Programa padeda kuo anksčiau nustatyti prostatos vėžį, kai ligos gydymas gali būti efektyvus.
Liga vystosi tyliai
Medikai įspėja, kad prostatos vėžys yra klastinga liga, nes prasideda nepastebimai ir tyliai vystosi, nesukeldama jokių simptomų. Kai šie pasireiškia, vėžys jau būna pasiekęs antrą ar dar vėlesnę stadiją. Patirtis rodo, kad paciento tikimybė išgyventi labai priklauso nuo to, kurios stadijos prostatos vėžys yra diagnozuojamas.
Kadangi prostatos vėžio pradžia yra nepastebima, ypač didelę reikšmę kovai su šia liga turi prevencija.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa Lietuvoje vykdoma nuo 2006 m. Per programos vykdymo laikotarpį sulaukta teigiamų pokyčių – dažniau nustatomas ankstyvos stadijos prostatos vėžys, rečiau aptinkama užleistų šios ligos atvejų. Prostatos vėžys yra ir dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kasmet nustatoma apie 2 500 naujų ligos atvejų.
Kadangi programos efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo jos dalyvių aktyvumo, siekiama į programą pritraukti ne mažiau kaip 80 procentų tikslinės grupės vyrų. „Geri rezultatai priklauso tiek nuo šeimos gydytojų pasirengimo vykdyti programą, tiek nuo visuomenės bei pačių vyrų sąmoningumo“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė.
Prevencijos svarba
Pasak specialistės, susitikimuose su gyventojais ligonių kasų atstovai nuolat primena prevencijos svarbą ir primygtinai ragina vyrus dalyvauti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.
Vis dėlto tenka pripažinti, kad vyrai vengia aktyviai prevenciškai tikrintis dėl prostatos vėžio. Ligonių kasų duomenimis, pernai tik kas ketvirtas tikslinės grupės vyras pasitikrino pagal šią programą.
Kasmet didėja ligonių kasų finansavimas šiai programai. Pavyzdžiui, užpernai prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programai buvo skirta 2,2 mln. eurų, praeitais metais – 2,8 mln. eurų, o šiemet – 3,2 mln. eurų iš PSDF.
Ligonių kasų specialistai primena, kad pagal prevencinę priešinės liaukos vėžio programą pasitikrinti labai paprasta ir neskausminga. Šeimos gydytojai rekomenduoja atlikti kraujo tyrimą, parodantį prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje.
Jei PSA neviršija normos, daugiau tyrimų atlikti nereikia. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia konsultuotis pas urologą, o šis atlieka priešinės liaukos biopsiją ligos diagnozei patvirtinti arba paneigti.
Ligonių kasų specialistai pabrėžia, kad pacientams, kuriems atliekami kraujo tyrimai ir prostatos biopsija, nereikia už nieką mokėti, taip pat nereikia įsigyti jokių priemonių ar medikamentų, viskuo pasirūpina gydymo įstaiga, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.