• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skaitytojo naujiena: tėvą papiktino pasaka apie priešgynos vaiko laidotuves

„Tik užkasa, žiūrėk, rankutė ir vėl kyšo“

Ar menas turi šokiruoti? – tokį klausimą sau užduoda ne tik meno ekspertai pretenzinguose parodų atsidarymuose, bet ir paprasti tėvai, atsivertę pasakų knygą. Į naujienų portalo balsas.lt redakciją kreipėsi tėtis, kuriam „neišdildomą“ įspūdį paliko Wilhelmo Grimmo pasaka „Priešgyna vaikas“ , (Vaikų ir namų pasakos/broliai Grimai, Vilnius, Alma littera, 2005).

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo kartą toks priešgyna vaikas, ką tik motina jam pasakys, – jis ne ir ne. Todėl nemylėjo jo Dievulis ir pasiuntė ligą, kurios joks gydytojas negalėjo išgydyti, ir neilgai trukus vaikas jau gulėjo ant lentos. Nuleido jį į duobę, užklojo žemėmis, tik staiga kyšt, išlindo iš kapo jo rankutė ir styro. Užbėrė ją, užkasė žėmėmis, bet nieko tas nepadėjo. Tik užkasa, žiūrėk, rankutė ir vėl kyšo. Nebuvo kas daryti, turėjo motina pati eiti prie kapo ir sušerti rykštele per rankutę, ir kai ji taip padarė, rankutė vėl pasislėpė po žeme ir nuo to laiko vaikas jau ramiai gulėjo savo kapelyje“, – rašoma knygoje, kurios tiražas šiuo metu jau yra išparduotas.

REKLAMA

„Nelabai supratau, kur pasakoms būdingas pamokymas, o ir laiminga pabaiga buvo motinos mostelėjimas rykštele. Kokių minčių vaikui gali sukelti tokia pasaka?“ – stebėjosi skaitytojas.

Minėtoje vaikams skirtoje knygoje pateikta informacija galbūt prieštarauja Alkoholio kontrolės įstatyme nustatytiems alkoholio reklamos draudimams: alkoholio reklama skirta vaikams ir paaugliams iki 18 metų, alkoholio reklama pateikta vaikams ir paaugliams skirtoje knygoje, pateikta reklama sieja alkoholio vartojimą su fizinės būklės pagerėjimu, psichinės veiklos pagerėjimu, gydomosiomis savybėmis bei pateikta neteisinga ir (ar) klaidinanti informacija apie alkoholinius gėrimus.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikiškoje knygelėje – nuo kalvadoso „apšylantis“ ežiukas

Viešojoje erdvėje nuskambėjusi istorija apie vaikams skirtoje knygoje aprašomus alkoholio vartojimo ir poveikio būdus, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą paskatino pradėti tyrimą dėl leidyklos „Alma litera“ 2009 metais išleistos vaikų knygos „Miško pasakos“ galimų Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Autoriaus Tony Wolf knygelė rekomenduojama vaikams nuo trejų metų. Skaitytojus stebino parašai po nuotraukoms: „tikrai ragauju paskutinį, nežinia, kaip namo bepareisiu“, „įtariu, kad tie nelaimingi atsitikimai – tik dingstis išgerti daugiau kalvadoso“, bet ir instrukcijos, kaip pasigaminti obuolių sidrą ir kaip gerti kalvadosą.  Vaikams knygoje aiškinama, kaip vyksta alkoholio gamyba: „Šiose statinaitėse obuolių sultys rūgsta ir pamažu bręsta. Atėjus laikui, statinaitės atkemšamos, ir jau galima gerti sidrą. – Ką tokį? – Sidrą! Labai skanus! Laikyk! Nykštukas įkliukina iš statinaitės į molinį butelį auksaspalvio, kvapnaus burbuliuojančio gėrimo. Pripila dvi stiklines: vieną sau, kitą – Ežiui. – Paragauk!” – rašoma 57-ajame „Miško pasakų“ puslapyje. 59-ajame puslapyje tėveliai mažamečiams gali paskaityti apie kalvadosą. „Koks skanus! Koks stiprus! O kaip šildo!“ – džiūgauja Ežys po trečio kalvadoso gurkšnelio. 

REKLAMA

Skandalingiausia – pasaka apie du princus

2009-aisiais į tuometinį socialinės apsaugos ir darbo ministrą Rimantą Joną Dagį kreipėsi Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA), kuriai nerimą sukėlė ikimokyklinėse įstaigose per „Gender Loops“ projektą diegiama mažamečių ugdymo metodika, aiškinanti ir apie netradicinę seksualinę orientaciją. „Atkreipiame dėmesį, kad lyčių lygybės įgyvendinimas per ikimokyklinį švietimą ir įsikišimą ankstyvame amžiuje, kai vystosi vaiko pažintiniai gebėjimai, pasirinktas todėl, kad per ilgą laiką tai duoda didžiausią efektą. Tačiau toks ugdymas gali žaloti vaikų psichinę sveikatą ir sukelti lytinės tapatybės sutrikimą vaikystėje“, – rašte teigia NŠTA. Asociacija pateikia pavyzdžius iš pedagogams skirto priemonių rinkinio aprašo, kuriame rašoma: „Patikrinti ir patvirtinti naujas knygas vaikams, o taip pat išnaikinti literatūrą, kuri neatitinka lyčių lygybės standarto“. „Gender Loops“ Lietuvos darželinukams siūlo nagrinėti pasaką, kurioje du princai įsimyli vienas kitą, susituokia ir tampa Karaliumi ir Karaliumi, taip pat „padidinti supratimą apie seksualinės įvairovės svarbą žmonėms ir visuomenei“.

REKLAMA

„Karalius ir karalius“ – tai olandų autorių parengta homoseksualaus turinio knyga mažiems vaikams. Daugybę kartų tenka skaityti, kaip princas suranda princesę ir jie gyvena kartu. Ši knyga, pasak jų, yra kitokia. Ji pasakoja, kaip karalienė nusprendžia perduoti karalystės valdymą savo sūnui ir pareikalauja, kad prieš tai jis iki vasaros pabaigos vestų. Motina priekaištauja savo sūnui: „Kuomet aš buvau tavo amžiaus, jau du kartus buvau ištekėjusi“. Karalienė pakviečia kelias princeses iš įvairių kraštų. Tačiau tuomet viena princesė atsiveda su savimi brolį. Princo reakcija aprašoma taip: „Pagaliau princas pajuto savo širdį suspurdant. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio“ (princesė, žinoma, lieka sumišusi). Netrukus surengiamos ir vestuvės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų