„Affidea Lietuva“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ šeimos gydytoja Beatričė Ratkūnienė sako, kad daugelį vitaminų bei mikroelementų žmonės gauna su maistu, tad jei mityba yra visavertė, dėl papildomo jų vartojimo rūpintis reikia ne visada.
Visgi, jei su maistu nėra užtikrinamas pakankamas vitaminų kiekis ar jų įsisavinimą sutrikdo tam tikros ligos, gali pasireikšti negalavimai, išduodantys, jog organizmui trūksta vitaminų.
„Vitaminų trūkumas organizme gali pasireikšti skirtingai. Tokie simptomai, kaip raumenų spazmai, atsiradęs dirglumas, slenkantys plaukai gali indikuoti vitamino B trūkumą. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją, kuri lemia bendrą silpnumą, nuovargį, galvos skausmą, blyškią odą.
Lūžinėjantys nagai, išsausėję ir slenkantys plaukai dažniausiai nurodo vitaminų A ir E trūkumą. Šaltuoju sezonu labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į vitamino D kiekį organizme, kadangi dažnam lietuviui pasireiškia būtent šio vitamino stygius“, – vardija gydytoja.
Anot jos, jaučiant, kad organizmui trūksta tam tikrų vitaminų, ar planuojant pradėti vartoti jų papildus, visuomet rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju ir visų pirma išsiaiškinti, ar jaučiami neraminantys simptomai iš tikrųjų rodo vitaminų trūkumą, ar tai yra kitos ligos požymis. Tiksliausias būdas sužinoti visų pagrindinių vitaminų kiekį savo organizme ir jaustis saugiai vartojant papildus yra specialūs kraujo tyrimai.
Kai kurių vitaminų perteklius gali sukelti net mirtį
Šeimos gydytoja B. Ratkūnienė atskleidžia, kad žmonės dažnai patys nusprendžia imti ir vartoti vitaminus, prieš tai nepasitarę su savo šeimos gydytoju, neatlikę kraujo tyrimų.
Nežinant kokių vitaminų, kiek laiko ir kaip juos reikia vartoti, gyventojai rizikuoja arba nutraukti vitaminų papildų kursą per anksti, arba sukurti jų perteklių, kuris gali nemenkai sutrikdyti viso organizmo veiklą ir sukelti nemalonių simptomų ar dar blogiau – mirtį.
„Tiek vitaminų bei mikroelementų trūkumas, tiek jų perteklius, organizme gali sukelti nemažai sveikatos sutrikimų. Vitamino D perdozavimas suaugusiesiems gali pasireikšti troškuliu, dažnu šlapinimusi, bendru raumenų silpnumu. Vaikams dėl vitamino D perdozavimo gali atsirasti galvos svaigimas, apetito netekimas, pykinimas, viduriavimas.
Vitamino A perteklius gali pasireikšti odos sausumu, pykinimu, vėmimu. Tam tikrų B grupės vitaminų perdozavimas sukelia raumenų silpnumą, nutirpimo jausmą, kepenų pažeidimus. Kalio perdozavimas gali sukelti širdies ritmo sutrikimus ar net širdies sustojimą“, – pranešime spaudai aiškina medikė.
Pasak B. Ratkūnienės, kiekvieno žmogaus organizmas vitaminus pasisavina individualiai, todėl svarbu žinoti, kaip juos reikėtų vartoti. Šeimos gydytoja įvardija, kad riebaluose tirpūs vitaminai A, D, E, K geriau įsisavinami kai vartojamas pakankamas kiekis riebalų, geležį organizmas geriau įsisavina kartu vartojant vitaminą C.
Taip pat, gydytojos teigimu, reikėtų nepamiršti, kad daugelio vitaminų įsisavinimą mažina alkoholis, rūkymas, kofeinas, arbatoje esantys taninai ir kitos įvairios medžiagos, todėl gydytojo patarimai vartojant vitaminus yra ne tik naudingi, bet ir būtini, norint papildyti organizmą trūkstamomis medžiagomis saugiai ir išvengti galimų nesklandumų.