Kaip konstatavo klinikų direktorius medicinai dr. Valdas Pečeliūnas, situacija dėl COVID-19 toliau tik gerėja, o tai leidžia tolesnius koronaviruso švelninimus.
„Pandemija atsitraukia, ligonių skaičius kasdien mažėja ir tiesiog atėjo laikas paskelbti pandemiją besibaigiančia. Tas ir buvo padaryta ir atitinkamai keičiasi darbo tvarka įstaigose“, – žurnalistams pirmadienį sakė jis.
Nuo gegužės 2 d. VUL Santaros klinikose hospitalizuojamiems pacientams ir juos lydintiems asmenims bei hospitalizuotiems pacientams SARS-CoV-2 (koronaviruso) tyrimas PGR metodu bus atliekamas tik esant COVID-19 ligos simptomams.
„Įstaigos sprendimu pacientai, kurie bus hospitalizuojami į tam tikrus skyrius, kur gydomi pacientai su labai išreikšta imunosupresija ar labai nusilpusiu imunitetu, tai tuose padaliniuose bus išlaikomas profilaktinis testavimas ir nesimptominių pacientų“, – aiškino V. Pečeliūnas.
Kaukės lieka privalomos
Taip pat VUL Santaros klinikų bendrose erdvėse visiems asmenims privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius – ir darbuotojams, ir pacientams, ir lankytojams.
„Nutarėme, kad kaukės viduje toliau bus nešiojamos. Nors paskelbta, kad pandemija pasibaigė, deja, situacija tokia, kad realybėje yra tų pacientų. Net ir sunkių pacientų pakanka – šiandien mūsų dedikuotos reanimacijos lovos užpildytos. Tai kaukių reikalavimas išlaikomas ir pirmiausia nukreiptas į pacientų saugumą.
Mūsų įstaiga yra trečio lygio, kur teikiama daug sudėtingų paslaugų. Deja, kai kurios ligos ir gydymo procedūros lemia nusilpusį imunitetą ir žmonės negeba suformuoti pakankamos imuninės apsaugos prieš koronavirusą“, – nurodė klinikų atstovas.
V. Pečeliūnas priminė, kad per omikrono piką kovidinėse reanimacijose turėta iki 61 lovos Vilniaus regione, o šiuo metu jų likę tik 18.
„Mažiname dedikuotų lovų skaičių tam, kad galėtume teikti paslaugas kitomis ligomis sergantiems pacientams, daugiausia čia susiję su chirurgija. Šiuo metu lovų, dedikuotų kovidui, užimtumas yra 60 proc.“, – komentavo jis.
Klinikų direktorius medicinai pridūrė, kad šiuo metu labai sumažėjo pacientų, kurie yra gydomi dėl kovido sukeltų komplikacijų: „Jų išlieka, bet jų yra ne daugiau kaip pusė. Kita pusė pacientų – tie, kurie turi kažkokias kitas sunkias ligas, turi būti gydomi reanimacijoje, tačiau jiems kartu nustatytas ir aktyvus kovidas, tačiau ne jis lemia jų buvimą reanimacijoje.“
Kalbėdamas apie imunizuotų ir neimunizuotų pacientų santykį, V. Pečeliūnas nurodė, kad labai išskirtinis atvejis, kai dėl kovido reanimacijoje gulėtų imunizuotas asmuo.
Leidžia lankyti pacientus
Keičiasi ir pacientų lankymo tvarka – tą galima daryti be didesnių apribojimų, tiesa, tik tam tikromis valandomis.
Pacientus suaugusiųjų padaliniuose aplankyti galima darbo dienomis nuo 17 val. iki 19 val., savaitgaliais ir švenčių dienomis – nuo 11 val. iki 13 val. arba nuo 17 val. iki 19 val.
Pediatrijos korpuse esančiuose padaliniuose (Santariškių g. 4 ir Santariškių g. 7) kiekvieną savaitės dieną – lankymas du kartus per dieną: nuo 11 val. iki 13 val. arba nuo 17 val. iki 19 val. Jei nėra galimybių ateiti lankymo metu, pacientui skirtą siuntinį galima bus palikti siuntų priėmimo vietoje.
Daugiavietėje palatoje vienu metu gali būti lankomas ne daugiau nei vienas pacientas.
Studentų mokymo tvarka
Klinikos praneša, kad studentų mokymas VUL Santaros klinikose šiuo metu organizuojamas kombinuotu būdu – tiek nuotoliniu, tiek tiesioginio kontakto būdu. Studentų mokymas tiesioginiu kontaktu su pacientais nevyksta tuose padaliniuose, kuriuose gydomi imunosupresuoti pacientai.
Studentų, stažuotojų praktika, savanoriškos veiklos organizavimas, bendradarbiavimas su paramos ir labdaros organizacijomis VUL Santaros klinikų patalpose leidžiamas, jei dalyviai yra pasiskiepiję pagal pilną vakcinacijos schemą arba yra persirgę COVID-19 liga.
Statistikos departamento duomenimis, šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 426 COVID-19 sergantys pacientai, 34 iš jų – reanimacijoje.
14 dienų naujų pirminių susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų nuosekliai mažėja ir siekia 311,8 atvejo, septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis – 13,4 procento.