Socialiniai tinklai jaunus žmones tiesiog užvaldė. Tai tapo kone antruoju jų gyvenimu. O galbūt net ir pirmuoju... Tai priklausomybė? Galbūt liga? Noras rasti kuo daugiau draugų? Pasipuikuoti prieš kitus?
O gal tiesiog normalus reiškinys? Juk mes vis labiau žvelgiame į Vakarus. O ten visa tai seniai nėra naujiena...
Praeiviai gatvėje buvo laikėsi įvairių nuomonių. Vieni dievina socialinius tinklus, kiti nusiteikę priešiškai jų atžvilgiu.
Mantas K. 16 m.
„Aš labai mėgstu „chatinti“ prie „kompo“. Tai yra vienas iš mano laisvalaiko praleidimo būdų. Anksčiau naudojausi tokiu pokalbių kambariu kaip mirkas (mIRC). Ten susiradau daug draugų. Kalbėdavomės iki paryčių. Dabar yra facebook'as (Facebook).
Visi mano klasiokai naudojasi šiuo socialiniu tinklu. Dabar tai yra labai madinga. Aš noriu būti prie „chebros“. Dar turiu susikūręs anketą One.lt. Ten irgi visai nieko. Bet facebook'as man labiau patinka.
Ten galima visokias naujienas paskaityti, draugų „fotkes“ pažiūrėti, ant „sienos“ ką nors parašyti. Smagu“ – pasakojo Mantas.
Marija H. 18 m.
„Turiu susikūrusi daug anketų įvairiuose socialiniuose tinkluose. Nėra ką veikti namie, todėl ir sėdi prie kompiuterio. Taip pat gali užmegzti daug pažinčių. Aš ieškau vaikino, todėl socialiniai tinklai man yra labai aktualūs.
Esu užsiregistravusi facebook'e, One.lt, Frype.lt, Pažintys.lt ir dar kai kur... Kiekvieną dieną tikrinu savo anketas. Man labai patinka kalbėtis su „internetiniais“ draugais. Tavęs niekas nemato.
Gali prirašyti visokių nesąmonių ir pasakyti tai, ko galbūt nedrįstum ištarti susitikus. Tai yra didžiulis pliusas“ – dėstė Marija.
Jonė K. 21 m.
„Esu užsiėmusi ir neturiu laiko naršyti internete. Naršau tik tiek, kiek man reikia. Žinoma, jog facebook'e turiu anketą. Kas jos neturi?! Bet ji man reikalinga tik kai kuriems kontaktams palaikti. Daugiau nieko.
Facebook'e bendrauju savo kursiokais, buvusiais klasiokais. Tai yra labai naudingas socialinis tinklas. Nesuprantu tik tų žmonių, kurie visą savo laisvalaikį praleidžia prie facebook'o. Ką ten galima veikti?
Juk pasitikrini, ar niekas tau neparašė, ar draugai neįsidėjo naujų nuotraukų, paskaitai naujienas ir tiek“ – mąstė Jonė.
Karolina T. 19 m.
„Nesu priklausom nuo kompiuterio. Man jo reikia tik mokslams. Daugiau niekam. Esu aktyvistė, todėl ir taip randu ką veikti. Nereikia man to interneto ir jo siūlomų pramogų. Bet facebook'u aš vis tik naudojuosi. Man įdomu, ką veikia mano draugai, įvairūs pažįstami ir pan.
Pasižiūriu nuotraukas. Tik tiek. Man absurdiškas yra portalas One.lt, kuris „darko“ žmonių smegenis. Šiuo portalu naudojasi kažkokie kvailiai. „Fyfos“ ir „gezai“ yra nuolatiniai One.lt vartotojai. Mane krečia šiurpas. Aš manau, jog žmonės, kurie ieško pažinčių internete, yra labai drovūs ir itin nepatrauklūs.
Jie bijo bendrauti su žmonėmis, nepasitiki savimi... Todėl jiems nieko nelieka, kaip tik ieškoti pažinčių įvairiuose portaluose“ – kategoriškai kalbėjo Karolina.
Romas A. 20 m.
„Studijuoju informatiką Vilniaus universitete. Man viskas, kas susiję su kompiuteriais ir internetu, yra labai įdomu. Todėl turiu susikūręs įvairių anketų. Esu nuolatinis facebook'o vartotojas. Dedu įvairias nuotraukas į twitter'į.
Kartais patikrinu ir One.lt portalą. Bet ten yra labai daug kvailų dalykų... One.lt itin „nusivažiavo“. Naudojuosi ir MySpace.com socialiniu tinklu.
Mėgstu naršyti internete, skaityti įvairias naujienas, todėl ir anketų esu susikūręs daug ir įvairių“ – kalbėjo Romas.
Vida G. 22 m.
„Esu nusiteikusi priešiškai. Neturiu jokio noro švaistyti veltui savo laiką. Neturiu susikūrusi jokių anketų internete. Turiu daug draugų ir man to pakanka. Nemėgstu leisti laiką prie interneto. Man gaila regėjimo!
Juk mokslai atima tiek sveikatos, o dar papildomai ją eikvoti sėdint prie kompiuterio... Nematau jokios prasmės. Ir taip turiu ką veikti! Nesu madinga. Man nėra jokio poreikio pritapti prie „chebros“. Pasitikiu savimi.
Gal kada nors ir susikursiu kokią anketą socialiniame tinkle. Bet tik tada, kai pati to norėsiu“ – dėstė Vida.
Dovilė B. 23 m.
„Naudojuosi twitter'iu. Lietuvoje jis dar nėra toks populiarus kaip užsienio šalyse. Mano daug giminių gyvena užsienyje, todėl man twitter'is yra labai aktualus, nes ten galima talpinti daugybę nuotraukų.
Man labai įdomu, ką veikia mano artimieiji, kaip jie atrodo, ar nepasikeitė jų išvaizda. Nuotraukose tai puikiai matyti. Kartais apsilankau ir facebook'e, bet man šis socialinis tinklas yra įtartinas. Tai yra labai nesaugu. Juk ten žmonės skelbia, ką veikia ir pan. Vartoja įvairius keiksmažodžius.
Juk po to visa tai gali būti nukreipta prieš konkretų žmogų. Asmeniniai duomenys gali būti neteisėtai panaudoti, ypač tai yra aktualu žmoniems užimantiems aukštus postus. Bet juk niekada nežinai, ar tu pats to posto neužimsi...
Facebook'e aš itin kruopščiai atrenku kokią informaciją įdėti ir kokios geriau nedėti“ – kalbėjo Dovilė.
Laikas labai greitai bėga. Moderniosios technologijos vis labiau žengia į priekį. Po daugelio metų galbūt nieko ir nebestebins, jog žmonės internete skelbia filmuotą medžiagą apie savo dienos įspūdžius.
Bet ar tai yra normalu? Kita vertus, kas yra normalu, o kas ne, sunku nubrėžti. Kiekvienas turi savitą požiūrį į tai. Svarbiausia likti žmogumi tiek realiame, tiek internetiniame gyvenime...
Austėja Jonaitytė