Naujienų portalui tv3.lt santykių ekspertas, „Laimė šeimoje.lt“ vadovas Audrius Murauskas, atskleidė, kokie ženklai rodo, kad santykiai nebeturi ateities, o pastangos juos išsaugoti tik skaudina abi puses.
Požymiai, kad santykiai nebėra sveiki
Santykių ekspertas A. Murauskas sako, kad yra keletas faktorių, signalizuojančių, kad santykiai nebėra sveiki.
„Kai atsiranda nepagarba ir vienas kito nuolatinis nuvertinimas. Momentiškai, stabilioje būsenoje, kai ką nors leptelime, yra viena, bet jeigu mes sistemingai, nuolatos atsiliepiame apie partnerį nuvertinančiai, tai jau signalizuoja, kad yra pakankamai pabyrėjusi sąjunga“, – atskleidžia jis.
Eksperto teigimu, rimtas įspėjamasis ženklas yra emocinis ar fizinis smurtas. Anot jo, emocinis smurtas gali būti ne mažiau žalingas nei fizinis ir pasitaiko kur kas dažniau.
„Fizinį smurtą bando apriboti valstybės įsikišimas, o nustatyti emocinį smurtą yra labai sudėtinga, bet mes aiškiai jaučiame, kada jis prieš mus naudojamas, o jo išraiškos formų yra begalė“, – aiškina pašnekovas.
Kitas signalas, kad santykiai pradeda byrėti, pasak A. Murausko, yra neištikimybė. Jei vienas iš partnerių ryžtasi santykiams su kitu žmogumi, tai rodo, jog esama sąjunga jam neturi vertės.
„Kita vertus, yra atvejų, kada šeimos, bandydamos išsaugoti santuoką ir šeimą, bando toliau gyventi nedarnioje santuokoje, bet jiems darosi sunku būti, tada jie pradeda ieškoti laikinų atsitraukimų, kad išgyventų. Pavyzdžiui, atsitraukimų į priklausomybes, pradedant nuo alkoholio ar azartinių žaidimų, ta pati neištikimybė“, – priduria jis.
Anot santykių eksperto, dar vienas signalas – kai žmonės gyvena visiškai atskirus gyvenimus, o santuoka jiems tėra jų vertės visuomenėje atspindys. Tai gali būti santuoka dėl išskaičiavimo ar vaikų, tačiau, pasak jo, tokioje sąjungoje tikros santuokos iš tiesų nėra.
„Taip pat svarbus yra meilės ir emocinio ryšio praradimas – nebelieka šilumos, artumo, prisilietimų. Jeigu žmonės iki tiek atšąla, natūralu, kad jiems kurti santykį šeimoje darosi praktiškai neįmanoma, nes santykio nėra.
Dažnu atveju santykiai yra lyg „įmonė“, kuri atlieka savo funkcijas – kažkas parneša pinigus, kažkas išverda valgyti, aprengia vaikus, kažkas rūpinasi atostogomis“, – sako A. Murauskas.
Kada dar galima bandyti išsaugoti santykius?
Santykių ekspertas pabrėžia, kad bet kuriame santykių etape verta stengtis juos išsaugoti. Tačiau, pasak jo, svarbu, ar to siekia abu partneriai.
„Jeigu santuoką bando išsaugoti tik vienas žmogus, o kitas tam neskiria jokio dėmesio, tai tampa bevaisėmis pastangomis. Vis dėlto kartais verta vienam kurį laiką – pusmetį ar metus – stengtis, nes asmeninis pokytis gali daryti įtaką ir kito žmogaus elgesiui“, – pažymi jis.
A. Murauskas pateikia metaforą, iliustruojančią šį procesą:
„Įsivaizduokite porą, kurioje abu mėgsta šokti valsą, tik vienas iš jų jau pažengęs, o kitas dar ne. Jei vienas partneris stengiasi ir eina į šokių pamokas, jis gali pasivyti kitą ir jų šokis taps harmoningas. Tačiau jei vienas mėgsta valsą, o kitas polką, jų ritmai visiškai nesutampa ir darni sąjunga tampa neįmanoma.“
Anot eksperto, šis palyginimas atspindi esminį santykių principą – vertybių, pasaulėžiūros ir gyvenimo krypties suderinamumą. Nedideli skirtumai gali praturtinti santykius, tačiau jei jie yra iš esmės nesuderinami, net ir didžiausios pastangos nepadės.
A. Murauskas taip pat pabrėžia, kad labai svarbu, kaip buvo kuriama santuoka – ar partneriai skyrė laiko geriau pažinti vienas kitą, savo šeimas, ar stebėjo, kaip antra pusė sprendžia problemas. Tokios detalės gali nulemti, kiek santuoka yra tvirta ir kokios jos ateities perspektyvos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!