Po tragiškų įvykių Biržuose susizgribta, kad žmonės nepasitiki teisėsaugos pareigūnais. Atvykę policijos vadai aiškino, kad be visuomenės pasitikėjimo nusikalstamumas neįveikiamas. Ir tai tiesa.Tikra tiesa ir tai, kad pasitikėjimo ar nepasitikėjimo nebūna be priežasčių. Kodėl Biržai nelinkę pasitikėti teisėsaugos pareigūnais? Į šį klausimą atsakymų – daugybė. Vieną iš jų labai paprastai įvardijo kaimo moteris: „Jie absoliučiai negerbia žmogaus.“ Po rezonansinių įvykių naršoma Biržų policija. Rajono savivaldybės merė netgi kreipėsi į prokurorus, kad šie imtųsi tyrimo, ar policininkai tinkamai atliko darbą. Visgi ne vienas Biržų rajono gyventojas galėtų kalbėti ne tik apie policijos, bet ir apie prokuratūros darbą.
„Negaliu klausyti kalbų, kad reikia pasitikėti policininkais ar prokurorais“, - sako Kratiškių gyventoja, gavusi Panevėžio apylinkės prokuratūros raštą.
Kaip žinia, Biržuose dirbantys prokurorai dabar priklauso Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuratūrai. Taigi, šios institucijos vardu raštus rengia Biržuose dirbantys pareigūnai ir juos siunčia rajono gyventojams.
Vieną iš tokių raštų gavo ir Kratiškiuose gyvenanti moteris.
Ji šių metų balandžio 15 dieną kreipėsi į Biržų rajono policijos komisariatą dėl langų išdaužymo. Tą pačią dieną buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl svetimo turto sugadinimo. Birželio 17 – ąją byla gauta prokuratūroje.
Ir jau kitą dieną prokuroras parengė raštą – nutarimą sustabdyti ikiteisminį tyrimą.
Sustabdymo motyvas skamba įprastai: „kadangi šiuo metu byloje atlikti visi reikiami proceso veiksmai ir išnaudotos visos galimybės nustatyti nusikalstamą veiklą padariusį asmenį, tačiau toks asmuo nenustatytas“.
Raštas baigiamas taip: „Nutariau sustabdyti ikiteisminį tyrimą byloje Nr. 54-1-155-13 dėl vagystės.“
Kitaip tariant, žmogus į teisėsaugą kreipėsi dėl išdaužtų langų, o prokuroras nutraukė tyrimą dėl vagystės.
Ką kelis mėnesius veikė pareigūnai – ieškojo langų daužytojų ar mistinių vagių?
Toks klausimas kilo ir Kratiškiuose gyvenančiai moteriai.
Ji ir vienaip, ir kitaip skaitė prokuroro sukurptą raštą. Ir suprato viena – tokias teisėsaugos vingrybes gali išaiškinti tik pats rašto autorius.
Kadangi popieriaus lape rado suraitytą prokuroro Tomo Bajorūno pavardę ir parašą, ryžosi jam paskambinti. „Aš prokurorui ir sakau: manęs neapvogė“, - pasakoja moteriškė.
„Tai džiaukis“, - telefono ragelyje sako išgirdusi ji. Paskui, pasak kratiškietės, išgirdo pasiūlymą atvažiuoti į prokuratūrą – atseit raštą pataisys.
Prokuroro surašytų bei išsakytų minčių priblokšta moteris įsitikinusi, kad tokį faktą būtina viešinti. Ypač dabar, kai po tragiškų įvykių Biržuose garsiai kalbama apie visuomenės nepasitikėjimą teisėsauga ir tame pačiame fone girdisi raginimai padėti pareigūnams.
Kraštietę itin stebina aiškinimai, kad policija ar prokuratūra prastai dirba dėl menko finansavimo. „Mano atvejis parodo, kad ne finansavimas bėda. Kokio finansavimo reikia kriminalistams, kurie, tirdami įvykį, važinėja iš Biržų į Kratiškių kaimą, degina automobilių kurą, gaišta laiką, bet nežino, ką tiria – langų daužymą ar vagystę?“ - kalba nukentėjusioji.
Ji turi rimtą pagrindą abejoti, ar prokuroras, rengęs raštą, buvo susipažinęs su byla.
„Ar šitaip tiriamos ir kitos bylos? Ar jos iš viso skaitomos?“ - apmaudo neslėpė moteris.
Tokių raštų siuntinėjimas nukentėjusiems yra absoliuti nepagarba žmogui. Taip mano moteris, patyrusi ne tik langų daužymą, bet sulaukusi ir grasinimų.
„Tegul prokurorai nelaiko mūsų avinais, nemokančiais skaityti, ir tejaučia pareigą atlikdami savo darbą“, - tikino kratiškietė.
Ji jaučiasi įžeista ir mano, kad taip dirbdami teisėsaugos pareigūnai negali įgyti visuomenės pasitikėjimo. „Su tokiais prokurorais nenorėčiau daugiau susitikti“, - sako ji.
Kaip minėtą faktą vertina prokurorai?
Į Panevėžio apylinkės prokuratūrą pirmadienio rytą paskambinus prokuroro Tomo Bajorūno telefonu niekas neatsakė. Paaiškėjo, kad prokuroras atostogauja.
Vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Rūta Grušienė, išklausiusi problemos esmę, buvo linkusi manyti, kad įvyko techninė klaida. Ir pažadėjo informaciją patikslinti po kelių valandų.
Pirmadienį popiet R. Grušienė patvirtino, kad įvykusi techninė klaida, dėl kurios apgailestauja ir atsiprašo nukentėjusios. Anot jos, ikiteisminis tyrimas vyko dėl svetimo turto sugadinimo. Prokuroras, rašte įrašydamas frazę, kad tyrimas sustabdomas dėl vagystės, padarė klaidą.