Energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigia, kad nacionalinės elektros energetikos bendrovės LEO LT sandoris pažeidė valstybės interesą ir jį reikia peržiūrėti, anuliuoti arba išardyti. Tikimasi, kad jau per pirmąją naujai išrinktos Prezidentės Dalios Grybauskaitės darbo dieną bus pateikti siūlymai, kaip tai padaryti.
Pasak A. Sekmoko, Premjero Andriaus Kubiliaus sudaryta darbo grupė aiškiai įvardino, kad LEO LT neleis pelnytis valstybės ir vartotojų sąskaita nei iš veiklos, nei iš to, kad Lietuva būtų apkaltinta neteisėtais veiksmais, eitų į arbitražą ir per jį LEO LT gautų pasipelnymus.
"Neleisim nei vieno, nei kito veiksmo. Turime kalbėti apie tai, kad šitas sandoris pažeidė valstybės interesą ir jis turi būti peržiūrėtas ir arba anuliuotas, arba išardytas. Mes kalbame apie sandorį, kaip apie priežastį to neteisingumo", - ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime kalbėjo jis.
A. Sekmoko teigimu, LEO LT kelia abejonių dėl kelių dalykų.
"Didelių abejonių kelia sutartos proporcijos, kai privačiam investuotojui priklauso 38 proc. visos nuosavybės. Antras neteisingumas, kai buvo į tarifą dedamos amortizacinės išlaidos per turto vertinimą, kuris iš tikro neapėmė turto, buvo naudojamas veikloje ir per turto vertinimą buvo didinamas tarifas. Ir trečia, kai buvo nepagrįstai gaunamos pajamos iš prijungimo ir galios didinimo", - kalbėjo energetikos ministras.
Jis pridūrė, kad negalima sukelti žalos privačiam asmeniui, kadangi tai virstų į arbitražą ir nuostolius. Anot A. Sekmoko, būtina ištaisyti neteisingumą, kuris buvo padarytas valstybei.
"Pirmą Prezidentės darbo dieną bus pateikti siūlymai, kaip tą reikalą išspręsti", - patikino jis.
ELTA primena, kad Premjeras A. Kubilius taip pat pritaria siūlymui, kad LEO LT turėtų būti išardyta. Jis sutinka su išrinktosios Prezidentės D, Grybauskaitės pozicija, kad tris mėnesius svarstyti, ką daryti su LEO LT, yra per ilgas laikotarpis.
Pasak Vyriausybės vadovo, trijų mėnesių reikėtų, jei būtų imtasi daryti naują turto vertinimą, bet esą yra ir kitų galimybių. "Nedaryti vertinimo, pavyzdžiui", - trečiadienį teigė A. Kubilius. Daugiau Premjeras nekonkretizavo, esą tai bus svarstoma Vyriausybės pasitarime kitą savaitę.
Aiškindamas situaciją A. Kubilius pasitelkė skyrybų analogiją: "Kaip žinote, jei nori išsiskirti, yra trys variantai: kai skiriamasi vyro arba žmonos iniciatyva kartais gali kilti didelių ginčų, arba yra susitariama ir išsiskiriama."
Esą su LEO LT yra galimi visi variantai. "Artimiausiu metu apsispręsime", - teigė A. Kubilius.
Kovo pradžioje Konstitucinis Teismas paskelbė, kad LEO LT buvo įsteigta pažeidžiant Konstituciją. Teismo nutarime nurodoma, kad šio energetikos milžino vadovybė netinkamai atstovauja valstybės interesams, neužtikrinama, kad nauja atominė elektrinė bus pastatyta iš tikrųjų, ir abejojama, ar steigiant LEO LT buvo tinkamai įvertina valstybės turto dalis.
Vyriausybė valdo 61,7 proc. LEO LT akcijų, 38,3 proc. - privati "NDX energija".