Šiuo metu Alytaus miesto savivaldybės taryba rengiasi tvirtinti švietimo įstaigų direktorių tarnybinių atlyginimų koeficientus. Tačiau daugumai jų išliks tie patys, nepaisant, kad rugsėjį į miesto mokyklas atėjo per 600 mokinių mažiau nei praėjusiais mokslo metais.
To priežastis – švietimo ir mokslo ministro įsakyme dėl švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos nustatyti kriterijai jų vadovų atlyginimams. Juos lemia ne tik mokinių skaičius, bet ir direktorių vadybinės kategorijos, taip pat darbo stažas. Pati valstybė per ministeriją yra apsaugojusi švietimo įstaigų vadovus nuo daugeliui tautiečių nelabai suprantamų didelių jų atlyginimų. Ypač šiuo metu, kai valstybės institucijos rauna ropę dėl minimalaus atlyginimo padidinimo, o daug kas stebisi, kaip žmogus gali išgyventi iš popierinės 800 litų mėnesio algos.
Duoklė mokytojams penkios kontaktinės valandos
Švietimo ir mokslo ministro įsakyme dėl švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos yra numatytos vadinamosios šakutės vadovų atlyginimams. Atsižvelgiant į lopšeliuose–darželiuose, mokyklose ugdomų vaikų skaičių, vadovų vadybines kategorijas, turimą darbo stažą, miesto savivaldybės tarybai suteikta teisė jiems nustatyti atlyginimus nuo minimalios iki maksimalios ribos.
Kaip matyti iš miesto tarybai pateiktų tvirtinti švietimo įstaigų vadovų atlyginimų, jie toli gražu ne minimalūs, nors mokinių skaičius mokyklose, palyginti su praėjusiais mokslo metais, sumažėjo 627. Jei taryba pritars Švietimo skyriaus siūlomiems atlyginimams, daugumai mokyklų vadovų algos išliks tokios pat kaip praėjusiais mokslo metais.
Darbo užmokestis turėtų sumažėti tik tų mokyklų vadovams, kurių vadovaujamos įstaigos iš vidurinių mokyklų pastaruoju metu tapo pagrindinėmis. Duoklė mokytojams numatoma atiduoti iš mokyklų vadovų paėmus turėtas penkias kontaktines valandas arba pamokas. Tačiau šiais atvejais direktoriams numatyti tarnybinių atlyginimų koeficientų maksimumai išminusavus pamokas.
Regis, direktoriai aukojasi mokytojų gerovei, bet taryba juos gali pamaloninti per tarnybinių atlyginimų koeficientus.
Pats Švietimo skyriaus vedėjas pripažino, kad mokyklų direktorių atlyginimai yra geri, bet juos iš esmės reglamentuoja Švietimo ir mokslo ministerija.
Vedėjo atlyginimas – mažesnis
Alytaus miesto savivaldybės mero oficialiai skelbiamas atlyginimas – 4 tūkst. 637 litai 85 centai neatskaičius mokesčių. Švietimo skyriaus vedėjo alga iki mokesčių – 3 tūkst. 570 litų 19 centų.
Jei miesto taryba palaimins dabar siūlomus atlyginimų koeficientus mokyklų vadovams, kai kurių jų atlyginimai bus beveik kaip mero ir didesni už Švietimo skyriaus vedėjo. Tai dar kartą paliudija, kad švietimo ir mokslo ministro įsakymas dėl švietimo įstaigų darbo apmokėjimo tvarkos nelabai suprantamas ne tik gyvenantiesiems iš minimalios algos, bet ir vertinant valstybinių įstaigų vadovų atsakomybę. Tikriausiai vargu ar kas gali paneigti, kad mero ir Švietimo skyriaus vedėjo pareigos yra ne tik aukštesnės, bet ir gerokai atsakingesnės.
Tad palyginimui kelių mokyklų vadovų numatomi atlyginimai su priedais už ugdomus specialiųjų poreikių vaikus, specialiojo ugdymo klases (keista, bet priedai už tai išskirti), ar už vadovavimą gimnazijoms. Šv. Benedikto gimnazijos direktoriui Vytautui Bigailai iki mokesčių numatomas 5 tūkst. 134 litų 98 centų atlyginimas, Putinų gimnazijos direktoriui Alfonsui Žiūkui – 4 tūkst. 670 litų 16 centų, Dzūkijos pagrindinės mokyklos direktorei Vilijai Sušinskienei – 4 tūkst. 535 litų 96 centų, Adolfo Ramanausko–Vanago gimnazijos direktoriui Virginijui Skroblui – 4 tūkst. 448 litų 73 centų atlyginimas.
Mažiausias mokyklos vadovo atlyginimas būtų per pusketvirto tūkstančio litų iki mokesčių. Visi numatomi tvirtinti atlyginimai – lentelėje.
Lopšelių–darželių direktorių atlyginimų nenumatoma keisti. Jie pagal ministro įsakymą išliktų minimalūs, bet ir jie gana dideli – 3 tūkst. 92 litai 70 centų popieriuje.
Mokinio krepšelio lėšų kol kas užtenka
Alytaus miesto savivaldybėje šiuo metu yra 34 švietimo biudžetinės ir viešosios įstaigos: 13 lopšelių–darželių, 8 pagrindinės mokyklos, 4 gimnazijos, po 2 darželius–mokyklas ir pradines mokyklas, Jaunimo ir suaugusiųjų mokykla, Jaunimo centras, Dailės, Muzikos mokyklos bei Pedagoginė psichologinė tarnyba.
Nuo 2002–2003 mokslo metų, kai mokyklose buvo ugdoma 13 tūkst. 429 alytiškiai, iki šių mokslo metų jų sumažėjo iki 8 tūkst. 759. Maždaug po vieną vidutinę mokyklą mieste sumažėja jau kelerius metus iš eilės. Tačiau, Švietimo skyriaus vedėjo V.Valūno tvirtinimu, mokinio krepšelio lėšų kol kas užtenka visoms mokykloms. Vienintelei Piliakalnio pagrindinei mokyklai krepšelio lėšos perskirstomos iš savivaldybei numatytos dalyti mokinio krepšelio dalies, nes jai pagal mokinių skaičių gaunamų tikslinių pinigų neužtektų.
Jei ir toliau mažės mokinių, realu, kad ne viena mokykla atsidurs ties uždarymo riba.
Šį rudenį užfiksuotas teigiamas rodiklis miesto lopšeliuose–darželiuose. Jei iki šių įstaigų uždarymo atostogoms juose buvo 2 tūkst. 420 vaikų, rugsėjį lopšelius–darželius pradėjo lankyti 49 daugiau.
Alma MOSTEIKAITĖ