• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apsileidėlius baus didesniu mokesčiu

Panevėžys – be apleistų, nešienaujamų ir sąvartynais virstančių sklypų. Tokį tikslą išsikėlusi Savivaldybė apsileidėliams taikys ne 1,5 proc., o įstatyme numatytą maksimalų 4 proc. metinį žemės vertės mokesčio tarifą. Už šešių arų sklypą mieste, Registrų centro įkainotą 100 tūkst. Lt, jo neprižiūrintis savininkas turės pakloti nebe 1500 Lt, o 4000 Lt.

Panevėžys – be apleistų, nešienaujamų ir sąvartynais virstančių sklypų. Tokį tikslą išsikėlusi Savivaldybė apsileidėliams taikys ne 1,5 proc., o įstatyme numatytą maksimalų 4 proc. metinį žemės vertės mokesčio tarifą. Už šešių arų sklypą mieste, Registrų centro įkainotą 100 tūkst. Lt, jo neprižiūrintis savininkas turės pakloti nebe 1500 Lt, o 4000 Lt.

REKLAMA

Apšvarinti miestą nusiteikę valdininkai surado vos keturiolika netvarkomų sklypų. Panevėžiečiai apstulbę, kad baudos išvengė netgi tų pačių valdininkų miesto rakštimi ir gėda įvardijamo, prieš daug metų gaisro nuniokoto, o dabar benamių užeiga virtusio ir šiukšlėmis užversto namo arterinėje Smėlynės g. savininkai.

Privertė susitvarkyti

Gėda ir bėda paverstų sklypų savininkams pirmą kartą Panevėžyje bus pritaikytas gerokai didesnis žemės mokestis. Savivaldybė Valstybinei mokesčių inspekcijai jau perdavė keturiolikos tokių apsileidėlių sąrašą. Į jį pateko neprižiūrimų sklypų J. Tilvyčio, Kybiškio, Margirio, Nausodės, Pavešėčių, Vaišvilčių, Viensėdžių ir Žvejų g. savininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Valdininkai teisinasi miestą sąvartynu bandančių paversti šiukšlintojų negalintys atskleisti – juos nuo viešumo gina Asmens duomenų apsaugos įstatymas.

REKLAMA

Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus specialistės Rositos Baltutytės teigimu, juodajam sąrašui grėsė būti dešimt kartų ilgesniam. Pasak jos, viešosios tvarkos inspektoriai tikrino visą miestą ir aptiko 150 apleistų sklypų. Tokiais buvo pripažinti atitikusieji Savivaldybės tarybos patvirtintus kriterijus – nešienaujami, užversti statybinėmis ar aplinką teršiančiomis medžiagomis, šiukšlėmis, grasinantys tapti sąvartynais.

REKLAMA
REKLAMA

Visų sklypų savininkams birželį buvo išsiųsti pranešimai apie gresiantį didesnį nekilnojamojo turto mokestį. R. Baltutytės tvirtinimu, finansinė sankcija pasirodė esanti itin veiksminga – dauguma puolė kuopti šiukšles ir pjauti peraugusią žolę. Iš inspektorių aptiktų apšnerkštų pusantro šimto sklypų vasaros pabaigoje Savivaldybės taryba didesniu žemės mokesčio tarifu nubaudė dešimtadalį.

„Didesnis nekilnojamojo turto mokestis – efektyvi drausminimo priemonė, jei iš 150-ies nesureagavo tik keliolika. Norisi tikėti, kad ateity ir tų nebeliks. Kai kurios teritorijos metų metus buvo netvarkytos, bet dėl spragų teisės aktuose Savivaldybė buvo bejėgė. Daugumos tokių sklypų savininkai gyvena kituose miestuose, o mes neturime įgaliojimų nuvažiuoti jiems surašyti protokolų, be to, ir baudos buvo juokingos – pirmą kartą nubaustiesiems užtekdavo sumokėti dešimt litų“, – „Sekundei“ sakė R. Baltutytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistė tikisi, kad apsileidėliams taikant didžiausią įstatymo leidžiamą žemės mokesčio tarifą kitąmet Panevėžyje nebeliks ir šįmet nubaustų apsileidėlių.

