Jurgita, kuo SOPA skiriasi nuo kitų įdarbinimo tarpininkavimo organizacijų?
Kaip ir sufleruoja mūsų pavadinimas, esame kitokie, nes orientuojamės į žmones, turinčius sunkumų tiek įeiti į darbo rinką, tiek išsilaikyti joje. Dirbame su neįgaliaisiais, vyresnio amžiaus žmonėmis, ilgalaikiais bedarbiais, socialinės rizikos asmenimis. Mūsų darbas su darbo ieškančiu žmogumi yra intensyvesnis negu kitų agentūrų, nes mes ne tik teikiame darbo pasiūlymus, bet ir individualiai konsultuojame, siekiame ugdyti bendruosius įgūdžius. Galiausiai, kartais įsidarbinusį asmenį reikia ir palydėti į darbo vietą, ir padėti jam ten adaptuotis.
Turbūt savo veikloje daug susiduriate ir su jaunimu?
Taip, jauni žmonės sudaro apie ketvirtadalį mūsų klientų. Bendradarbiaujame ir su Lietuvos darbo birža, pavyzdžiui, šiuo metu dalyvaujame jų organizuojamame projekte „Pasitikėk savimi“.
Ar tie žmonės, kurie pas jus lankosi, yra patys motyvuoti įnešti pozityvių pokyčių į savo gyvenimą?
Visi atvejai skirtingi. Žinoma, susiduriame ir su labai motyvuotais žmonėmis, kurie paprasčiausiai turi išorinių kliūčių. Pavyzdžiui, vienas mano klientas intensyviai ieškojo darbo netgi apie dvejus metus: jam buvo sunkiau ne tik dėl patirties stokos bet ir dėl negalios, kuri buvo akivaizdžiai pastebima. Tačiau galų gale jis įsidarbino ir išties sėkmingai dirba.
Žinoma, aukštąsias mokyklas baigusiems jaunuoliams yra gerokai lengviau ne vien dėl to, kad jie turi formalų išsilavinimą, nors pasitaiko, kad bendrųjų įgūdžių, darbinės bei gyvenimiškos patirties stoka yra būdinga ir jiems. Jaunuoliai dažnai nežino, kur ir kaip ieškoti darbo, kaip pristatyti save ir pan. Taigi, net aukštąjį mokslą baigusieji daro klaidas, kurių neturėtų daryti, tad išties turime ką veikti ir su jais. Taip pat jaunimui nepaprasta apsispręsti, kokioje darbinėje veikloje jie norėtų ir galėtų save realizuoti, karjeros konsultavimo paslaugų labai trūksta.
Ar Jūs savo veikloje įdarbinimą suvokiate ir plačiau, t. y. galbūt siūlote savo klientams savanoriauti ir taip tapti įgalintiems darbo rinkoje?
Taip, įdarbinimą mes suvokiame plačiai. Pats įdarbinimas yra galutinis tikslas, bet kelias link to gali būti labai įvairus: skatiname savo gebėjimus išmėginti ir savanorystės ar praktikos metu. Tai labai pozityvus dalykas, kuris paprastai pasiteisina, juk daug praktikantų vėliau tampa ir nuolatiniais darbuotojais. Taigi, iškart pasirašyti darbo sutartį tikrai ne visuomet yra lengviausias ir paprasčiausias būdas įeiti į darbo rinką.