Šįkart daugiau apie būtinas patikras, pasitaikančius susirgimus, odos grožį ir jos sveikatą naujienų portalo tv3.lt studijoje pasakoja estetinės dermatologijos klinikos „Sugihara“ gydytojai dermatovenerologai, trichologai Gintarė Ulianskaitė ir Tadas Raudonis.
Kodėl rudenį dažniau kalbama apie odos ligas? Pavyzdžiui, psoriazės, arba kitaip žvynelinės diena, yra minima spalį, nes kai kurios lėtinės odos ligos kaip tik suaktyvėja ėmus vėsti orams. Vis tik rečiau matoma saulė gali būti palanki planuojantiems įvairias gydomąsias ar estetines procedūras – po jų įprastai rekomenduojama itin saugotis saulės spindulių, kad šie nepaskatintų netikėto pigmentinių dėmių atsiradimo, paaiškina gydytoja G. Ulianskaitė.
„Ruduo ir žiema yra puikus laikotarpis susirūpinti savo oda ir atvykti pas gydytoją dermatologą, pasitikrinti odos darinius. Na, žinoma, kiekvieną mėnesį reikėtų patiems namuose pasitikrinti savo odą ir pastebėti, ar dariniai nekinta“, – pataria G. Ulianskaitė.
Odos patikrinimo namuose ABCDE metodas
Metodas, naudojamas odos apžiūrai, vadinamas ABCDE, štai, kaip jį taikyti.
A reiškia Assymetry (asimetrija), reikia įvertinti, ar odos darinys yra vienodas iš abiejų pusių, pavyzdžiui, melanoma gali būti asimetriška, apgamai dažniau būna simetriški.
B reiškia Border (kraštelis) – įprasta, kad apgamai ir gerybiniai dariniai yra lygiais krašteliais, o pavojingi dariniai gali turėti sunkiai apibrėžiamą, neaiškų kraštą.
C reiškia Colour (spalva) – gerybiniai odos dariniai, apgamai paprastai yra vientisos spalvos, o kintantys, pavojingi gali turėti ne vieną spalvą, pradedant pilka ir baigiant raudona.
D reiškia Diameter (skersmuo) – kuo darinio skersmuo didesnis, tuo jis atidžiau turėtų būti stebimas, paprastai dauguma gerybinių darinių yra nedideli, iki 5 mm skersmens.
E yra Evolution (pokytis) – jei darinys keičia savo spalvą, dydį tai jau yra ženklas, kad jį būtina parodyti gydytojui.
Apžiūrėjęs odos darinius gydytojas dermatovenerologas patars, ką daryti toliau: ar pakanka stebėti, ar siūloma šalinti. Įprasta, pasak T. Raudonio, kad dėl galimos grėsmės sveikatai šalinami apgamai yra išimami chirurginiu būdu, tik gerybiniai dariniai, neturintys jokios rizikos supiktybėti, gali būti šalinami lazeriu dėl estetinių priežasčių. Vis tik, jei dariniai šalinami lazeriu, ar lieka randai?
„Kai mes šaliname darinius lazeriu ir jie nėra dideli, dažniausiai juos pavyksta pašalinti taip, kad toje vietoje randelio neliktų. Jeigu gali kas likti, tai šiek tiek šviesesnė oda toje vietoje, bet įprastai aptariame su pacientu, kaip konkretus darinys galėtų būti šalinamas, ar verta tai daryti, ypač, jeigu jis yra ant veido“, – dėstė T. Raudonis.
Kalbant apie darinių šalinimą nuo odos, gydytojai pabrėžia, kad būtina įsidėmėti – po atliktų procedūrų labai svarbu itin kruopščiai saugoti savo odą nuo ultravioletinių spindulių, kad joje nesivystytų hiperpigmentacija – kitaip gali atsirasti rudų dėmių.
Naudinga žinoti, kad tokie odos dariniai kaip strazdanos, šlakai ar net melazma gali atsirasti tuomet, kai oda yra veikiama saulės ir jos skleidžiamų ultravioletinių spindulių bei kitų šviesos šaltinių tokių kaip kompiuterių ir telefonų ekranų skleidžiama mėlyna šviesa. Kaip to išvengti – išsamiai kalbama „Sveikatos DNR“.
Veido odos jaunatviškumas – ką kiekvienas galime padaryti
Kalbant apie sveiką odos išvaizdą, pirmiausia gydytojai dermatologai pataria naudoti apsaugą nuo saulės ir primena, kad pakankamas kiekis retinoidų, t.y., vitamino A darinių, taip pat antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, prisideda prie odos sveikatos ir geros išvaizdos, tad pravartu juos papildomai vartoti: ir kaip papildus, ir kaip kosmetikos priemones.
„Kartais galima atlikti procedūras klinikose, kurios pastimuliuotų mūsų odą regeneruoti ir pagaminti daugiau kolageno, tai galėtų būti lazerinės procedūros arba injekcinės stimuliacinės procedūros“, – pasakojo G. Ulianskaitė.
Keletas iš tokių procedūrų yra frakcinis odos atjauninimas, kai odoje padaromi mikro pažeidimai, kurie skatina regeneracijos, gijimo procesus – taip stimuliuojama oda gaminti kolageną ir pasiekiamas odos paviršiaus atsinaujinimas.
Be lazerių klinikose naudojami ir įvairūs aparatai – mikroadatinė radiodažnio terapija, aukšto intensyvumo fokusuotas ultragarsas ir kt. Vis tik labai svarbu įsidėmėti, kad visas intervencines atjauninimo procedūras, atliktų tam licenciją turintis gydytojas.
Kuo skiriasi kosmetologo ir gydytojo dermatovenerologo veidui atliekamos procedūros, paaiškina T. Raudonis.
„Kosmetologų kompetencija yra pats odos paviršius, įprastai jie ir su adatomis neturėtų atlikti procedūrų, o mes, kai jau kalbame apie labiau invazines procedūras, tai vėlgi, mes jas renkamės pagal tai, ką norime tvarkyti su ta procedūra. Frakcinis odos atnaujinimas lazeriu yra viena rimtesnių procedūrų, po kurios gali būti ir keliolikos dienų gijimo laikotarpis“, – paaiškino gydytojas.
Į ką konkrečiai atkreipti dėmesį apžiūrint savo odą namuose, kaip ją prižiūrėti šaltuoju metų laiku, kokios ir kada gali būti parenkamos procedūros odos grožiui ir sveikatai, kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Rėmimas: „Sugiharos“ klinika.