Penktadienį Kultūros ministerijoje paskelbti šeši 2009 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai, išrinkti iš 14 kandidatų. Už viso gyvenimo nuopelnus Nacionalinę kultūros ir meno premiją pelnęs kino režisierius Almantas Grikevičius apdovanotas ir už lietuviškojo poetinio kino tradicijos atvėrimą ir įprasminimą.
Teatro režisierius Jonas Rimgaudas Jurašas apdovanotas už modernios teatro kalbos kūrimą, legendos sugrąžinimą į šiandieninę Lietuvą.
Fotomenininkas Romualdas Rakauskas Nacionaline premija įvertintas už fotografijos meno poetinį įtaigumą.
Menotyrininkė, meno istorikė Marija Matušakaitė apdovanota už autentiškas senosios Lietuvos dailės atodangas.
Poetė Ramutė Skučaitė Nacionalinę premiją pelnė už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą.
Aktorius Rolandas Kazlas įvertintas už tragiškąsias ir komiškąsias teatro dermes ir kūrybinį principingumą.
Į Nacionalinę premiją taip pat pretendavo folkloro teatro režisierius Povilas Mataitis ir scenografė Dalia Lidija Mataitienė, žurnalistas Laimonas Tapinas, skulptorius Vladas Urbanavičius, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, politikas, visuomenės veikėjas bei meno, muzikos, kultūros istorikas Vytautas Landsbergis, poetas Henrikas Algis Čigriejus, architektas Eugenijus Viktoras Miliūnas, šiuolaikinio meno kūrėjas Žilvinas Kempinas.
104 tūkst. litų vertės premijos, laureato diplomai ir ženklai iškilmingai teikiamos Prezidentūroje Vasario 16-osios proga.
Nuo 1989 metų teikiamos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet skiriamos Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjams už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų kūrinius.
Pasak Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos pirmininko Alfredo Bumblausko, šįmet komisijos nariai diskutavo labai solidžiai. "Mano išmanymu, diskusijos buvo šiais metais dar slaptesnės, gilesnės, išklausyta visos grupės ekspertų, kurie lygina, sveria pretendentų įnašus į mūsų nacionalinę kultūrą", - sakė A. Bumblauskas.
Vertinant keturiolika pretendentų į premiją, pasak komisijos pirmininko, niekas negalėjo pasakyti, kad kuris nors iš jų yra nevertas premijos.
"Apie kiekvieną galime pasakyti labai daug gerų žodžių, apie jų atvertis mūsų kultūroj. O iš tų keturiolikos atrinkti šešis iš tiesų yra dramatiška. Aišku, gelbsti tai, kad yra slaptas balsavimas, - čia kaip susidėlioja skaičiai, taip susidėlioja. O kiekvienas iš šito šešetuko daug ką sako mūsų visuomenei - jie yra tapę legendomis arba yra padarę proveržius šiuolaikinėj mūsų kultūroj", - pažymėjo pirmininkas.
Lenkdamas galvą prieš Nacionalinės premijos laureatus, kultūros ministras Remigijus Vilkaitis sakė, kad "tas šimtas su trupučiu tūkstančių litų šiems žmonėms, deja, dabartinėje situacijoje yra ne tik pagarbos, bet ir labai svarbios materialios paramos ženklas". Šiais metais Nacionalinės premijos teikiamos jau dvidešimtą kartą. Nuo 1989 metų Nacionaline premija įvertinta apie pusantro šimto Lietuvos ir pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjų.
Nacionalinės premijos laureatas režisierius Almantas Grikevičius. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Nacionalinės premijos laureatas režisierius Jonas Rimgaudas Jurašas. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.
Nacionalinės premijos laureatas fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.
Nacionalinės premijos laureatė menotyrininkė Marija Matušakaitė. Roko Medonio (ELTA) nuotr.
Nacionalinės premijos laureatė poetė Ramutė Skučaitė. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Nacionalinės premijos laureatas aktorius Rolandas Kazlas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.