Uždavė atvirą klausimą
Tomas iš Vilniaus pasinaudojo proga užduoti klausimą laidos vedėjui A. Unikauskui ir nevyniodamas į vatą paklausė: „Daktare Unikauskai, kaip gelbėtis nuo pagirių? Žinau, sakysite, kad gerti iš viso negalima, kad alkoholis žaloja kepenis. Bet kartais tiesiog taip nutinka. Juk būna gimtadieniai, įmonės baliai, krepšinio rungtynės, kitos šventės. Gelbėkit, nes man pagirios tęsiasi kelias dienas, o visiškai atsisakyti alkoholio nesigauna.“
Profesorius atviras – su šia problema susiduria daugelis pacientų, tačiau tik retas žino apie tikrąją alkoholio žalą, todėl ir nevengia kilnoti taurelę.
„Kai išgeriate alkoholio, jūs išgeriate nuodų, kuriuos organizmas paverčia į dar didesnius nuodus. Dažniausiai kalbama apie šių nuodų žalą kepenims, tačiau kepenys labai gyvybingas organas –reikia daug išgerti, kad jos pavargtų. O yra kitas organas, kurį alkoholis sunaikina labai lengvai“, – įspėja A. Unikauskas.
Žalojamos smegenys
Laidos vedėjas pasakoja, kad nuo alkoholio labiausiai nukenčia už intelektą atsakinga kaktinė smegenų dalis. Tuo pat metu, vis daugiau galios įgauna limbinė sistema, todėl žmogus tampa impulsyvus, piktas, tingus ir pavydus.
„Nuolat vartodamas alkoholį žmogus vis labiau gyvulėja“, – atvirai rėžia A. Unikauskas ir priduria, kad neigiamai smegenis veikia ir palaipsniui naikina net ir nedidelis, kas keletą dienų išgeriamas alkoholinis gėrimas.
Alkoholis žaloja ne tik smegenis ir kepenis, bet ir žarnyną. Profesorius pasakoja, kad išgėrus, žūsta gerosios bakterijos, žarnynas tampa vis pralaidesnis, be to, vystosi uždegiminiai procesai.
„Taigi, jeigu net ir po mano pasakojimo alkoholį vis tiek norite vartoti ir esate linkę perlenkti lazdą, jums gresia pagirios – galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, silpnumas ir taip toliau. Šiuos simptomus galima palengvinti, tačiau reikia žinoti kaip“, – teigia specialistas.
Dažnai kreipiasi į vaistines
„Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė sako, kad į vaistines dėl pagirių sukeltų simptomų žmonės dažniausiai kreipiasi esant švenčių laikotarpiui arba savaitgaliui.
„Viena dažniausių klaidų, kurias daro klientai, tai vėmimo slopinimas. To daryti nereikėtų, kadangi organizmas turi išsivalyti. Vėmimui pasibaigus, galima pradėti vartoti medikamentus ar papildus. Pavyzdžiui, vemiant ir viduriuojant netenkama elektrolitų, todėl reikėtų papildomai vartoti elektrolitų tirpalus. Kita veiksminga priemonė – vitaminas C. Šis vitaminas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis ir gali padėti organizmui greičiau atsigauti“, – pataria vaistininkė ir priduria, kad vertėtų vengti ekstremalių priemonių, pavyzdžiui, ledinio dušo. Maudymasis lediniame vandenyje esant pagirioms organizmui sukelia dar didesnį stresą, gali grėsti netgi sąmonės netekimas.
Taip pat reikėtų vengti kavos gėrimo, kadangi šis gėrimas sukelia dar didesnį stresą širdžiai ir pašalina elektrolitus. A. Unikausko teigimu, geriausia gerti vandenį arba švelniai pasaldintą, nestiprią arbatą.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!