Sausio 20 dieną startuoja pirmasis pagal programą „Veiklus jaunimas“ remiamas jaunimo iniciatyvų projektas „Savanorių fabrikas“. Tai jau trečiasis pagal šią finansavimo programą patvirtintas marijampoliečių teiktas projektas, kuris išplečia miesto jaunimo laisvalaikio ir neformalaus ugdymo(-si) galimybes.
Projektą „Savanorių fabrikas“ vykdys VšĮ „Sveikatingumo idėjos“, – bendrai Marijampolės savivaldybės ir „Arvi“ įmonių grupės įsteigta viešoji įstaiga, organizuojanti pati bei remianti įvairius kultūros, švietimo, sporto ir socialinius projektus.
Įstaigos vadovo Andriaus Jasinskio teigimu, savanorystė vienas tų brandžios pilietinės visuomenės principų, kurių mūsų mieste kol kas dar trūksta. Žinoma, ši problema yra išsprendžiama ir tam gerus pamatus paklojo Europos Sąjunga 2011 metus paskelbdama Savanorystės metais.
Tai nėra tik deklaratyvus šūkis, o realus finansavimas, postūmis jauniems žmonėms įgyvendinti savo idėjas, stiprinančias minėtus savanoriškumo principus. Mūsų komanda taip pat tiki, jog žino, kaip Marijampolėje paskatinti spartesnį tokių vertybių vystymąsi. Organizuodami praktinius renginius įgijome bendradarbiavimo, verslumo, kūrybiškumo patirties, užmezgėme naudingų kontaktų su savivaldos, verslo, švietimo, kultūros ir kitais socialiniais partneriais.
Jaučiame poreikį perduoti įgytą gerąją patirtį, šviesti jaunimą ir bendruomenę, atnaujinti savo žinias, auginti ir stiprinti įvairių sričių savanorių komandas. Iš jaunų žmonių dažnai girdime, kad Marijampolėje nėra ką veikti, nėra galimybių ir sudarytų sąlygų saviraiškai bei kūrybai, todėl didesnioji dalis jaunimo emigruoja į kitus Lietuvos miestus ir užsienį. Manome, kad atėjo laikas keisti esamą situaciją mūsų bendruomenėje.
Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentė Iveta Paludnevičiūtė, vadovaujanti „Savanorių fabrikui“, pabaigusi studijas tikisi grįžti į savo gimtąjį miestą ir, net būdama sostinėje, nusprendė Marijampolėje vykdyti veiklą, kuri pasitarnautų miesto bendruomenei. Jos manymu, mes Marijampolėje turime ne mažiau galimybių turiningam laisvalaikiui nei didieji miestai. Didmiesčių renginiuose jaunimas dalyvauja kaip žiūrovas bei pasyvus dalyvis.
Kalbinama Iveta teigia: „Mūsų tikslas – įtraukti jaunimą į laisvalaikio praleidimo kūrybos procesą, suteikti galimybes saviraiškai, kūrybai, ugdyti jų, kaip būsimųjų lyderių-savanorių įgūdžius, kuriuos jie perduos ir kitiems jaunuoliams. Tikimės, kad projekto metu išugdysime ne mažiau kaip 20 pagalbininkų, kurie pasibaigus projektui prisijungs prie projektą vykdančių entuziastų komandos ir/arba projekto metu įgis įgūdžių organizuoti veiklas savarankiškai.“
„Savanorių fabriko“ vykdytojai planuoja suburti tris savanorių grupes, kuriose veiks bent po septynis jaunus žmones. Grupės pasiskirstys veiklomis pagal kompetencijas švietimo, kultūros-meno bei sporto srityse. Įdomu tai, kad šį ES programos „Veiklus jaunimas“ finansuojamą projektą vykdys itin jauni žmonės. Vieni jų – Martynas Barkauskas ir Raimonda Bogužaitė. Pastarajai yra vos 17 metų. Ji šiuo metu vadovauja Marijampolės mokinių parlamentinei grupei, aktyviai dalyvauja Marijampolės apskritojo stalo veikloje, yra Marijampolės liberalaus jaunimo organizacijos narė.
Pastarosios organizacijos buvęs pirmininkas M. Barkauskas, šiuo metu kaip ir I. Paludnevičiūtė eantis VU TSPMI pirmo kurso studentu, vadovaus švietimo savanorių grupei, o R. Bogužaitė - kultūros ir meno savanoriams. Planuojama, kad trečios – sporto - grupės vadovu bus Martynas Karpavičius, dirbantis kūno kultūros mokytoju Vilkaviškio rajono Keturvalakių ir Gižų K. Baršausko pagrindinėse mokyklose, esantis Lietuvos rinktinės merginų U17 vyr. trenerio asistentu, FC „Sūduva“ mergaičių futbolo komandos treneriu, sekmadienio futbolo lygos teisėju, masinio futbolo instruktoriumi.
Kalbinti visų grupių vadovai sutartinai kviečia šiuo projektu susidomėjusius jaunus žmones ir pilietiškus Marijampolės bendruomenės narius ateiti sausio 20 dieną 14.30 val. į „Europa Royale“ viešbutyje vyksiantį pirmąjį „Savanorių fabriko“ renginį. Jaunuoliai žada, kad atidarymo forume Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos biuro atstovas Evaldas Rupkus pristatys pagrindinius savanoriškos veiklos principus, jos teikiamą naudą, susirinkusiuosius supažindins su Lietuvoje savanoriaujančiu jaunuoliu iš užsienio.
Taip pat į svečius atvyks Vilniaus Maltos savanorių ordino lyderė Ieva Galkytė, kuri savo pasakojimu leis renginio dalyviams pamatyti, kokią naudą bendruomenei gali sukurti savanoriai, kiek patirties įgaunama vykdant tokią veiklą.
Forume bus galima išvysti ir vienos didžiausių Marijampolės įmonių „Mantinga“ atstovo prezentaciją, kurioje bus atskleidžiamas miesto verslininkų požiūris į socialinės atsakomybės idėjas bei jaunus aktyvius žmones, nebijančius savo gabumų panaudoti bendruomenės labui.
Renginio pabaigoje bus galima įsitraukti į diskusijas apie užimtumą Marijampolėje bei užsiregistruoti į „Savanorių fabriko“ savanorių komandas, veiksiančias švietimo, sporto ir kultūros-meno srityse. Projekto organizatoriai ragina nelikti abejingais ir prisidėti prie pokyčių mūsų Marijampolėje.