• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Besimptomis, tačiau ne tik būsimai mamai, bet ir vaisiui pavojingas nėščiųjų (gestacinis) diabetas – tokią diagnozę išgirsta vis daugiau besilaukiančių moterų. Gydytojai įspėja, jog laiku nesiėmus tinkamų priemonių šios ligos pasekmės gali lydėti visą gyvenimą.

Besimptomis, tačiau ne tik būsimai mamai, bet ir vaisiui pavojingas nėščiųjų (gestacinis) diabetas – tokią diagnozę išgirsta vis daugiau besilaukiančių moterų. Gydytojai įspėja, jog laiku nesiėmus tinkamų priemonių šios ligos pasekmės gali lydėti visą gyvenimą.

REKLAMA

Ši būklė buvo konstatuota ir ką tik sūnaus susilaukusiai atlikėjai bei reklamos kūrėjai Dovilei Filmanavičiūtei. Moteris džiaugėsi, kad diabetas buvo nustatytas labai anksti – antrą nėštumo mėnesį.

Puola į paniką

„Su nėščiųjų diabetu yra taip, kad fiziškai nieko nejauti. Todėl džiaugiuosi, kad laiku papuoliau į reiklias puikios endokrinologės rankas, – pasakojo žinoma moteris. – Kai sergi, būtinai turi laikytis griežtos disciplinos, tikrintis kraują, pildyti dienoraštį. Teko girdėti, kad kai kurios to nedaro ir tik prieš einant pas gydytoją susirašo normas. Aš kaip pirmūnė klausiau medikų ir dariau, ką reikia. Suprantu, kad mano gyvenimo būdas gal nebuvo pats pavyzdingiausias, tai galėjo turėti įtakos susirgimui. Juo labiau esu didelės rizikos grupėje, nes mano abu seneliai serga tuo tikruoju diabetu.“

D. Filmanavičiūtė sako buvusi nustebinta, kiek daug merginų su šia diagnoze klinikose laukia eilėse prie gydytojų kabinetų.

REKLAMA
REKLAMA

„Susidarė toks įspūdis, kad trūksta edukacijos apie tai. Daug merginų puola į didžiulę paniką, nes visą laiką tenka gyventi jaučiant paranoją – ar nieko nebus vaikeliui, ar nekenkia insulinas, sekti, ką dediesi į burną. O juk hormonai „daužo“, negali pro ledus ramiai praeiti... Išties nemalonu, nes visą laiką esi lyg ant trumpo pavadžio. Man nepadėjusi ir dieta, aukšti glikemijos rodikliai buvo net ryte nieko nevalgius, dar gavau ir insulino gydymą. Tačiau ar aš linkusi į viską žiūrėti su humoru ir klausyti specialistų, lydėjo medikų profesionalumas, sulaukiau stipraus moralinio palaikymo“, – pasakojo ką tik mama tapusi atlikėja.

REKLAMA

Slepia diagnozę

Nors gestacinis diabetas pasaulyje plačiai paplitęs, kasdien juo sergančias nėščiąsias konsultuojanti VUL Santaros klinikų gydytoja endokrinologė Gintarė Naskauskienė pasakoja, jog nemažai moterų linkusios neigti šią diagnozę ir vien žodį „insulinas“ priima su siaubu.

„Priklausomai nuo moters amžiaus, kūno masės, naudojamų diagnostikos kriterijų, etninių grupių, pasaulyje gestaciniu diabetu serga 2–40 proc. moterų. Nors tikslios mūsų šalies statistikos neturime, su šia būkle susiduria apie 8–15 procentų nėščiųjų. Vis dėlto daug moterų, ypač ankstyvame nėštumo periode, sunkiai susitaiko su šia diagnoze. Jos padidėjusį gliukozės kiekį teisina vakare valgytais vaisiais ar didžiuliu torto gabalu, prašo pakartoti tyrimą. Bet jei jis teisingai atliktas, kartoti prasmės nėra. Tuomet bandome jas nuraminti, kad nėra ko baimintis, jog tai – tik laikina būklė, kurios metu sutrinka angliavandenių apykaita, pasireiškianti nedidelio laipsnio gliukozės kiekio padidėjimu kraujyje ir kurią galima kontroliuoti. Ši būklė po gimdymo praeina. Laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą galima išvengti neigiamo gliukozės poveikio vaisiaus vystymuisi ir nėštumo eigai“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Neišduoda jokie simptomai

Kadangi gliukozės lygis besilaukiant nėra aukštas, jokių simptomų, galinčių įspėti apie diabetą, moteris nejaučia.

