• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Abiturientai jau nuo birželio pirmosios gali pateikti prašymus studijuoti aukštosiose mokyklose. Vakar dienos duomenimis, prašymus yra pateikę beveik 28 tūkst. būsimųjų studentų. Netrukus  paaiškės daugelio brandos egzaminų rezultatai, tad iki liepos 23-iosios bus aišku, kiek jaunuolių pasiryžę sėsti į aukštosios mokyklos suolą bei kokios specialybės pačios patraukliausios.

REKLAMA
REKLAMA

Populiariausi – socialiniai mokslai

Tačiau jau dabar matyti, kad populiariausios sritys išlieka socialiniai mokslai, nors būtent šios srities specialistų daugiausia yra priversti minti Darbo biržos slenkstį.

REKLAMA

Anot Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti Panevėžio punkto koordinatorės Reginos Padaigienės, jau antrus metus abiturientai prašymus pateikia internetu, į priėmimo punktus užsuka tik  2009-aisiais ir vėliau baigę mokyklas jaunuoliai.

„Visi prašymai priimami internetu, kažkaip paveikti abiturientų apsisprendimą ar padėti susidėlioti prioritetus mes negalime. O savo sistemoje dar nematome, kokios aukštosios mokyklos ar specialybės pačios populiariausios, tik bendrus skaičius. Kol kas kalbėti apie studentų pasirinkimą dar ankstoka, bet bendros tendencijos matyti, taip pat pastebimas didelis srautas norinčiųjų studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose, kurie baigė vidurinę ne šiemet“, – sakė R. Padaigienė.

REKLAMA
REKLAMA

Prioritetu daugiausia rinkosi socialinius mokslus – net 45 proc., taip pat kelerius metus stebimas nemažas susidomėjimas biomedicinos mokslais –  daugiau kaip 20 proc. Kiek mažiau norinčiųjų studijuoti technologinius mokslus (14,6 proc.), meną (10,21 proc.), humanitarinius (6,7 proc.) bei fizinius (3,85 proc.) mokslus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokosi visą gyvenimą

Panevėžio kolegijos direktorius Egidijus Žukauskas tikino, kad toks abiturientų apsisprendimas jau nieko neturėtų stebinti, nes nebeliko tipinio studento. Daugelis jaunuolių nėra tvirtai apsisprendę, kur jie norėtų mokytis, todėl studijas renkasi atsižvelgdami ne į situaciją darbo rinkoje, o madas, artimųjų ar draugų patarimus. Tačiau vėliau gyvenimas pats pakoreguoja, kur žmogus gali realizuoti save.

REKLAMA

„Dažnai abiturientai studijas renkasi pagal tai, kas dabar populiaru ir nesunku mokytis, bet vėliau pats gyvenimas sutvarko savaip. Juk ir mūsų kolegijoje mokosi ir ką tik mokyklos suolą palikę moksleiviai, ir garbaus amžiaus studentai. Dabar žmogus priverstas mokytis visą gyvenimą: baigia vieną aukštąją, paskui kitą, vėliau įvairūs kursai ir seminarai. Šiuolaikinio studento paveikslas yra daugiaplanis: nėra nei amžiaus cenzo, nei darbo patirties ar kitokių ribojimų“, – kalbėjo E. Žukauskas.

REKLAMA

Vakar iškilmingoje diplomų teikimo ceremonijoje diplomai buvo įteikti 526 absolventams. Anot Kolegijos direktoriaus, jų įstaiga galėtų priimti iki 775 pirmakursių. Jau kelerius metus įstaigoje populiariausios išlieka visos biomedicinos bei technologijos mokslų studijų kryptys, taip pat vadybos studijos. Tačiau šiemet nebeliks anglų ir vokiečių kalbų studijų, neaišku, ar bus rengiami muzikos ir dailės pedagogai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų kolegijoje mokosi beveik 80 proc. studentų iš Panevėžio krašto, tad natūralu, kad darbo rinka pati padiktuoja, kokių specialistų reikia. Anglų ir vokiečių kalbų pedagogų poreikio nebėra, tad jų ir neberuošime. Šiemet labai mažai norinčiųjų studijuoti muzikos ir dailės pedagogiką, šiandien turėtų paaiškėti, kokie motyvacinio testo rezultatai ir ar surinksime studentų grupes“, – sakė E.Žukauskas.

REKLAMA

Pasak direktoriaus, studentų nemotyvuotumas pasireiškia ir tuo, kad jau po pusmečio apie 8–12 proc. pirmakursių meta studijas. Nors tam įtakos turi ir demografinė bei ekonominė padėtis, būtent pirmame kurse studentai supranta, kad jų pasirinkimas buvo netinkamas.

REKLAMA

Reikia praktiškų specialybių

Panevėžio darbo biržos direktorius Viktoras Trofimovas „Sekundę“ informavo, kad dažniausiai į Darbo biržą nešini diplomais užsuka būtent populiariųjų specialybių absolventai: vadybos, socialinio darbo, verslo administravimo. Daugelyje aukštųjų mokyklų jau baigiami gintis diplominiai darbai, tad didžiausio antplūdžio laukiama liepos  ir rugpjūčio mėnesiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilgiausiai darbo ieško būtent verslo administratoriai, socialiniai pedagogai, mokslus baigę Kauno technologijos universitete bei Panevėžio kolegijoje.

2012 m. nuo sausio iki birželio 28 d. Panevėžio darbo biržoje buvo įregistruota 13 verslo vadybos specialybę turinčių absolventų bei 9 absolventai, įgiję socialinio  darbo specialybę.

REKLAMA

Didžiausias įsidarbinimo galimybes turi kineziterapeutai, pardavimo vadybininkai, gydytojai, buhalteriai. Mažas įsidarbinimo galimybes  turintys absolventai įdarbinami  apytiksliai per 9 mėn, o paklausių specialybių absolventai darbą susiranda per 2–3 mėn.

Prognozuojama, kad 2012 m. dideles įsidarbinimo galimybes turės pardavimo vadybininkai, draudimo agentai (vadybininkai), gydytojai, buhalteriai, kineziterapeutai, siuvimo technologai, elektroninės įrangos technikai.

Tačiau administratoriams, bendrojo ugdymo mokytojams, socialiniams pedagogams, socialiniams darbuotojams, ekonomistams, kompiuterių technikams, aplinkos apsaugos inžinieriams, apskaitininkams bus itin sunku rasti darbą.

Lina DRANSEIKAITĖ, Sekunde.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų