Nuo kitų metų vasaros įsigalios nauja tvarka – nustojus galioti vairuotojo medicininei pažymai, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas, nepaisant to, jei pažymėjimo galiojimo data dar nebus pasibaigusi. Atlikus sveikatos patikrinimą ir gavus pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus vėl atstatomas automatiniu būdu.
Nors sveikatos apsaugos ministerija ir pratęsė pereinamąjį laikotarpį (anksčiau buvo skelbta, kad pokytis įsigalios sausio 1 d.), gyventojai vis tiek raginami nedelsti ir neatidėlioti vizito pas gydytoją.
Kainos poliklinikose panašios
Nors kainos už vairuotojo medicininę pažymą skiriasi ir nuo miesto, ir nuo vairuotojo kategorijos, tačiau AM (mopedų ir lengvųjų keturračių), A (triračių, kurių galia didesnė kaip 15 kW, ir motociklų), B (automobilių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3 500 kg) kategorijų vairuotojų sveikatos patikrinimo kainos – panašios.
Internete patikrinus įvairių poliklinikų kainynus, galima pastebėti, kad Vilniaus poliklinikose AM, A ir B kategorijų transporto priemonių vairuotojų sveikatos patikros kainų amplitudė svyruoja nuo 20, gali būti ir virš 30 eurų, Kaune sveikatą galima pasitikrinti tiek už 20, tiek už 30 eurų, Šiauliuose, Panevėžyje taip pat už 20–30 eurų, priklausomai nuo poliklinikos.
Kitų kategorijų transporto priemonių vairuotojų sveikatos patikrinimas gali kainuoti kiek daugiau.
Mažesniuose miestuose, tokiuose kaip Druskininkai, Telšiai, Radviliškis, Tauragė, kainos svyruoja vidutiniškai nuo 20 iki 25 eurų.
Naujienų portalui tv3.lt alytiškė Inga teigia, kad tikslios kainos, kiek kainavo pereiti medicininę patikrą, negali pasakyti, nes kartu profilaktiškai tikrinosi ir dėl darbo.
„Už abi suma paskaičiuota buvo apie 26 eurus“, – teigia pašnekovė.
„Mokėjau 26 eurus“, – tą pati tvirtina kitas gyventojas.
„Mokėjau 30 eurų“, – socialiniose tinkluose sako vilnietis.
Kita gyventoja tvirtina, kad kainos skiriasi kiekvienoje poliklinikoje.
„Mano sūnus už medicininę mokėjo be kelių centų 30 eurų, kainos tikrai skiriasi kiekvienoje vietoje. Aš vieną kartą tiesiog pasakiau, kodėl taip brangiai, nes bendradarbis kitoj klinikoj mokėjo mažiau, tai man irgi tada užrašė mokėti mažiau“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja Nijolė.
Gydytoja: kaina priklauso nuo vairuojamos transporto priemonės kategorijos
Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Raimonda Kungytė tvirtina, kad kaina priklauso nuo vairuojamos transporto priemonės kategorijos.
„Tai gali būti nuo 26 iki 32 eurų“, – tokias kainas, kurios yra Antakalnio poliklinikoje, nurodė R. Kungytė.
Ji tvirtina, kad eilėse laukti ilgai nereikia – žmogus pasitikrinti gali po registracijos praėjus savaitei. Tiesa, kartais pas gydytoją galima patekti iš karto, tik atėjus į polikliniką, nes kiti užsiregistravę žmonės neatvyksta.
Šeškinės poliklinikos vyriausioji specialistė Loreta Kliučininkienė tvirtina, kad skirtingose klinikose galima rasti įvairiausių kainų.
„A, B kategorijos 22 eurai (vairuotojai mėgėjai). Internete rasime įvairias skirtingų klinikų siūlomas paslaugų kainas, jos svyruoja nuo 22 iki 43 eurų (2023 m. spalio mėn. duomenys);
C, D, E kategorijos 22 eurai (įsidarbinantys vairuotojai profesionalai). Internete rasime įvairių šios paslaugos kainų – nuo 26 iki 53 eurų (2023 m. spalio mėn. duomenys); dirbantiems vairuotojams profesionalams – 26 eurai (pvz., autobuso, troleibuso vairuotojai)“, – pažymi L. Kliučininkienė.
Gali grėsti baudos nuo 30 iki 50 eurų
Kaip nurodė Lietuvos kelių policijos atstovė Jorūnė Liutkienė, nuo birželio 1 d. laiku nepasitikrinusiųjų sveikatą vairuotojų laukia baudos.
„Jei vairuotojai, kurie nuo birželio 1 d. nori dalyvauti eisme, nebus „Regitroje“ pasitikrinę, ar jų sveikatos pažymėjimas galioja, nebus užsiregistravę ir neišsiėmę naujos pažymos, policija bus tas pirmasis šaltinis, kuris juos apie tai ir informuos.
Patikrinti, ar galioja vairuotojo pažymėjimas, galime keletu būdų. Pirmiausia – sustabdę vairuotojus bet kurio organizuojamo reido metu. Tuo metu policijos pareigūnai per susietas sistemas patikrina, ar galioja vairuotojo pažymėjimas ir ten mato priežastis, dėl kurių vairuotojo pažymėjimas negalioja“, – kalbėjo ji.
Už tai, kad asmuo vairuoja nepasitikrinęs sveikatos nustatytu periodiškumu, gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.
Keičiasi tikrinimo periodiškumas
Primenama, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymu taip pat keičiamas ir sveikatos patikrų periodiškumas.
Atnaujintas sveikatos apsaugos ministro įsakymas numato, kad sveikatą profilaktiškai dažniau nei kas 10 metų vairuotojai privalės nuo 65 metų, kai anksčiau tą daryti reikėjo jau nuo 55 m.
Atitinkamai jei iki šiol žmonėms, kurie yra 66–79 m. amžiaus, reikėjo tikrintis kas 2 metus, tą dabar jiems reikės daryti kas 5 metus.
Sveikatos tikrinimai retėja ir 80-mečiams ir vyresniems – jie bus tikrinami ne kasmet, o kas dvejus metus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!