Penktadienį Europos teisingumo ir vidaus reikalų taryboje teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui paraginus visas valstybes, taikančias Europos arešto orderio išlygą, ją persvarstyti, Austrija jau prižadėjo kelti šį klausimą.
Prieš Tarybos posėdį įvykusiame Lietuvos ir Austrijos teisingumo ministrų dvišaliame susitikime buvo pasirašyta dvišalė deklaracija, kurioje Austrijos teisingumo ministrė Beatrix Karla įsipareigojo iškelti klausimą dėl išlygos atsisakymo savo šalyje.
Europos Sąjungos (ES) teisėje yra įtvirtinta pereinamojo laikotarpio nuostata, leidžianti daryti išlygą, pagal kurią nusikaltimams, padarytiems iki 2002 m. rugpjūčio 7 d., Europos arešto orderio procedūra gali būti netaikoma.
R. Šimašius sakė, kad Europos arešto orderio sistema veikia sėkmingai ir reikia panaikinti jos taikymo susiaurinimus, o visos išlygą taikančios valstybės turėtų ją persvarstyti.
Ministro teigimu, išlygos atsisakymas leistų užtikrinti, kad situacija, analogiška M. Golovatovo situacijai, daugiau nepasikartotų. Tačiau ministras pripažino, kad šalia šio sprendimo būtina rasti ir konkrečius atsakymus į klausimus apie M. Golovatovo paleidimo aplinkybes, kad Lietuva galėtų galutinai politiškai įvertinti Austrijos poelgį.
Šiuo klausimu darbą toliau tęsia dvišalė darbo grupė.
Išlygos taikymo tinkamumą įvertinti visoms ją priėmusioms ES narėms yra rekomendavusi ir Europos komisarė Viviane Reding. Iš 27 ES priklausančių valstybių išlygą taiko keturios – Prancūzija, Liuksemburgas, Austrija ir Italija.