Šių paslaugų galėtų būti suteikta ir daugiau, jei tėvai su savo atžalomis neatidėliotų vizito pas šeimos gydytojus. Pernai šeimos gydytojai profilaktiškai patikrino per 440 tūkstančių vaikų. Profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet privaloma visiems vaikams iki 18 metų.
Už šią patikrą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Paslaugos teikiamos tose įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. „Šie metai – ne išimtis. Kaip ir kiekvieną vasarą, tėveliai su vaikais atostogauja ir apsilankymus gydymo įstaigose atidėlioja. Tėvelius raginame jau dabar pasirūpinti vaiko profilaktiniu sveikatos tikrinimu, nelaukiant naujų mokslo metų pradžios, kai įstaigose galimos eilės", – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė. Pasak jos, kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai iki rugsėjo pradžios turi pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu ugdymo įstaigoms.
Nuo šių metų birželio 1-osios visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu.
Tai reiškia, kad tiek profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas, tiek gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą (galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos). Norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą.
Rekomenduojama vaiko sveikatos patikrai užsiregistruoti pas tą gydytoją, prie kurio vaikas yra prirašytas, nes jis geriausiai žino savo paciento sveikatos būklę.
Svarbu nepamiršti, kad vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės atlikti patikrinimo, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo. „Kasmetinis vaiko sveikatos patikrinimas – labai reikalingas ne tik ugdymo įstaigai, bet ir pačiai šeimai. Tėveliai turėtų suprasti, kad pas gydytoją vaikui reikia apsilankyti ne dėl formalumo, o tam, kad būtų išsamiai patikrinta jo sveikata.
Juk tikrindamas vaiko sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą sveikatos būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas bei užkirsti joms kelią", – pabrėžia O. Burokienė. Pasak jos, šeimos gydytojas patikrinimo metu įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Gydytojas odontologas profilaktinio tyrimo metu patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę ir, esant reikalui, skiria gydymą. „Beje, profilaktinis vizitas pas odontologą – puiki proga tėvams priminti apie galimybę silantuoti vaikų nuo 6 iki 14 metų krūminius dantis ir taip apsaugoti vaikų dantukus nuo karieso", – teigia O. Burokienė.