Griuvėsiai nekliūna

Vienus miesto darkytojus Savivaldybė baudžia, kitus glosto. Į nesitvarkančiųjų sąrašą liko neįtrauktas Smėlynės g. 89-asis pastatas.

Prie pagrindinės miesto gatvės, vedančios iš Rygos į Vilnių, stovintis apgriuvęs, prieš daugelį metų liepsnų nuniokotas, išdaužytais langais namas, juosiamas tvora su išlaužytais statiniais, tvarkos prižiūrėtojams nepasirodė toks baisus, kad savininkas būtų vertas baudos.

REKLAMA

R. Baltutytė tvirtina, kad ir šis sklypas buvo įtrauktas į juodąjį sąrašą, tačiau esą perspėti savininkai savo turtą sutvarkė taip, kad nebeliko už ką bausti.

„Kai Smėlynės g. namo savininkus paraginome susitvarkyti, jie puikiausiai tą padarė. Netgi tvora buvo sutvarkyta, ne tik teritorija. Jie tikrai susitvarkė“, – tikino R. Baltutytė.

Pagal valdininkus esą sutvarkytos teritorijos praeiviai tvarkinga niekaip negalėtų pavadinti.

„Čia tvarkingas sklypas?! Ką jūs kalbat?! Čia Panevėžio gėda. Smėlynės gatvė yra miesto vizitinė kortelė. Kaip baisiai pravažiuojantiems užsieniečiams atrodome! Gaila, kad škvalas tų griuvėsių dar nenuvertė“, – baisėjosi gretimoje gatvėje gyvenantys Bronislava ir Vladas.

REKLAMA

Daug metų prie arterinės gatvės stūksantis vaiduoklis nė iš tolo nėra panašus į, anot valdininkų, sutvarkytą teritoriją. Namo languose po gaisro užsilikusios duženos, vos laikosi atitrūkusios stogo skardos, tvoros statiniai vietomis sulaužyti, pro atsivėrusius plyšius matyti kieme palikti seniai suverstų šiukšlių kalnai, netgi besimėtančios padangos.

Kad gaisro nuniokotas pastatas – Panevėžio gėda, sutinka ir Savivaldybės atstovė.

„Kai sudarėme sąrašą Tarybai, sklypas buvo sutvarkytas. Dabar jis galbūt vėl apniokotas, ten turbūt ir benamiai lankosi. Toks žemės sklypas ir toks pastatas tikrai yra miesto rakštis“, – pripažįsta R. Baltutytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiduoklį rengiasi griauti

Smėlynės g. 89-ojo namo savininkę Vilniuje registruotą bendrovę „Nekilnojamojo turto valdymas“ tvirtina persekiojantis ir Savivaldybės Statybos ir statinių priežiūros skyrius. Anot jo specialistės Violetos Lauraitienės, po daug metų savininkui siųstų įspėjimų ir raginimų nugriauti avarinės būklės pastatą yra vilties, kad vaiduoklio nebeliks dar šį rudenį. Sklypo valdytojas Savivaldybę patikino rengiantis projektą ir vietoj apdegusio pastato planuojantis statyti komercinės paskirties statinį.

REKLAMA

Pasak V. Lauraitienės, savininkas prašęs leisti griuvėsius nuversti vykdant projektą. Valdininkė tiki verslininkų pažadu.

„Tiek metų su jais kovojam, raštus rašom, o dabar visai realu, kad nugriaus. Kalbėjome su projektą rengiančiais architektais. Dar šį rudenį turėtų griauti“, – tikisi V. Lauraitienė.

Inga Kontrimavičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų