Panevėžio ligoninėje sunkias gripo komplikacijas patiriančių pacientų kvėpavimas lengvinamas deguonies aparatais.
„Šiemet vyrauja A gripas, jis dažniausiai duoda plaučių uždegimą, plaučių pakenkimą. Ypatingai vyresnio amžiaus, vyresnio amžiaus ligoniai yra su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu ir šiemet jų iš tikrųjų yra labai daug stacionare, mūsų skyrius yra perpildytas“, – pasakoja infekcinių ligų gydytoja Violeta Dambrauskienė.
Tačiau, kaip tikina Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos gydytoja, sunkiai gripu serga ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jauni žmonės.
„Pavyzdžiui, vienas buvo išvežtas iš reanimacijos į Vilnių. Ir šiuo metu yra reanimacijos skyriuje trys ligoniai, ventiliuojami dėl gripo komplikacijų. Vaikai lygiai taip pat, serga gana sunkiai ir taip pat yra gripinės pneumonijos“, – sako V. Dambrauskienė.
Panevėžietė Toma pasakoja, kad jos penkiametė dukra porą savaičių sunkiai sirgo gripu.
„Penkios paros, beveik 40 laipsnių temperatūros. Nebuvo labai lengva, labai didelis kosulys, – pasakoja Toma ir prideda, kad jos dukrai pavyko išsikapstyti be komplikacijų, skirtingai nei jos darželio draugams. – Į plaučių uždegimą daugumai komplikavosi ir į kvėpavimo takus“.
Daugiau sergančiųjų
Panevėžio miesto poliklinikos šeimos gydytoja sako, kad dabar būtent ir vyrauja susirgimai gripu. Jų nustatoma kone dvigubai daugiau nei kovido atvejų.
„Serga tiek vaikai, tiek suaugusieji, labiau dabar vaikai šiuo metu serga, kadangi jau grįžo į mokyklas. Gripas eina su labai didele temperatūra, ta didelė temperatūra paprastai labai vargina pacientą“, – pasakoja šeimos gydytoja Nijolė Marčiulionienė.
Šeimos gydytoja pastebi, kad pastaruoju metu itin padaugėjo susirgimų ir plaučių uždegimu. Būtent plaučių uždegimas, anot specialistų, yra viena dažniausių bei sunkiausių ir gripo komplikacijų.
„Pati blogiausia dar situacija dažniausiai būna, kai prisikabina vadinama antrinė bakterinė infekcija, pneumokokinė infekcija ir tada jau, aišku, plaučių uždegimas 99 procentais, kuris tam žmogui ir pačią blogiausią išeitį sukelia“, – teigia Nacionalinio visuomenės centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Per šį sezoną žiemą nuo gripo arba jo sukeltų komplikacijų Lietuvoje mirė 13 žmonių. Kai, pavyzdžiui, pernai per visą sezoną specialistai fiksavo 27 mirtis nuo gripo.
„Žmonės mirė vyresni negu 70 metų, o didžiausias mirusiųjų iš tų 13 skaičius yra asmenų, kuriems buvo virš 80 metų. 9 iš 13 nebuvo skiepyti, dėl kitų 4 kol kas informacijos neturime“, – sako D. Razmuvienė.
Pasak epidemiologės, Lietuvoje būtent sausio-vasario mėnesiais yra fiksuojama daugiausia susirgimų gripu. Tiesa, gripo epidemijos dar nėra paskelbusi nė viena savivaldybė, nors vadinamą epideminį slenkstį pasiekė 10 savivaldybių. Specialistė tvirtina, kad gripas iš Lietuvos gali nesitraukti dar 2–3 mėnesius, tad ir skiepytis esą dar ne vėlu.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.