„Džiaugiamės, kad pasimatėme, nes artėja šventės. Kaip ir visi, viliamės to stebuklo. Pokalbis buvo šiltas, žmogiškas, buvo išsakyti ir teisiniai argumentai. Prezidentas pažadėjo artimiausiu metu apsispręsti, ar jis kreipsis į Konstitucinį teismą dėl galimybių paso vaikams“, – vizitą su G. Nausėda komentavo protesto organizatorė, valstietė Vitalija Jankauskaitė Milčiuvienė.
Anot jos, prezidentas su mamomis susitikti buvo pažadėjęs dar praėjusį sekmadienį, kuomet Prezidentūros kieme vykusiame kalėdiniame koncerte basos mamos ir tėčiai trumpam nusiavė batus.
V. Jankauskaitė-Milčiuvienė pabrėžė, kad parlamentarų ir prezidento kreipimaisi į Konstitucinį Teismą „yra skirtingi dalykai“, nes šalies vadovo kreipimosi atveju sprendimas įvesti galimybių pasą dvylikmečiams jau po savaitės būtų stabdomas.
„Kai kreipiasi prezidentas, kol Konstitucinis Teismas priims sprendimą, iškart nustoja galioti visi nutarimai, dėl kurių buvo kreiptasi“, – tvirtino „Basų mamų“ atstovė.
Ji taip pat nurodė, kad „Basos mamos“ nėra prieš skiepus, bet yra už „galimybę rinktis“: „Ir už vaikų skirstymą ir segregavimą su galimybių pasais“.
Prezidento patarėja: dar turėsime diskusiją
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė, pristatydama protestuojančių mamų pokalbį su šalies vadovu sakė, kad jo eiga buvo „draugiška“, o didžiausias dėmesys skirtas testavimo klausimui.
„Be jokios abejonės, skiepytis yra svarbu ir tai išlieka pagrindinė pandemijos valdymo priemonė, bet lygiai taip pat, ateinant omikron, labai svarbus dalykas yra testuotis. Šiai dienai mes pastebime, kad ne visi žmonės žino, kad galimybių pasą gali gauti kikevienas vaikas, todėl, kad jis gaunamas pasiskiepijus, persirgus arba testuojantis. Valstybė šiuo metu yra numačiusi, kad testavimas bus apmokamas iš valstybės biudžeto lėšų. <…> Prezidentas mano, kad testavimas ateinant omikron yra labai svarbi priemonė“, – nurodo ji.
Patarėjos teigimu, privaloma turėti omenyje, kad pagrindinis valstybės tikslas – išsaugoti vaikų sveikatą, kontaktinį ugdymą ir vaikų socialinį gyvenimą.
„Visos šios trys dedamosios, ypač paaugliams, yra itin reikšmingos. Mes sutarėme, kad tėvų atstovai ateis dar su teisiniais argumenatais pasikalbėti ir, ko gero, turėsime dar diskusiją raštu arba susitikus“, – nurodė ji.
Tai ne pirmas toks protestas šiemet – kiek anksčiau basų kojų akcijos rengtos prie Vyriausybės ir Prezidentūros, siekiant išreikšti nepritarimą, jog nuo gruodžio pabaigos galimybių pasas bus reikalingas ir vaikams nuo 12 metų.