Prezidentas Valdas Adamkus šiandien priėmė skeptiškai aukštojo mokslo reformą vertinantį ir nepalankiai socialdemokratų vadovybės sutiktą kandidatą į švietimo ir mokslo ministrus socialliberalą Algirdą Monkevičių.
Pasak Prezidentūros pranešimo, kandidatas į ministrus susitikime tvirtino esąs pasirengęs prisidėti prie Seimui pateiktų įstatymų tobulinimo, remtis partijų sutarimu dėl aukštojo mokslo ir papildyti jį naujomis iniciatyvomis. Anksčiau A. Monkevičius šį susitarimą kritikavo.
A. Monkevičius niekuomet neslėpė nepritariąs kai kuriems parlamentinių partijų pasiektiems aukštojo mokslo reformos principams, kurių nepasirašė ir jo atstovaujami socialliberalai. Jau būdamas oficialiai pasiūlytas į ministro postą jis tvirtino, kad svarbiausi reformos principai, kuriuose numatytos įmokos už mokslą, nepasiteisins. Pernai birželį pasirašytame susitarime numatyta, kad už studijas nemokėtų tik gabiausi studentai.
Portalui „Balsas.lt“ A. Monkevičius anksčiau yra sakęs, kad mokslo prieinamumas svarbiau už piniginės storį. Būtent todėl jis sakė matąs būtinybę peržiūrėti 6 partijų pasiektą susitarimą.
A. Monkevičiaus kandidatūrai į ministro postą nepritarė Socialdemokratų partijos vadovybė, kritiškai apie tokį premjero Gedimino Kirkolo sprendimą atsiliepė ir socdemų oponentai Seime. Praėjusią savaitę paskelbtame opozicinės Darbo partijos frakcijos pareiškime jos seniūnė Virginija Baltraitienė tvirtino, kad toks pasirinkimas neva liudijąs socialdemokratų vykdomos švietimo politikos bankrotą, o tai, kad socdemai nesugebėjo rasti kandidato savo partijoje, neva rodo, kad jų gretose nebelikę profesionalų.
Opozicinei Tėvynės sąjungai atstovaujanti Seimo narė Rasa Juknevičienė naujienų portalui „Balsas.lt“ taip pat pritarė, kad valdančiosios partijos potencialas baigia išsekti. Ji kritikavo ir A. Monkevičiaus darbą ministro poste 2000-2004 metais, kuomet ministerija neskubėjo iš karto didinti atlyginimų mokytojams.
Seimo liberalų ir konservatorių pateiktomis įstatymo pataisomis nepatenkinti ir kai kurių nevyriausybinių organizacijų atstovai, rytoj prie Seimo rūmų ketinantys surengti protesto mitingą.
Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas naujienų portalui „Balsas.lt“ kategoriškai neigė, jog socialdemokratai neturi tinkamų kandidatūrų į ministro postą: „Ir Seime yra pakankamai žmonių. Aš taip pat galėčiau būti ministras“. Tai, kad valdžios portfelis vis dėlto siūlomas socialliberalui, A. Sysas aiškino tuo, jog dabartinė valdančioji koalicija dar trapesnė, nei mažumos vyriausybė.
Švietimo ministro paieškas gerokai sukomplikavo įtempti santykiai koalicijoje, ypač po to, kai opozicija drauge su socialliberalais balsavo dėl pastarųjų siūlymo dar šiemet ketvirtadaliu padidinti mokytojų algas.
Tarp realiausių socialdemokratų kandidatų buvo minimos Seimo švietimo ir mokslo viceministrės Virginijos Būdienės, Kauno rajono mero Valerijaus Makūno, premjero patarėjos Giedrės Purvaneckienės, dabartinio Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Justino Karoso, taip pat Irenos Šiaulienės pavardės.
Socialdemokratų ministrė Roma Žakaitienė atsistatydino pareiškusi, jog pavargo nuo kritikos. Itin nepopuliari ministrė buvo aršiai kritikuota streikuojančių mokytojų atstovų ir opozicijos politikų. Kai kurie analitikai reiškė nuomonę, kad aukodami šią ministrę socialdemokratai mėgino gelbėti smunkančius partijos reitingus.