Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius piktinasi, kad konservatoriai vis dar žvalgosi atgal, nesistengia spręsti šalies ekonominių problemų, o dėl visų problemų kaltina buvusį Ministrų Kabinetą.
"Kai išgirdau pastovią kritiką mūsų partijos ir buvusios Vyriausybės atžvilgiu, pagalvojau, kad vis dėlto dabartinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija yra tam tikrame akligatvyje. Aš manau, kad kritiką reikėjo jau seniai pamiršti ir ieškoti būdų, kaip išeiti iš tos sunkios ekonominės situacijos, nes nuolatinė kažkieno kritika kelia žmonėms neviltį", - sakė A. Butkevičius pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Socialdemokratų lyderis siūlo konservatoriams šalia Vyriausybės įkurti kompetentingų specialistų komitetą, mat esą dabartiniam Ministrų Kabinetui kompetencijos trūksta. "Valstybę valdyti - tai ne riešutą krimsti. Reikia ne tik stiprių dantų, bet ir sugebėjimo. O jeigu mes demonstruosime tik stiprius dantis, tai tikriausiai taip ir gyvensime", - kalbėjo politikas.
A. Butkevičiaus teigimu, nėra pagrįsti kaltinimai, jog socialdemokratai žinojo apie artėjančius ekonominius sunkumus, bet neinformavo visuomenės. Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnas teigė, jog apie krizę žinojo visas pasaulis - buvo viešai svarstoma, ar nusileidimas bus "kietas", ar "minkštas".
"O jeigu konservatoriai arba Andrius Kubilius nori pasakyti, kad buvusi Vyriausybė ir buvęs Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas turėjo prognozuoti kažką aiškiau, kokia ta krizė mūsų laukia, tai tada G. Kirkilui tikriausiai reikia suteikti Nobelio premiją kaip vienam žymiausių pasaulio ekonomistų. Aš domėjausi, ką kalbėjo ekonomistai - tie, kurie turi Nobelio premijas, tai nė iš vieno konkretaus plano, kokiu keliu turėjo eiti daugelis šalių, nepamačiau", - kalbėjo A. Butkevičius.
Siūlydamas sprendimus, kaip Lietuvai išeiti iš finansų krizės, socialdemokratų lyderis užsiminė apie galimybę steigti valstybinį banką. "Jeigu valstybei nesiseka susitarti su komerciniais bankais dėl papildomų pinigų pritraukimo ir verslo finansavimo, reikėtų Vyriausybei elgtis ryžtingiau ir pradėti steigti valstybinį banką", - kalbėjo A. Butkevičius. Pasak jo, valstybės įnašas - 51 proc. akcinio kapitalo - galėtų būti turtas, o kiti steigėjai prisidėtų pinigais. Tokiame banke galėtų būti laikomi viešieji finansai, Europos Sąjungos pinigai. A. Butkevičius mano, kad išgirdę informaciją apie valstybinio banko steigimą komerciniai bankai turėtų peržiūrėti savo vykdomą politiką.
Spaudos konferencijoje A. Butkevičius kalbėjo, kad pinigai, kuriuos bankai naudoja ne verslui skatinti, o kitiems tikslams, augina infliaciją. "Bendrasis vidaus produktas nuo šių metų sausio 1-osios sumažėjo 23,6 proc., o pinigų kiekis išliko toks pat, tai galima daryti išvadą, kad pinigų infliacija gali būti matuojama apie 30 proc. Tai reiškia, jog Lietuvoje cirkuliuoja pinigų kiekis, kuris nėra padengtas pridedamąja verte. Jeigu neturėtume valiutų valdybos modelio, galėtume sakyti, kad pinigai per šešis šių metų mėnesius Lietuvoje praktiškai nuvertėjo 30 proc., todėl išvada yra viena - šitie pinigai labai stipriai veikia infliaciją", - teigė politikas.
Pasak jo, rugpjūčio 1 dieną, palyginti su sausio 1-ąja, paskolų verslui portfelis sumažėjo 3 mlrd. litų, nors realiai pinigų kiekis valstybėje nesumažėjo. A. Butkevičiaus nuomone, pinigų importas į Lietuvą ypač prisidėjo prie krizės - pinigų kiekis nuo 2004 iki 2008 metų Lietuvoje padidėjo 2,9 karto.
Anot jo, šalies bankuose yra 37,6 mlrd. litų užsienio bankų indėlių arba pasiskolintų lėšų - 44,4 proc. visų pinigų. Pasak Seimo nario, kiekvieną mėnesį didėja blogų paskolų portfelis. A.Butkevičiaus teigimu, rugsėjo 1-ąją įmonių skolos bankams siekė apie 2,2 mlrd. litų: "Tik per rugpjūčio mėnesį negrąžintų paskolų portfelis didėjo 200 mln. litų".