Apie tai, kokias gėles auginti sode, kad nereikėtų joms „tarnauti“, laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo ūkio „Jonatos gėlės“ savininkė, gėlių ir daržovių daigų augintoja, agronomė Jonata Pauraitė-Raudonė.
Ji pasidalijo patarimais, kokius augalus pasirinkti, kad sodas visuomet atrodytų tobulai, o viskas, ką jums reikės padaryti – gėles tik palaistyti ir patręšti.

Žemaūgės kanos – tobulas pasirinkimas
Tokius augalus J. Pauraitė-Raudonė vadina „tinginio gėlėmis“. Anot jos, tai puikus variantas tiems, kurie neturi laiko arba negali skirti daug laiko augalų priežiūrai.
Pirmasis augalas, kuris yra idealus sodui, specialistės teigimu, yra kanos, tiksliau – žemaūgės kanos, kurios idealiai atlaikys karščius ir džiugins žiedais.
„Mano pasirinkimas numeris vienas turbūt yra kanai. Liejimas karštom, vasariškom dienom į savaitę kartą, tikrai ne dažniau.
Vėlgi, reikėtų įsivertinti vazonų tūrį. Jei vazonas yra pakankamai didelis, užtenka į savaitę kartą. Jeigu jūsų vazonai yra šiek tiek mažesni – neapsigaukit, gal rekės ir porą kartų į savaitėlę tai padaryti.
Bet tai – augalas, kuris iš tikrųjų išgyvena, nieko jam nenutinka ir, kaip sakau, tiesiog svarbu taisyklingas, geras pamaitinimas į savaitę kartą ir mes turime tobulą rezultatą“, – pasakojo J. Pauraitė-Raudonė.
Jos teigimu, žemaūgės kanos yra idealus pasirinkimas, nes iš vieno žiedo auga vis nauji žiedynai, kas garantuoja pastovų ir gausų žydėjimą, puošnūs ir lapai.
Žemaūgiai pradeda žydėti jau birželio mėnesį ir žydi visą vasarą, priešingai nei aukštaūgiai, kurie pražysta maždaug rugsėjo mėnesį, tad pasidžiaugti žiedais pavyksta neilgai.
Ir šių augalų priežiūra itin paprastai – kaip minėta, pakanka kartą arba du per savaitę palaistyti ir kiekvieno laistymo metu patręšti vandenyje ištirpintomis trąšomis, skirtomis žydintiems augalams.
Sundavilėms daug priežiūros neprireiks
Kitas augalas J. Pauraitės-Raudonės sąraše – sundavilės. Specialistė svarsto, jas galbūt net dėtų į pirmąją sąrašo vietą, nes šie augalai nebijo nieko.
„Ir savaitę, ir dvi tikrai gali išgyventi, be galo myliu, spalvų gama yra pakankamai didelė – rožinė, raudona, balta. Gražus, geras, tobulas augalas, nežinau, ką ir bepridurti. <...>
Ir ne tik kad vazonui skirta gėlė, lygiai taip pat ir dirvoje auga, daug kas į kapus jas pamėgo – tai tikrai tas reikalas, į kur dažnai neprivažinėsi, tad pasisodinai ir su gamta gyvenantis augalas ji patampa. Tikrai nereikalauja jokios labai rimtos priežiūros – pamaitinimo ir viskas“, – pasakojo agronomė.
Pati Jonata vazonuose sundaviles derino su vikšriais – jis padeda sukurti gražią, vientisą kompoziciją ir nereikalauja daug laiko bei priežiūros:
„Tai tikrai tobulai vienas kitą papildantys augalai – abu nekaprizingi, nereiklūs.“
Anot specialistės, ji yra auginusi sundaviles ir su „Rubrum“ soruolėmis, tačiau šioms pradėjus leisti smilgas, jos užgožė gėles.
Kalbėdama apie sundavilių priežiūrą, J. Pauraitė-Raudonė pastebėjo, kad šios gėlės retai laistomos, tad kiekvienąkart laistant naudinga jas ir patręšti.
Pati specialistė sako pirmąjį mėnesį po pasodinimo naudojanti persodinimo stimuliatorių, vėliau visą sezoną – trąšas žydintiems augalams.
„Kadangi vazonai pas mus yra pakankamai atvirai pastatyti, būna dienų, kad tiesiog jie tikrai šlapi būna nuo lietaus, automatiškai mes jų ne tik, kad neliejame, bet trąšų pasikeliame augalus ir paberiame, duodame biria forma.
Tokį įsivertinimą padarai. Jeigu per šlapia – birios, jeigu per sausa – mišinys ir tada yra liejimas atliekamas augaliukams“, – patarimais dalijosi agronomė.
Ji taip pat pastebi, kad rudenį, užėjus lietingesniems orams, geriau tręšti augalus biria trąšų forma – trąšos sutirpsta ir patenka į žemę.
TOP5 mažiausiai priežiūros reikalaujantys augalai
Taigi, du augalai neabejotinai yra specialistės mėgstami, tačiau kaip atrodytų jos geriausių, mažiausiai priežiūros reikalaujančių augalų TOP5 sąrašas?
Tokį penketuką J. Pauraitė-Raudonė yra sudarinėjusi ir anksčiau – tąkart į pirmą vietą ji statė pelargonijas, tačiau dabar sąrašą dėlioja kiek kitaip.
„Pirmoje vietoje tikrai būtų sundavilė, į antrą vietą aš dėčiau kanus, pelargonijos neišmesčiau iš to penketuko, bet ji jau šiek tiek toliau, trečią poziciją jau turbūt duočiau“, – sakė specialistė.
Ketvirtoje ir penktoje vietose išlieka jau klasika tapę augalai – begonijos, iš kurių galima sukurti žadą atimančio grožio vaizdą, ir visžaliai augalai, papildantys kiekvieną kompoziciją.
Visą laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 val., per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!