Europos parke 2009 m. birželio 25 d. 16 val. pristatomi jo įkūrėjo skulptoriaus Gintaro Karoso 2001–2009 metais sukurti kūriniai.
Menininkas kuria išskirtinai tik Europos parko erdvėje. Kadangi Gintaras Karosas yra ir viso 55 ha Europos parko kraštovaizdžio autorius, jo darbai tvirtai suaugę su aplinka. Formuodamas skulptūrų ir gamtovaizdžio ryšius, savo kūriniams Karosas renkasi minimalias formas, atsisakydamas detalių arba, kaip pats sako, valydamas jas nuo nereikalingų apnašų.
Anksčiau, užuot pats kūręs, autorius sakosi dažnai imdavęs įgyvendinti garsių pasaulio skulptorių darbus, kad spėtų dar menininkams gyviems esant pastatyti jų kūrinius Europos parke. Dabar leidžia išsipildyti ir savo svajonei – kurti aplinkos meno kūrinius.
Gintaro Karoso darbai išsiskiria lietuviškos skulptūros kontekste. Kaip teigia menotyrininkė Kotryna Džilavjan, „tai atvejis, kai skulptūros priklauso vietai, o vieta – skulptūroms. <…> Skulptūra nebepuošia ir net nevaizduoja; ji nurodo daugybę prasmių, ženklina, akcentuoja, veikia kaip kirtis erdvės kalboje.“
Ženklas
„Dar būdamas 19 metų pasirinkau savo gyvenimo projektą – Europos parką. Jame telpa visas pasaulis: gamta, menas, atvykstantys iš viso pasaulio žmonės. Tarsi didžiulį reljefą kuriu 55 ha kraštovaizdį, taip pat kuriu skulptūras ir aplinkos meno kūrinius, fotografuoju, darau viską, kas liečia Europos parką. Siekdamas koncentruotis į gyvenimo projektą, esu apribojęs kitus poreikius“, – sako menininkas.
Kurdamas Edukacijos centrą, Gintaras Karosas ieškojo tokio sprendimo, kad architektūra nenustelbtų aplinkos ir taptų harmoninga jos dalimi. Tai pastatas, organiškai kaip kalnas įaugintas į aplinką. Europos parko darbuotojų jėgomis, gavus paramą net iš 40 įmonių, skulptūrinės architektūros kūrinį pavyko įgyvendinti per šešerius metus. Dabar čia vyksta edukaciniai užsiėmimai, konferencijos, kiti renginiai.
Pamatai langas
2006 metais Gintaras Karosas sukūrė didelę kraštovaizdžio kompoziciją „Pamatai / langas“ iš kriauklainio. Pamatų ir lango siluetus primenantis kūrinys įtraukia žiūrovą į autoriui svarbių prasmių pasaulį.
2008 metais menininkas Europos parke įkurdino beveik 9 metrų minimalistinį „Ženklą“, skirtą svarbioms Lietuvos datoms pažymėti – Lietuvos tūkstantmečiui ir Vilniui – Europos kultūros sostinei 2009.
Neseniai atstatyta Gintaro Karoso kompozicija, 2001 metais „Guinness World Records“ pripažinta didžiausia pasaulyje skulptūra iš televizorių. Kūrinys užima beveik 3,5 ha plotą. Jo idėja – parodyti sovietinės ideologijos beprasmiškumą, galimybės rinktis nebuvimą. Dabar iš patvarių medžiagų atkurtas visas skulptūros kontūras ir atstatyta dalis labirinto su televizoriais iš plieno ir organinio stiklo.
Edukacijos centras
Gintaras Karosas už muziejaus po atviru dangumi Europos parko sukūrimą 2006 metais yra apdovanotas Nacionaline kultūros pažangos premija.