Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės Irenos Taraškevičienės, žmogus kondicionierių turėtų susireguliuoti pagal savo poreikius. Temperatūrą reikėtų balansuoti – jei lauke labai karšta, tai ir kondicionierius turėtų pūsti atitinkamai šiltesnį orą, kad organizmas nebūtų taip apkraunamas.
Kaip pasirinkti tinkamą kondicionierių?
Internetinės parduotuvės varlė.lt ekspertė Ina Gadeikinė pranešime spaudai rašo, kad prieš įsigyjant kondicionierių reikia nustatyti, ar patalpa labai apšviečiama saulės. Jei patalpoje daug langų, kurie įleidžia daug saulės ir šilumos, rekomenduojama rinktis didesnio galingumo kondicionierių, kuris efektyviau vėsins.
„Svarbu pasirinkti tinkamo galingumo įrenginį priklausomai nuo to, kokį žmonių skaičių jis vėsins. Kondicionieriaus modeliai, skirti ofisams, kuriuose dirba daug žmonių, ir namų reikmėms – gerokai skiriasi. Tipinėmis namų sąlygomis 10 m2 tenka apie 1 kW vėsinimo galingumo, ofise – reikalingas didesnis galingumas“, – skirtumus aiškina I. Gadeikienė.
Kitas būdas – ventiliatorius
Jei ieškote pigesnio atvėsinimo varianto, I. Gadeikienė siūlo rinktis ventiliatorių. Ventiliatoriai atlieka ne tik vėdinimo funkciją – jie užtikrina šalto vėjelio cirkuliaciją aplink įrenginį ir tiekia oro srautą visai patalpai. Dideliu galingumu pasižymintys ventiliatoriai geriau atvėsina orą.
Šiuolaikiniai ventiliatoriai turi labai daug skirtingų modelių, todėl sužinojus reikalingus parametrus, galima išsirinkti ne tik tinkamiausią, bet ir patraukliausią.
„Kai kurie modeliai turi galimybę reguliuoti apsisukimą aplink ašį. Ventiliatoriai su pulteliu leis valdyti įrenginį per atstumą. Jeigu norite, kad be šalto vėjelio ventiliatorius aprūpintų ir lengva drėgme, rinkitės modelį, kuris turi drėkintuvo funkciją“, – pataria varlė.lt atstovė.
Naudotis – apgalvotai
Kaip ir kondicionieriais automobilyje, taip ir patalpų kondicionieriais reikia rūpintis ir naudoti juos atsakingai – valyti, keisti filtrus. Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovės I. Taraškevičienės, netinkamai prižiūrėta kondicionavimo sistema gali plisti įvairūs užkratai.
„Simptomai, kurie išduoda, kad organizmui diskomfortas, gali būti peršėjimas gerklėje, nosyje, akių peršėjimą galime jausti, drebulį. Tai yra pirmieji signalai. Jei kondicionuojamu oru kvėpuoja ir daugiau žmonių, o kondicionieriaus sistema galbūt ne pati geriausia, tai gali būti perduodami ir įvairūs užkratai – grybeliai, pavojingesnės ligos, kaip plaučių pneumonija“, – sako ekspertė.
Visuomenės sveikatos specialistė taip pat primena, kad netinkamai naudojami kondicionieriai yra gera terpė mikroskopiniams grybams, kurie gali sukelti alergijas – slogą, niežulį. Jei staigiai keičiame temperatūras, pavyzdžiui, namie šaldome iki 18 laipsnių, o lauko temperatūra +30 – perėję iš vienos patalpos į kitą organizmui galime sukelti šoką.
„Iš šalto oro staigiai perėjus į karštą galime sukelti stresą organizmui. Taip gali nutikti, kai temperatūros skiriasi, tarkim, 10 laipsnių“, – aiškina NVSC specialistė.
Anot jos, taip organizmas nespėja prisitaikyti prie temperatūrų kaitos, dėl ko gali pasireikšti alpimas, silpnumas, galvos ir raumenų skausmai: „Negerai, kai patalpoje per šalta, nes išėjus iš kambario į kitą temperatūrą gali atsirasti stresas. Vis dėlto reikėtų balansuoti – jei lauke labai karšta, tai ir kondicionierius turėtų atitinkamai šiltesnį orą pūsti, kad nebūtų toks didelis stresas organizmui.“
Patarimai, kaip tinkamai naudotis kondicionieriais
Jei naudojate oro kondicionierius, nepamirškite šių dalykų:
- Oro temperatūrą namuose ar automobilyje nustatykite ne mažesnę nei 4-6 laipsniais už lauke esančią temperatūrą;
- Kondicionierius įrenkite atokiau nuo žmonių – aukštai ant sienų, kampuose, juos sureguliuokite taip, kad nepūstų tiesiogiai į žmones;
- Reguliariai vėdinkite patalpas, nors ir turite kondicionierių;
- Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.