Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį susitiko su PAGD vadovu Sauliumi Greičiumi, Krašto apsaugos ministerijos (KAM) ir Lietuvos kariuomenės atstovais, bei Ugniagesių – gelbėtojų profesinės sąjungos vadovu Sauliumi Džiautu ir aptarė pareigūnų saugumo priemones tiesiant koncertiną Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje.
Vyksta ikiteisminis tyrimas
Šiuo metu vyksta ikiteisiminis tyrimas bei tarnybiniai patikrinimai.
„Tikimės, kad pasibaigus jiems turėsime daugiau informacijos ir žinosime daugiau aplinkybių“, – nurodė ministrė.
Anot jos, pagrindinis tikslas – imtis visų saugumo priemonių, kad pareigūnai, kurie tiesia ir vykdo šiuos svarbius darbus, jautųsi saugūs: „Ši tvora yra mūsų valstybės ir visos ES gynybinė siena ir mes turime padaryti viską, kad ji būtų pastatyta ir pareigūnai, statantys sieną, būtų saugūs“, – patikino ji.
Ministrės teigimu, statant koncertiną, bus papildomai pastiprinta apsauga, „pirmiausia, susijusi su medicinine pagalba“ – stiprins koordinavimą.
Taip pat sutarta dėl papildomų priemonių, kurios išsiaiškinus visas įvykio aplinkybes, bus įgytos nedelsiant: „Pareigūnų saugumas, pareigūnų sveikata mums yra prioritetas“.
Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas patikino, kad pareigūnams, vykdant darbus, netoliese turėtų budėti greitoji medicinos pagalba, „kad išvežus su KAM mašina iš miško, asfaltuotame kelyje budėtų greitosios medicinos pagalbos automobilis“, o drabužiai turi būti pritaikyti būtent tam darbui
„Visos darbo saugos priemonės turi būti tinkamos tam būtent darbui. Ugniagesio uniforma, kaip žinome, yra specifinė – apsauganti nuo gaisrų ir ne visada yra apsauganti nuo kitų darbų.“, – teigė jis.
Aiškėja įvykio aplinkybės
PAGD vadovas Saulius Greičius teigė, kad neparastai apmaudu, jog kartu buvę kolegos, žinantys, kaip suteikti pagalbą, nesugebėjo sustabdyti kraujavimo takų.
„Tokie atvejai gali pasitaikyti vieną kartą iš milijono, kada neįmanomą nieko padaryti“, – teigė jis.
Nelaimė įvyko anksti ryte, apie 10 val. ryte, patikino jis. Kada atvyko greitoji, PAGD vadovas negalėjo įvardyti, nes vyksta tyrimas.
S. Greičiaus teigimu, koncertiną pasienyje tiesia 45-47 pareigūnai.
Skirs išmokas artimiesiems
A. Bilotaitė patikino, kad žuvusiojo šeimai bus sumokėtos visos, pagal statutą priklausančios išmokos.Kompensacijos šeimai sieks 93 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio sumos.
Ji taip pat pridūrė, kad bus pasirūpinta ir laidojimo išlaidomis.
„Tai yra mūsų pareiga. Suprantame, kad šitie materialiniai dalykai, kompensacijos tikrai negali kompensuoti širdies skausmo ir tos netekties, bet tikimės, kad tai bus mažas kompensavimas šioje nelaimėje“, – teigė ministrė.
Ugniagesys mirtinai susižalojo ruošiantis tiesti koncertiną
Antradienį pasienyje su Baltarusija, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos pasienio rinktinės Aleksandro Barausko užkardos pasienio ruože, rengiantis tiesti ir montuoti koncertiną, mirtinai susižalojo PAGD pareigūnas – 46 metų Egidijus Karla. Rugsėjo 1 d. jam būtų sukakę 47-eri metai.
Iškvietus greitąją pagalbą, medikams pareigūno gyvybės išgelbėti nepavyko.
Ugniagesys susižalojo kirsdamas krūmą grandininiu pjūklu. Nelaimė įvyko apie 10 val., kai į pagalbą atvyko medikai, jie negalėjo vyrui padėti, apie 11 val. iškviesta policija mirčiai konstatuoti.
PAGD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas kalbėdamas su tv3.lt apie nutikusią skaudžią nelaimę nuo išsamesnio komentaro susilaikė: „Žuvo ilgametis mūsų darbuotojas, kuris buvo ne kartą skatintas, turėjęs 25 metų darbo stažą. Davęs priesaiką Lietuvos valstybei. Galiu tik patikslinti, kad nelaimė nutiko ne tiesiant fizinį barjerą pasienio ruože, o vykdant parengiamuosius darbus.“
Paprašius patikslinti ar pareigūnas žuvo dirbdamas su grandininiu pjūklu, M. Kanapickas teigė, jog negali nei patvirtinti, nei paneigti šios informacijos. Ugniagesių atstovas tik pridūrė, kad pareigūno atliekama užduotis buvo visiškai įprasta.
Kartu dirbo ir daugiau pareigūnų, kurie bandė gelbėti susižalojusį kolegą. Vis dėlto, išgelbėti jo gyvybės nepavyko.
Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė žuvusio pareigūno šeimos nariams ir artimiesiems pareiškė gilią užuojautą.
„Ši nelaimė sukrėtė mus visus. Pareigūnas žuvo vykdydamas savo pareigą, padėdamas stiprinti valstybės sienos su Baltarusija apsaugą. Dėl skaudžios netekties nuoširdžiai užjaučiu žuvusiojo šeimos narius, artimuosius ir kolegas ugniagesius gelbėtojus. Šiuo sunkiu metu ugniagesių gelbėtojų bendruomenei linkiu tvirtumo ir susitelkimo“, – reikšdama užuojautą antradienį sakė vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Ministrės teigimu, žuvusio E. Karlos artimiesiems bus suteikta visokeriopa pagalba.
Lietuva, gindamasi nuo Baltarusijos režimo organizuotos hibridinės atakos ir neteisėto migrantų antplūdžio, yra priėmusi sprendimą pasienyje su Baltarusija statyti fizinį barjerą – tvorą su koncertina. Fizinio barjero įrengimas – tai ypatingos valstybinės svarbos projektas.
ŠĮ fizinį barjerą stato Lietuvos kariuomenės ir PAGD suformuotos brigados. Įvertinus spygliuotos tvoros rizikas, nuo šiol pasienio ruože budės paramedikai.
2. Su grandininiu pjūklu, pjauna krūmą, ant tiek vargšai, kad negali tinkamos technikos skirti?
Gal patys parlamentarai tegul eina prie tvoros darbų, juk tėvynės labui. Apgailėtina. Tokie ministrai ir tokie sprendimai.