Kiaulpienės yra vienos iš labiausiai paplitusių gėlių, ir, nors jos yra visiškai nekenksmingos, atrodo, kad žmonės jas visada vertina kaip papildomą problemą. Kiaulpienių populiaciją sunku kontroliuoti dėl to, kaip jos išsklaido savo sėklas. Jos greitai žydi ir gali augti praktiškai bet kur – net ir tarp šaligatvio plytelių.
Pasirodo, kad šie augalai iš tikrųjų turi daug naudos mūsų vejai, fizinei sveikatai ir laukinei gamtai.
Gerai jūsų vejai
Akivaizdžiausia priežastis neatsikratyti kiaulpienių iš savo sodo yra ta, kad jos iš tikrųjų naudingos jūsų vejai!
Pasak Meino ekologiškų ūkininkų ir sodininkų svetainės, kiaulpienės iš tikrųjų tręšia žolę. Svetainėje paaiškinama: „Jų plačiai paplitusios šaknys atlaisvina kietą dirvą, aeruoja žemę ir padeda sumažinti eroziją. Šaknys iš gilaus dirvožemio ištraukia maistines medžiagas, tokias kaip kalcis, ir suteikia jas kitiems augalams. Kiaulpienės iš tikrųjų tręšia žolę“.
Veikia žmonių sveikatą
Ar žinojote, kad žmonės taip pat gali valgyti kiaulpienes? Nesvarbu, ar jas dedate į salotas, ar įmaišote į kokteilį, jos labai naudingos mūsų sveikatai. Iš tiesų, kai kurie ekspertai sako, kad kiaulpienės yra vienos maistingiausių gėlių, kurias galime rasti net ir savo kiemuose.
Pasak express.co.uk, kiaulpienėse daugiau vitamino A nei špinatuose, daugiau vitamino C nei pomidoruose ir gausu geležies, kalcio ir kalio.
Jei jas naudosite nusiskynę tiesiog savo sode ar laukinėje pievoje, tiesiog įsitikinkite, kad jas kruopščiai nuvalėte.
Per amžius kiaulpienės buvo naudojamos gydant begales fizinių negalavimų, įskaitant vėžį, spuogus, kepenų ligas ir virškinimo sutrikimus. Kai kurie kiaulpienėse esantys bioaktyvūs junginiai gali sumažinti cholesterolio kiekį, o tai gali sumažinti širdies ligų riziką. Kiaulpienės žiedas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Antioksidantai naudojami neutralizuoti uždegiminius veiksnius, kurie sukelia ląstelių pažeidimus. MTL cholesterolio oksidacija padeda nuo arterijų apnašų susidarymo ir širdies ligų procesą.
Kiaulpienių nauda
JAV nacionalinės medicinos bibliotekos nacionalinio sveikatos instituto paskelbtame tyrime buvo analizuojamas cholesterolio kiekį mažinantis ir antioksidacinis kiaulpienių poveikis. Tyrime pažymėta: „Naujausi tyrimai parodė, kad per didelis oksidacinis stresas prisideda prie su ateroskleroze susijusio metabolinio sindromo vystymosi. Šio dabartinio tyrimo tikslas buvo ištirti galimą kiaulpienių šaknų ir lapų hipolipideminį ir antioksidacinį poveikį triušiams, šeriamiems daug cholesterolio turinčia dieta.
Mūsų rezultatai rodo, kad gydymas kiaulpienės šaknimis ir lapais teigiamai pakeitė antioksidantų fermentų aktyvumą plazmoje ir cholesterolio pašarų triušių lipidų profilius.“
Tyrime padaryta išvada, kad kiaulpienių šaknys ir lapai gali apsaugoti nuo oksidacinio streso, susijusio su ateroskleroze, ir sumažinti aterogeninį indeksą.
Kiaulpienių lapai veikia kaip natūralus diuretikas, didinantis šlapimo gamybą. Jie gali būti naudojami gydant ligas, kurioms reikalingas lengvas diuretikas, pvz., padidėjusį kraujospūdį ir kepenų sutrikimus.
Tačiau nepaisant visų gerųjų kiaulpienių savybių „Medical News Today“ įspėja, kad kai kuriems žmonėms kiaulpienių geriau nevartoti.
„Kiaulpienių papildai kai kuriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas. Žmonės neturėtų naudoti kiaulpienių papildų, jei yra jautrūs kiaulpienėms ar tam tikriems kitiems augalams, pavyzdžiui, ambrozijai, ramunėlėms, chrizantemoms ar medetkoms.“