Kas nėra girdėjęs apie Stambulo Didįjį turgų, šurmuliuojantį tūkstančiais balsų, kvepiantį egzotiškais produktais, mirgantį įvairiausiomis spalvomis ir raštais. Daugiau nei penkerius metus Stambule gyvenanti Jolita dalijasi patarimais, kurie pravers apsilankius Grand Bazare bei Egipto turguje, rašo kelioniumanija.lt.
Paėjėję toliau nuo Bazilikos cisternų bei žymiosios Haya Sofija mečetės arba pavažiavę dvi stoteles tramvajumi, atsirasite Grand Bazare, arba Didžiajame turguje. Ši vieta žavi daugybe smulkių parduotuvėlių po vienu stogu. Skaičiuojama, kad ten yra daugiau nei 5 tūkstančiai parduotuvėlių, be to, keliasdešimt kavinių, fontanas ir mečetė. Tai bene tinkamiausia vieta, kur galite išbandyti savo derėjimosi gebėjimus. O jei nesate nusiteikę pirkti, tiesiog pasakykite „ačiū“ ir nueikite, nes prekeiviai tikrai gali būti įkyrūs.
Nors šio turgaus architektūra ir pati atmosfera yra žavinga ir viliojanti, tačiau būkite atsargūs ieškodami ar pirkdami kažką vertingą, nes čia sunku suprasti, ar daiktas tikrai turi vertę, ar tai tik turistams sukurta klastotė, pagaminta Kinijoje. Todėl būkite išmintingi mokėdami dideles sumas. Nepaisant to, čia rasite parduotuvėles, prekiaujančias autentiškais rankomis austais kilimais ar odiniais rūbais, rankinėmis ar piniginėmis.
Kitas turgus, kuris būtų vertas dėmesio, ypač egzotiškų prieskonių mėgėjams – Prieskonių arba Egipto turgus (Misir Carşisi), kuris yra netoli Galata tilto. Norint jį pasiekti reikėtų tramvajumi 5-6 stoteles pavažiuoti nuo Didžiojo turgaus, arba keliauti pėsčiomis nuo Sultanahmeto rajono. Jame rasite gausybę prieskonių iš viso pasaulio, kartu su daugybe džiovintų vaisių bei riešutų. Čia taip pat reikėtų būti atidiems perkant, nes daugelis prekių yra tiesiog skirtos turistų akims apmauti.
Nesusigundykite obuolių arbata, kurios turkai visai negeria, o tai, ką nusipirksite, bus paprasčiausiai sintetinė obuolių skonio tirpi arbata. Nesusigundykite osmaniškais prieskonių mišiniais, kuriais esą sultono patiekalai būdavo gardinami, nes osmanų virtuvėje prieskoniai buvo ir yra naudojami labai apgalvotai, o ir mišiniai su daugybe prieskonių visai nenaudojami. Taip pat nepermokėkite pirkdami „limon tuzu“, kuri yra tik citrinos rūgštis, ar turkiškąjį šafraną, kuris toli gražu neprilygsta tikrajam ispaniškajam, Kašmyro arba iranietiškam šafranui (nors jų taip pat galite čia nusipirkti, tik jau kaina bus kelis kartus didesnė).
Tačiau tikrai verta užsukti į visai šalia esančias kavos parduotuvėles ir nusipirkti ar tiesiog išgerti puodelį šviežiai maltos turkiškos kavos ar įsigyti arabiškų datulių, kurios turi būti gerai supakuotos ir jokiu būdu ne sausos. Čia taip pat rasite įvairių arbatų mišinių, eterinių aliejų, parduotuvių, parduodančių turkiškus sūrius bei saldumynus.
Jolita Koruklu