48-erių metų Carole gyvena įtemptą gyvenimą. Šalia mokytojos darbo ji augina tris vaikus, iš kurių vienas turi mokymosi sunkumų, ir padeda prižiūrėti savo senyvą motiną, rašoma dailymail.co.uk.
Turbūt nenuostabu, kad Carole yra išsekusi, tačiau nuovargis, kurį ji patiria, yra kitoks.
Jautė nuolatinį nuovargį
Kiekvieną rytą Carole sunkiai keliasi iš lovos. Visą dieną ji jaučiasi mieguista, o budrumą palaiko tik kava ir arbata. Vakare ji vos turi jėgų žaisti su vaikais, jau nekalbant apie ką nors aktyvesnio – pavyzdžiui, mankštą.
Carole taip jaučiasi jau kurį laiką galiausiai užsiregistravo pas gydytoją. „Neatrodo, kad dėl to verta varginti gydytoją“, – paaiškina ji, paklausta, kodėl neatvyko anksčiau.
Ji toli gražu nėra viena tokia. Tyrimai rodo, kad net septyni iš šimto pacientų skundžiasi savo šeimos gydytojui, jog yra „nuolat pavargę“ – tai dažniausias mūsų pastebimas simptomas.
Daugelis pacientų, kaip ir Carole, atidėlioja pagalbos ieškojimą, nes šį simptomą priskiria kasdienio gyvenimo sunkumams. Vis tik dažnai nuovargį sukelia kokia nors liga.
Kai kuriais atvejais toks paprastas dalykas, kaip papildas, gali padėti pašalinti nuovargį vos per kelias dienas.
Carole priskiriama vienam iš tokių atvejų. Kai ji paaiškino savo simptomus, pradėta klausinėti apie bendrą sveikatą. Greitai paaiškėjo, kas galėtų būti jos nuovargio priežastis.
Ji paaiškino, kad per pastaruosius metus jos menstruacijos tapo dažnesnės – nuo pasirodančių kas 28 dienas iki maždaug kas 23 dienas.
Nors Carole tikėjosi, kad artėjant menopauzei mėnesinės bus lengvesnės, įvyko priešingai – jos tapo ilgesnės ir gausesnės.
Pasiūlius atlikti kraujo tyrimą, o po savaitės gauti rezultatai atskleidė būtent tai, ko tikėtasi: Carole vargina anemija ir vitamino D trūkumas.
Anemiją sukelia geležies – labai svarbios maistinės medžiagos, padedančios organizmui pernešti deguonį – trūkumas kraujyje.
Dažniausi simptomai: dusulys, padažnėjęs širdies plakimas, blyški oda, galvos skausmas ir, taip – nuovargis.
Nors anemiją gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant infekcijas, inkstų ligas ir vėžį, dažniausios – nėštumas ir gausios mėnesinės. Todėl anemija dažniau serga moterys.
Gera žinia Carole – anemiją paprastai nesunku gydyti. Ji pradėjo vartoti geležies papildus, taip pat jai patarta gerti vitamino C tabletes, padedančias organizmui geriau pasisavinti geležį.
Rekomendavo vitaminą D
Jai buvo rekomenduota gydyti ir gausias mėnesines – Carole pasirinko hormoninę spiralę, į gimdą įvedamą kontraceptinį prietaisą, kuris stabdo ovuliaciją.
Iš pradžių Carole nejautė didelio skirtumo. Tačiau po kelių mėnesių ji grįžo pas gydytoją ir pasakė, kad nuovargis pradėjo slūgti – jai nebereikėjo nerimauti, jog užmigs dieną, o vakare ji jautėsi energinga.
Žinoma, anemija nėra vienintelė liga, sukelianti nuovargį, kaip ir jos atveju. Vitamino D trūkumas, kuris pasireiškia maždaug vienam iš šešių suaugusiųjų, taip pat dažnai sukelia nuovargį ir lengvai diagnozuojamas paprastu kraujo tyrimu.
Vitamino D trūkumo gydymas paprastas – patariama dažniau būti lauke šviečiant saulei, kad organizmas natūraliai jį gamintų, į mitybą įtraukti produktus, kuriuose gausu vitamino D ir vartoti maisto papildus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!