Apie cukraus detoksą Skaistė sako sužinojusi ne itin seniai, maždaug prieš metus ir galiausiai ryžosi jį išbandyti. Net pati tokių rezultatų nesitikėjo – gyvenimas tarsi nušvito naujomis spalvomis.
Cukraus detoksas – kas tai?
Pirmą kartą apie tai 32-ejų kėdainiškė sužinojo iš socialinių tinklų, kur perskaitė įdomų faktą – atsisakius cukraus sumažėja depresijos ir nerimo simptomai.
„Po kiek laiko skaičiau knygą apie nerimą, ten rašė lygiai tą patį. Pasidarė dar įdomiau, galvojau, kaip taip gali būti? Įdomus buvo ir pats faktas, ir pati dažnai jaučiau nerimą. Seniau jausdavau gerokai dažniau, dabar jis sumažėjęs.
Pamaniau, jeigu tik cukraus atsisakymas gali pakeisti tiek daug, kodėl nepabandžius? Supratau, kad reikia išbandyti ir pajusti savo kailiu, ar tai išties veikia“, – pasakojo pašnekovė.
Laikytis cukraus detokso Skaistė kalbino ir savo draugą, tačiau vis nebūdavo tam tinkamos progos – tai artėjo koks gimtadienis, tai atostogos.
Vis dėlto, nors pradžia ir nusitęsė, visą tą laiką vyko domėjimasis – perskaičius knygą ir pradėjus naršyti internete, mergina aptiko grupę socialiniuose tinkluose, kur rado absoliučiai visą reikiamą informacija – kas tai, kiek laiko trunka, ko reikia atsisakyti.
„Cukraus detoksas nėra viena apie cukraus atsisakymą, tai yra ir apie visų alergenų, tokių kaip glitimas, laktozė, soja, atsisakymą, žarnyno valymą. Yra ir sąrašas produktų, kurių išvis negalima valgyti, jų reikia atsisakyti.
Jis trunka aštuonias savaites – du mėnesius. Pirmąjį mėnesį visiškai atsisakoma cukraus – ir natūralaus, ir pridėtinio. Antrąjį mėnesį galima pradėti valgyti uogas, pirmiausia pradėti nuo rūgščių ir eiti prie vis saldesnių, bet tik uogas ir vaisius, jokio pridėtinio cukraus“, – kas tas cukraus detoksas pasakojo S. Neverdauskaitė.
Pirmosios savaitės pačios sunkiausios
Pirmosios savaitės buvo nelengvos, pirmiausia, vien dėl to, kad teko pradėti atidžiai skaityti kiekvieno produkto etiketę, į kurią vien užmetus akį norėjosi griebtis už galvos.
„Pradėję skaityti visas etiketes supratome, kad beveik visur yra pridėtinio cukraus. Net ten, kur nebūtume pagalvoję, elementariausiuose produktuose jo yra, jau nekalbu apie duoną. Susiėmę už galvų galvojome, kur mes čia papuolėme ir ką dabar reikės valgyti.
Pirmos savaitės buvo labai sunkios, nes reikėjo planuotis maistą į priekį, dėtis maistą į darbą, nes parduotuvėje negali beveik nieko nusipirkti, išskyrus salotas, bet nuo jų nepavalgysi ir energijos negausi“, – kilusius iššūkius prisiminė ji.
Maždaug savaitę laiko nuo pradžios nedžiugino ir savijauta – Skaistė pasakoja, kad jautė abstinencijos požymius, tarsi iš priklausomų žmonių būtų atėmę medžiagą, kuri įsuko į liūną.
Šiuo atveju, tai buvo cukrus, kurio atsisakius pirmąją savaitę pasireiškė galvos skausmas, silpnumas, pykinimas.
Pokyčiai nustebino
Laikui bėgant, savijauta vis gerėjo, o pabaigus cukraus detoksą dar ir šiandien ji sako negalinti atsidžiaugti pokyčiais, kuriuos pastebėjo:
„Pagerėjo miego kokybė, nebėra jokių žarnyno problemų, nebepučia pilvo, viskas idealu. Mane kartais paberdavo, atsirasdavo bėrimai ant veido – jie dingo, o jei ir atsiranda, labai lengvai galiu pastebėti, nuo ko. Kai švariai valgai ir suvalgai kažką netinkamo, iškart žinai, nuo ko išberia.
Ir energijos labai daug – gali į kalnus kopti, tą pačią dieną eiti į darbą ir dar grįžęs namo kažką veikti, nėra didelio nuovargio. Labai sumažėjo ir nerimo simptomai.“
Nors nė neturėjo tikslo numesti svorio imantis cukraus detokso, per du mėnesius nukrito 10 kilogramų. Tačiau Skaistė pabrėžia – to reikia imtis ne dėl svorio kontrolės, o organizmo valymo, kurį jau antrąjį detokso mėnesį nesunku pastebėti.
„Pajutome, kad pasikeitė skonis, skonio receptoriai visiškai atsistatė ir maistas pasidarė labai skanus. Tos uogos, kurios seniau atrodydavo labai rūgščios, dabar atrodo net per saldžios“, – pridūrė.
Pasikeitė ir mitybos racionas – atsisakius pridėtinio cukraus, teko susipažinti su daugybe įvairių kruopų, į lėkštę nuguldavo ir gerokai daugiau daržovių nei anksčiau. Pokyčių atsirado ir mitybos įpročiuose.
„Seniau mityboje praktiškai nebūdavo daržovių arba jų būdavo labai mažai, tas pats su kruopomis. Ir nebūdavo maisto planavimo – kas papuldavo po ranka, tą ir valgydavai, jei esi alkanas – nusiperki šokoladuką ir juo užkiši skrandį.
Dabar planuojame maistą, visą laiką nešamės savo maistą į darbą. Visiškai nebesinori saldumynų, užtenka pavalgyti uogų. Nors savęs nevaržome, leidžiame suvalgyti kokį pyragaitį, tačiau tam visiškai nebėra poreikio. Kaip ir užkandžiavimui – užtenka tris kartus per dieną pavalgyti“, – pokyčiais džiaugėsi Skaistė.
Ragina išbandyti
Baigus cukraus detoksą Skaistė su draugu ir toliau nevartoja glitimo – baltų miltų, nebevartoja ir laktozės – jie priskiriami dažniausiems alergenams.
Ji pasidžiaugia ir tuo, kad išsivalius organizmui, tapo labai paprasta suprasti kūno siunčiamus signalus:
„Pastebėjome, kad jei suvalgome kažko nesveiko, kad ir pasilepiname tuo pačiu pyragu, iš karto pasijaučia, kad miegas suprastėja, energijos mažiau. Pasidaro labai aišku, nuo ko jautiesi pavargęs.“
S. Neverdauskaitė nedvejoja, kad cukraus detoksą kartos ir vėl – darys tai bent kartą per metus. Jį ragina išbandyti ir kitus.
„Visų pirma, atsiranda labai gražus ryšys su savo kūnu, pradedi jį geriau pažinti. O išsivalyti organizmą patariama – tai tikrai labai naudinga ir verta pabandyti bent kartą į metus. Nėra taip sunku, kaip gali atrodyti.
Sunkiausia yra pati pradžia, kai nebegali valgyti to, ką iki šiol valgei, bet pradėjus domėtis, gali rasti ir receptų. Informacijos daug, tereikia noro ir ryžto“, – paragino pašnekovė.