• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį registruoti 143 rotovirusinio enterito atvejai ir tai beveik septynis kartus mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (944 atvejai). Rotovirusinės infekcijos neretai liaudyje vadinamos skrandžio gripu. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį registruoti 143 rotovirusinio enterito atvejai ir tai beveik septynis kartus mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (944 atvejai). Rotovirusinės infekcijos neretai liaudyje vadinamos skrandžio gripu. 

REKLAMA

ULAC duomenimis, nuo 2018 m. rugsėjo pradėjus nemokamai (valstybės lėšomis pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių) skiepyti nuo rotovirusinės infekcijos kūdikius, šių skiepų aprėptys lyginant 2018 su 2019 m. padidėjo beveik du su puse karto (nuo 33,4 proc. iki 82,5 proc.).

Remiantis ULAC stebėsenos duomenimis, pernai Lietuvoje registruota 2912 susirgimų rotovirusiniu enteritu. Aštuoni iš dešimties sirgusiųjų buvo vaikai iki 5 metų (80 proc. atvejų). Dauguma (92,7 proc.) sirgusiųjų rotovirusiniu enteritu buvo hospitalizuoti.

2010 ir 2015 metais buvo registruota po vieną  mirties nuo rotavirusinės infekcijos atvejį.

Infekcija ypač pavojinga vaikams ir kūdikiams

Imlumas rotavirusinei infekcijai yra visuotinis, tačiau dažniausiai rotavirusų sukelta infekcija serga vaikai iki 5 m. amžiaus. Vyresni vaikai ir suaugusieji serga rečiau arba yra besimptomiai infekcijos nešiotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Infekcija ypač pavojinga kūdikiams ir vaikams jaunesniems nei 5 metai, nes jie gali labai greitai dehidratuotis (organizmas netenka skysčių). Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3–35 mėnesių kūdikiai ir vaikai. Vyresni vaikai ir suaugę asmenys gali sirgti ir pakartotinai, tačiau lengvesnėmis formomis arba be klinikinių ligos požymių.

REKLAMA

Rotavirusinis enteritas – itin užkrečiama rotavirusų sukelta žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, gausiu vandeningu viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Rotavirusinė infekcija paplitusi visame pasaulyje ir yra viena iš dažniausių kūdikių ir mažų vaikų viduriavimo bei hospitalizavimo priežasčių.

Rotavirusinė infekcija yra lengvai plintanti užkrečiamoji liga, o dėl higienos įgūdžių stokos virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per užterštas rankas ir aplinkos paviršius. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša namo, kur užsikrečia kiti šeimos nariai. Tad kasmet protrūkiai registruojami tiek šeimose, tiek kolektyvuose.

REKLAMA
REKLAMA

Skiepų atidėti negalima

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo rotavirusinės infekcijos – vakcinacija. Rotavirusinės infekcijos vakcinos suteikia 95 proc. apsaugą nuo sunkių rotavirusinės infekcijos ligos formų.

ULAC medikai primena, kad skiepai nuo rotavirusinės infekcijos turi būti atlikti kūdikiams ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus ir šio skiepo vėlesniam amžiui atidėti negalima.

Lietuvoje į profilaktinių skiepijimų kalendorių vakcinacija nuo rotavirusinės infekcijos įtraukta nuo 2018 m. rugsėjo mėnesio. Kūdikiai  valstybės lėšomis skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmoji dozė įskiepijama  2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji – 6 mėn. kūdikiams. Skiepijant rotavirusinės infekcijos vakcinomis devyni iš dešimties vaikų apsaugomi nuo sunkios rotavirusinės ligos formos, o septyni iš dešimties vaikų apsaugomi nuo bet kokio sunkumo rotavirusinės infekcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekiant išvengti rotavirusinės infekcijos taip pat būtina laikytis asmens ir aplinkos higienos: dažnai ir kruopščiai plauti rankas, saugiai tvarkyti maistą, valyti dažnai liečiamus paviršius ir kt.

Karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

ULAC medikai, dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situacijos ir paskelbto karantino šalyje, nerekomenduoja atidėti skiepijimų, atliekamų pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bei suaugusiųjų skiepijimų pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą ar kitų rekomenduojamų skiepų, pavyzdžiui nuo erkinio encefalito, išlaikant skiepijimo schemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų