Knygelė, kurią Baltarusijos opozicijos atstovybė Lietuvoje vadina pasu, sukėlė dalies politikų ir istorijos mėgėjų didelį pasipiktinimą. Neva baltarusiai, išspausdinę ant jos Vytį, pavogė jį iš lietuvių. Ir ne tik Vytį, bet ir visą mūsų istoriją.
Baltarusijos opozicija bandė pasiekti, kad šis daiktas būtų pripažintas nauju baltarusių pasu, bet liko tik su knygele rankose. Jie tikina, kad jokios galios neturintį pasą, kuris kainuotų 97 eurus, sugalvojo tam, kad būtų palengvintas nuo Lukašenkos režimo į Lietuvą ir kitas šalis pasprukusių baltarusių gyvenimas, nes dabar, pasibaigus tikrojo paso galiojimui, jie negali gauti naujo.
Be to, tai simbolinis dokumentas, kuris leistų asmenis identifikuoti save kaip baltarusius, kurie nepritaria Lukašenkos terorui ir nori demokratinių permainų savo tėvynėje.
„Mes nepalaikome rusiškojo imperializmo simbolių. Todėl mūsų sprendimas yra turėti simbolį, kuris baltarusiams reiškia laisvę“, – sakė Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Aleksandras Dobrovolskis.
Tačiau tokiam pasui teisiškai galioti Lietuvoje šansai minimalūs, nes jis negali turėti tikro asmens dokumento statuso ir teisiškai yra tiesiog knygelė.
O tikrasis ir visų valstybių pripažįstamas pasas yra su sovietinę Baltarusiją primenančiu herbu.
Vadina tautų priešinimu
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys nemato jokio reikalo ir pagrindo nuo Minsko režimo pasprukusiems baltarusiams turėti kitokį pasą, nes Lietuvoje jie gali gauti visus gyvenimui ir judėjimui reikalingus dokumentus.
„Tokiems asmenims, kurie dėl humanitarinių priežasčių negali grįžti, Lietuvoje yra išduodamas užsieniečio pasas ir su tokiu kelionės dokumentu jie gali keliauti“, – sakė ministras.
Kai kurie Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai įsitikinę, kad toks pasas su Vyčiu – Baltarusijos ir Lietuvos žmonių priešinimas bei mūsų istorijos ir valstybės simbolių savinimasis.
„Tai bandymas paimti rimtą gabalą Lietuvos istorijos ir bandyti pretenduoti į LDK palikimą valstybine apimtimi. Tai – pseudomokslinės litvinizmo teorijos pavyzdys praktikoje, kada teigiama, kad mūsų valstybė buvo sukurta slavų, bet tikrai ne lietuvių“, – kalbėjo komiteto narys Audronius Ažubalis.
K. Budrys sako, kad knygelėje vaizduojamas raitelis – jokia naujiena ar provokacija. Į Vytį panašus simbolis – „Pahonia“ – fiksuojamas istoriniuose Baltarusijos dokumentuose, o mūsų tautas jungia bendra istorinė patirtis. Be to, iki Lukašenkos sprendimo ant baltarusių pasų puikavosi Vytis ir tai buvo oficialus šios valstybės herbas.
„Istoriškai, jeigu paimtume devyniasdešimtųjų pradžią, iki 1995-ųjų, jau buvęs Baltarusijos pasas buvo su „Pahonia“ ant viršelio. Mes turime dokumentus, kuriais keitėmės su tuometine Baltarusija, ta simbolika irgi yra naudojama, mes to negalime užmiršti. Bendra mūsų istorinė patirtis yra faktas“, – teigė užsienio reikalų ministras.
Dokumento nepripažino
Kad ir kokie būtų Baltarusijos opozicijos siekiai ir norai turėti savo pasus, Seimo Užsienio reikalų komitetas konstatavo, kad toks pasas neturės jokios teisinės galios.
„Buvo vieninga nuomonė visų institucijų, kurios išduoda pasus, ar registruoja, ar užsiima užsieniečių teisine padėtimi, kad, pagal galiojančius Lietuvos teisės aktus, toks pasas ar dokumentas negali būti pripažintas“, – paskelbė komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas.
Šis atvejis ne pirmas, kai baltarusių bandymas leisti naujus dokumentus Lietuvoje suprantamas kaip kėsinimasis į mūsų paveldą. Praėjusias metais skandalas kilo dėl paso projekte pavaizduotų Baltarusijos sienų, kurios apėmė ir Dieveniškes.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.