Tyrėjai taip pat atrado, kad prieš pat mirtį žmonės dažnai mini šeimą ir religiją – manoma, kad tai palengvina priešmirtinę baimę. Tyrėjai mano, kad šie atradimai turėtų padėti mums permąstyti, kaip elgiamės su nepagydomais ligoniais
Šiaurės Koralinos (JAV) universiteto dėstytojas K. Grayus sako:
„Mūsų vaizduotėje, mirtis yra beprasmė ir vieniša, tačiau paskutiniai mirtinai sergančių ligonių įrašai bloguose ir paskutiniai mirties bausmei pasmerktų žmonių žodžiai yra pripildyti meile, socialiniu ryšiu ir prasme.“
Kaip jie atliko tyrimą
Šiaurės Karolinos universiteto tyrėjai analizavo mirtinai sergančių pacientų įrašus blogose. Visuose bloguose buvo mažiausiai po 10 įrašų, kurie buvo parašyti bent per tris mėnesius. Tam, kad autorius būtų įtrauktas į tyrimą, per blogo rašymo laiką jis turėjo mirti.
Tuomet tyrėjai paprašė žmonių įsivaizduoti, kad jiems liko tik keli mėnesiai gyventi ir paprašė jų rašyti blogus.
Taip jie analizavo blogus, ieškodami žodžių, apibūdinančių emocijas – tokius kaip „baimė“, „siaubas“, „nerimas“, „laimė“, „meilė“.
Esminiai atradimai
Rezultatai, išpublikuoti „Psichologijos mokslo“ žurnale, atskleidė, kad įrašai, parašyti mirtinai sergančių ligonių, buvo optimistiškesni už tų žmonių, kurie įsivaizdavo, jog tuoj mirs.
Studija taip pat atrado, kad sergančiųjų įrašai darėsi pozityvesni, kai artėjo mirtis.
Studija taip pat atrado, kad nuteistųjų mirties bausmei įrašai buvo pozityvesni už tų, kurie įsivaizdavo, jog tuoj mirs.
Mirtinai sergančių ir įkalintųjų žmonių įrašuose buvo minima šeima ir religija – manoma, kad tai padeda palengvinti mirties baimę.
Kaip turėtume suprasti rezultatus
Tyrėjai mano, kad studijai turi padėti pakeisti mūsų požiūrį į greitai mirsiančius žmones.
„Kai mes įsivaizduojame savo emocijas artėjant mirčiai, dažniausiai galvojame apie liūdesį ir siaubą. Tačiau paaiškėja, kad mirtis yra ne tokia liūdna ar baisi – ji linksmesnė, nei galėjot įsivaizduoti. Mūsų vaizduotėje mirtis yra beprasmė ir vieniša, tačiau paskutiniai mirtinai sergančių ligonių įrašai bloguose ir paskutiniai mirties bausmei pasmerktų žmonių žodžiai pripildyti meile, socialiniu ryšiu ir prasme“, – kalbėjo K. Grayus.