„Tačiau moterys turėtų būti budresnės, jei serga policistiniu kiaušidžių sindromu ar autoimuninėmis ligomis, turi antsvorio ar nėštumo metu greitai auga svoris, jei giminėje yra sergančiųjų cukriniu diabetu. Taip pat – jei anksčiau gimdė didesnio svorio naujagimius, buvo padidėjęs cholesterolio kiekis ar kraujospūdis“, – įspėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Endokrinologė aiškino, kad nėščiųjų diabetas dažniausiai atsiranda 24–28 nėštumo savaitę, kada atsparumas insulinui būna pats didžiausias. Tačiau ši būklė galima ir pirmajame nėštumo trimestre. „Ankstyvuoju nėštumo periodu moters organizmo ląstelės būna labai jautrios savam insulinui ir dėl to glikemija paprastai būna žemesnė.

Kadangi buvo sugriežtinti reikalavimai ir gerėja diagnostika, moterų, kurioms gestacinis diabetas būtų „pražiūrėtas“, mažėja. Gliukozės tyrimas veninėje plazmoje nėščiosioms atliekamas pirmame trimestre. Radus pakitimus (gliukozė ≥5,1 mmol/l), moteris siunčiama pas endokrinologą, kuris rekomenduoja gydymą ir tolimesnę priežiūrą, toliau – pas slaugytoją diabetologą, kuris moko tinkamų gyvensenos įpročių, paaiškina mitybos korekcijos principus, apmoko glikemijos matavimo. Jeigu ankstyvame nėštumo laikotarpyje glikemija buvo normali, nuo 24 nėštumo savaitės visoms moterims atliekamas gliukozės toleravimo mėginys“, – aiškino G. Naskauskienė.

REKLAMA

Pažeidžia vaisiaus vystymąsi

„Jei diagnozė nustatoma vėlokai, moteris jau būna ilgą laiką „pravaikščiojusi“ su padidinta gliukoze, arba dar ankstyvame nėštumo periode nesiima prevencinių priemonių – tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo, padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje dar pirmame trimestre pažeidžia embriono vystymąsi.

Nuo 24 nėštumo savaitės gliukozė, praeidama pro placentą, padidina gliukozės kiekį vaisiaus kraujyje ir priverčia jo kasą išskirti daugiau insulino. Taip vystosi vadinamas vaisiaus hiperinsulinizmas. Dažniausios tokio pažeidimo komplikacijos – stambus vaisius, per didelis nėštumo laikui vaisius, per didelis vaisiaus vandenų kiekis dėl dažnesnio vaisiaus šlapinimosi, vėliau naujagimio kvėpavimo sutrikimo sindromas, naujagimio gliukozės kiekio sumažėjimas po gimimo“, – galimas komplikacijas vardijo medikė.

REKLAMA

Ji pridūrė, jog jei gliukozė gerai kontroliuojama, moteriai gimdyti natūralia eiga sunkumų neturėtų kilti. Tik rekomenduojama nepernešioti. „Jei gliukozės kontroliuoti nepavyksta, vaisiui jau yra pakenkta, rekomenduojama gimdymą sužadinti anksčiau. Jei numatomas vaisiaus svoris – didesnis nei 4,5 kilogramai, numatoma Cezario pjūvio operacija“, – teigė endokrinologė.

Išauga antrojo tipo diabeto rizika

Nors po gimdymo atsitraukia ir liga, medikė įspėjo, jog tikrintis dėl to tenka visą gyvenimą. „Po gimdymo praėjus 6–12 savaičių reikia atlikti gliukozės toleravimo mėginį. Jei viskas gerai, vis tiek kas metus dvejus reikia atlikti tyrimus, mat po gestacinio diabeto išauga rizika susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu, o vaikui išauga rizika antsvoriui, nutukimui ir ateityje susirgti antro tipo cukriniu diabetu“, – sakė G. Naskauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei laikantis profilaktinių priemonių nepavyksta pasiekti gerų glikemijos rezultatų, yra skiriamas insulinas.

„Koks rezultatas būtų geras? Gliukozė nevalgius turėtų būti mažiau arba lygu 5,3 mmol/l, valanda po valgio – mažiau arba lygu 7,8 mmol/l, dvi valandos po valgio – mažiau nei 6,7 mmol/l. Jei tris kartus per savaitę gliukozė viršija nurodytas normas, jau reikia vaistų. O insulino bijoti tikrai nereikia. Jis jokios žalos nedaro, ir, priešingai nei gliukozė, kuri žaloja vaisių, pro placentą nepraeina“, – aiškino gydytoja.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų