Sveikuolių sąjungos prezidentas S. Dailidė įsitikinęs, kad šiais laikais itin ydingas ir sėslus gyvenimo būdas atsirado dėl mūsų pačių apatiškumo.
„Dažnai mes atsiduriame komforto zonoje ir joje aptingstame. Labai svarbu tai suprasti, o suvokus – imtis veiksmų tai keičiant. Reikia sau leisti išsimušti iš rutinos ir padaryti kažką naujo“, – kalba pašnekovas.
Pasak S. Dailidės, žalinga yra ir tai, kad dėl įtempto gyvenimo ritmo ir darbų gausos žmonės užmiršta skirti laiko ne tik sau, bet ir artimiausiems žmonėms.
„Mes dažnai nerandame laiko sau, o ką jau kalbėti apie savo artimuosius. Nuoširdus bendravimas atpalaiduoja ir gerina mūsų emocinę savijautą. Skirkime sau bent vieną valandą per dieną, pasivaikščiokime ar pabėgiokime – tikrai būsime sveikesni“, – pabrėžia S. Dalidė.
Sunkiausia – žengti pirmąjį žingsnį
Pašnekovas priduria, kad keisti savo gyvenimo ritmo nėra būtina, jeigu jaučiatės gerai. Tačiau, siekiant griebtis kardinalių pokyčių savo kasdienėje veikloje, reikėtų atminti, kad viskas iš karto neatsiras – tam prireiks savų pastangų.
„Jei esama situacija ir savijauta tenkina – nieko daryti nereikia. Tačiau, jeigu nesate patenkinti tuo, kaip yra ar kaip jaučiatės, reikia imtis sunkiausio dalyko – tai žengti pirmąjį žingsnį dėl sveikos gyvensenos siekio.
Pradžia dažnai būna sunki. Juk nežinai, o nežinomybės mes bijome. Tiesa, vėliau jau viskas turėtų būti lengviau.
Lietuvoje turime labai daug paskaitų, stovyklų, festivalių, kuriuose apie tai yra kalbama. Tačiau svarbiausia yra pirmi žingsniai“, – priduria sveikos gyvensenos propaguotojas S. Dailidė.
Keičiasi požiūris į sveiką gyvenseną
S. Dailidė užsimena, kad sveikatingumo populiarėjimas vis labiau auga. Štai jeigu anksčiau jaunuoliai nesugebėdavo įsivaizduoti vakarėlio be svaigiųjų gėrimų, dabar situacija, pasak pašnekovo, keičiasi į gerąją pusę.
„Nuostata, kad linksmintis galima tik apsvaigus, labai sėkmingai dyla. Su kiekvienu renginiu daugėja blaiviai linksmintis pasirinkusių žmonių ratas. Jei seniau vakarėliuose galėjai būti laikomas visišku keistuoliu dėl to, kad nevartoji alkoholio, dabar tai priims, kaip normalų žmogaus pasirinkimą.
Be to, žmonės, smagiai leidžiantys vakarą be svaigiųjų gėrimų, dažnai įkvepia ir priverčia susimąstyti apie savo pasirinkimą tuos, kurie vartoja alkoholį. Ypač kitą dieną, kuomet sveikata neleidžia daryti vieno ar kito dalyko, o tuo metu sveikai laiką leisti pasirinkę žmonės su tuo nesusiduria. Savijauta ir produktyvumas – mane asmeniškai šie dalykai veža“, – pasakoja S. Dailidė.
Svarbu palaikyti minčių švarą
Sveikuolis S. Dailidė tikina, kad yra sukurta daugybė ilgaamžiškumo ir puikios savijautos teorijų, tačiau esminiai būdai, kurias vadovaujantis galima surasti harmoniją, pasak jo, yra labai paprasti.
„Yra labai daug teorijų, kaip turime gyventi, kad būtumėme sveiki ir gyventumėme daug metų, tačiau mes vis tiek atsigulsime „ant pušinių lentų“. Visgi, svarbiausia – mūsų gyvenimo kokybė.
Naudinga miegoti šaltai, nepersivalgyti, daugiau judėti ir nelinkėti niekam blogo. Palaikyti savo minčių švarą yra labai svarbu.
Dar patarčiau neprarasti ryšio su gamta. Dabartinėje rutinoje žmogus visiškai nuo jos atitrūkęs. O gamta mus atpalaiduoja ir sugeria iš mūsų stresą bei įtampą, nuo kurių mes dažniausiai ir sergame. Išėjus pasivaikščioti į mišką, visada laimime – ir fizinė veikla, ir protas tampa švaresnis. O jei miškas toliau nuo miesto – ir plaučiai bus švaresni“, – pridūrė S. Dailidė.
Projektas finansiškai remiamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.