečiai net iš Latvijos ir Estijos. Gatvė prie laidojimo rūmų prisipildė kramtomąją gumą žiaumojančių „kvadratinių“ vyrukų. Daugelis mafijos vadeivų atvažiavo lydimi asmens sargybinių. O važiuojant iš laidotuvių netoli Panevėžio ir Pasvalio rajonų ribos, ties Sereikonių kaimu, Panevėžio Tulpiniai sušaudė tris jiems neįtikusius konkurentus.
Po šio įvykio Karveliai prarado pozicijas. Dalis jų išvyko į užsienį ir kurį laiką užsiėmė narkotikų kontrbanda.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