Negana to, iš Lietuvos išvežti lazeriai patekdavo į Rusijos gynybos pramonės institutus. Tuo metu Lazerių gamintojų asociacija ramina, kad įmonės gaminami lazeriai yra naudojami metalo atliekų rūšiavimui, todėl karo lauke jie turi mažai naudos.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Prieš porą savaičių FNTT pranešė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, nes aukštosios šalies technologijos patekdavo į Rusiją. Tačiau, apie kokią įmonę ir kokias technologijas kalba FNTT biurokratai, nuo Lietuvos visuomenės nuslėpė.
Vis dėlto dabar LRT radijas išsiaiškino, kad tai lazerių komponentus gaminanti, Vilniuje veikianti bendrovė „Optogama“, kurios darbuotojas, įmonės vadovybei nežinant, Rusijos karo pramonės institutams slapta pardavinėjo greičiausiai delno dydžio Lietuvoje pagamintus lazerius.
„Įmonė tikrai neturi tokios informacijos, kad kažkas iš įmonės kažkur keliavo. Mes žinome tiek, kad tas tyrimas, minimas darbuotojas ir iš viešai žinomos informacijos, kad čia reikalas susijęs su sankcijų apėjimu“, – komentuoja įmonės „Optogama“ advokatas Darius Raulušaitis.
„Aš nemanau, kad ten tiesiai iš Lietuvos eina į Rusiją. Tai tikriausiai per kokius tarpininkus, jeigu žmogus atsakingas už pardavimą ir parduoda kokiems latviams, lenkams, viskas lyg ir gražu“, – teigia lazerių gamintojų asociacijos prezidentas Gediminas Račiukaitis.
Lazerius pardavinėjo Rusijos pilietis
Sulaikytasis – įmonės darbuotojas, Rusijos pilietis, turintis laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Teisėsauga taip pat sulaikė dar 9 kitus žmones. Ikiteisminis tyrimas atliekamas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse. Vienas didžiausių lazerių gamintojų šalyje šiuo metu įmonėje atlieka vidinį patikrinimą.
„Tas darbuotojas, kuris minimas procesiniuose dokumentuose, yra nušalintas nuo pareigų. Ir įmonė bando suprasti, kas gi čia nutiko“, – sako D. Raulušaitis.
Lazerių asociacija, kol vyksta tyrimas, jau sustabdė „Optogamos“ narystę. Tiesa, pati įmonė ir Lazerių asociacijos prezidentas sako manantis, kad iš bendrovės gaminių karo lauke naudos yra mažai.
„Įmonės gaminami lazeriukai apskritai karo pramonėje nėra naudojami. Jie skirti tokiems daugiau vadinamiems spektroskopiniams tyrimams. Dažniausiai jie naudojami metalų atliekų rūšiavimui“, – teigia įmonės „Optogama“ advokatas.
„Bet koks lazeris gali būti naudojamas matuoti atstumams iki palydovo, taip pat matuoti atstumą iki kažko. Spindulys eina tiesiai, jei teisingai pasirinksi, tai jis gali pataikyti į taikinį. Jei žinosi, su kuo matysi, tai tu gali pamatyti. Čia su bet kokiu lazeriu tu gali pamatyti“, – sako G. Račiukaitis.
Iš teisėsaugos duomenų aišku tik tiek, kad lazeriai keliavo į Rusijos karo pramonės institutus.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija pastebi, kad situacija, kai sulaikytas įmonės darbuotojas prekiavo lazeriais, rodo, jog sankcijų apėjimo gali imtis ne tik įmonė, bet ir pavieniai darbuotojai. O esą sankcijas pažeidžiančioms įmonėms turėtų grėsti didesnė atsakomybė.
„Atsirandanti sistema, kuri galėtų užtikrinti, kad tokios įmonės, kurios nustatoma, kad bando apeiti sankcijas, uždrausti jų eksportą apskritai“, – komentuoja ministro patarėjas Karolis Vaitkevičius.
Kaip skelbia LRT radijas, „Optogamos“ lazeriai bent jau anksčiau buvo pardavinėjami Rusijoje. Jais prekiavo kita bendrovė, tačiau skelbė, kad yra „Optogamos“ atstovė Rusijoje.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.