Prieš ketverius metus, į pirmąjį Vyriausybės posėdį ką tik patvirtintas Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas rinkosi be didelio džiaugsmo – iš karto teko priimti sprendimus dėl siaučiančios Covid–19 pandemijos. Ministrų veidus dengė kaukės, o pats posėdis buvo surengtas savaitgalį.
Bet dabar raudonas kilimas po truputį ruošiamas naujiesiems ministrams. Tiesa, juos dar reikia surasti. Šiuo metu vyksta jų paieškos ir neoficialūs kandidatūrų derinimai su prezidentu.
„Ministrų kabinetas yra aptariamas, kandidatūros yra derinamos ir aš tikrai nematau jokių problemų, atvirkščiai, mes lenkiame laiką, nes nėra dar net ir prezidento dekreto dėl ministro pirmininko, taip kad viskas savo laiku“, – teigia kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas.
Aiškėja, kas valdys ministerijas
Pagal partijų suderėtas proporcijas, socialdemokratai valdys 9 ministerijas. Tiesa, Užsienio reikalų ministerija, tikėtina, atiteks prezidentui. Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“ savo žinioje turės 3 ministerijas, o „Vardan Lietuvos“ gavo 2 ministrų portfelius.
Nors ir ne visos, bet dalis pavardžių iš socdemų pusės jau žinomos. Dešiniąja premjero ranka – finansų ministru – turėtų būti Rimantas Šadžius. Jis yra buvęs viceministru net 3 ministerijose, kelis kartus jau buvo ir finansų ministru. Socialinės apsaugos ir darbo ministre taps iki šiol profsąjungų pirmininke buvusi Inga Ruginienė. Krašto apsaugos ministerijoje netrukus įsitaisys Dovilė Šakalienė. Į politiką patekusi su „valstiečiais“, perbėgusi pas liberalus, o dabar esanti pas socdemus.
„Ji nėra tokia grynakraujė veislinė socdemė, tai yra politinis perėjūnas, politinės karjeros žmogus. Prisimename, kaip ji pradėjo savo politinę karjerą, dabar yra perbėgusi pas socialdemokratus“, – komentuoja „ELTA“ vyr. redaktorius Vytautas Bruveris.
Susisiekimo ministro portfelis matuojamas Eugenijui Sabučiui. Jis yra Jonavos rajono politikas, šią kadenciją dirbęs Seime. Švietimu, mokslu ir sportu greičiausiai rūpinsis Raminta Popovienė – Kauno politikė, tiesa, 2 kadencijas jau dirbusi Seime, bet jame ryškiau ir nesublizgėjusi.
Sveikatos apsaugos ministru gali tapti ilgametis Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas, dabar vadovaujantis Vilniaus rajono poliklinikai. Medikų bendruomenė apie jį atsiliepia gana teigiamai, nors jis prieš kelis metus buvo sulaukęs kaltinimų mobingu. Kultūros ministru greičiausiai taps juo jau kartą buvęs Šarūnas Birutis. Tada jis buvo Viktoro Uspaskicho žmogus „Darbo partijoje“, o į ministeriją buvo pasikvietęs ir Egidijų Dragūną-Selą. Portalas 15min.lt skelbia, kad vidaus reikalų ministru gali tapti Alytaus meras Nerijus Cesiulis.
Socdemams priklauso ir užsienio reikalų ministro postas, tačiau nemaža tikimybė, kad jis bus neoficialiai perleistas prezidentui. O pagrindine kandidate įvardijama dabartinė G. Nausėdos patarėja Asta Skaisgirytė.
Galvosūkis „Nemuno aušrai“
Kol kas įdomi situacija klostosi dėl „Nemuno aušros“. Nausėda pareiškė, kad į Vyriausybę nepraleis nei Žemaitaičio, nei jo partijos narių. Liepė ieškoti nepartinių kandidatų. Partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis aiškina, kad tai jam – ne problema.
„Iš 3 ministerijų, 2 buvo mūsų ministrai nepartiniai pateikti“, – sako R. Žemaitaitis.
Keliamos dvi versijos koks yra tikrasis Nausėdos siekis.
„Ar tai yra sąmoningas tikslas sugriauti koaliciją ir išstumti galutinai „Nemuno aušrą“ iš jos, ar tai yra tiesiog toks sutartas iš anksto, organizuotos grupės susitarusių asmenų žaidimas, spektaklis užsieniui. Aš linkstu prie versijos, kad tai yra spektaklis užsieniui“, – sako V. Bruveris.
Mažiausiai kalbų ir diskusijų apie „Vardan Lietuvos“ kandidatus. Energetikos ministru siūlomas buvęs šios srities ministras Žygimantas Vaičiūnas, o ekonomikos ir inovacijų ministru taps Lukas Savickas.
Būsimi ministrai uždirbs apie 4600 eurų į rankas, o darbus pradės gruodį. Iki to laiko dar turės įvykti ir kandidatų susitikimai su prezidentu.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.