Pirmoji funkcija yra atsakinga už insulino gamybą, kuri reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, o antroji susijusi su virškinimo fermentų gamyba, kurie skaido angliavandenius, riebalus ir baltymus. Sutrikus kasos funkcijai, virškinimo procesas tampa neefektyvus ir gali atsirasti rimtų sveikatos problemų.
Pirmieji kasos problemų požymiai
Pirmieji ženklai, rodantys galimas kasos problemas, gali būti subtilūs, bet svarbūs. Pasak vaistininkės, šie simptomai signalizuoja, kad jūsų kasa neveikia tinkamai:
- skausmingas pilvo pūtimas;
- dažnos dujos;
- pilvo spazmai;
- nepaaiškinamas svorio kritimas;
- viduriavimas.
Jei pasireiškia šie simptomai, svarbu stebėti organizmą ir prireikus kreiptis į gydytojus.
„Sveika mityba yra esminė kasos sveikatai palaikyti. Svarbiausia yra laikytis mitybos principų, tokių kaip valgymas mažais kiekiais, maisto lėtas sukramtymas ir valgymas nustatytu laiku.
Šie įpročiai padeda palaikyti tolygų virškinimo procesą ir skatina fermentų gamybą“, – teigia I. Sauserytė.
Rekomenduojami maisto produktai, palaikantys kasos sveikatą, yra brokoliai, nes jie saugo kasos audinius nuo neigiamų veiksnių poveikio.
Taip pat nesaldintas jogurtas, kuriame gausu probiotikų, padeda palaikyti sveiką virškinamąjį traktą. Moliūgas yra naudingas, nes neutralizuoja druskos rūgštį ir turi daug skaidulų.
Mėlynės yra ypač naudingos sergantiems cukriniu diabetu, nes jos padeda optimizuoti kasos funkciją. Vynuogės, kuriose yra antioksidantų, stiprina kraujagysles ir gali sumažinti kasos uždegimus.
Maisto produktai, kurių reikėtų vengti
Norėdami apsaugoti kasą, turėtume vengti tam tikrų produktų. Pasak I. Sauserytės, pervirtas maistas, per didelis cukraus kiekis, keptas maistas, riebūs pieno produktai, raudona mėsa, saldūs gaminiai, kofeinas ir alkoholis gali pakenkti kasos sveikatai. Šie produktai skatina kasos perkrovą ir gali prisidėti prie insulino atsparumo vystymosi.
Vanduo yra nepakeičiamas sveikai kasos veiklai. Jis padeda palaikyti tinkamą hidrataciją ir skatina fermentų gamybą.
„Svarbiausia yra gerti daug vandens, nes tai padeda gaminti virškinimo fermentus. Tuo tarpu alkoholio reikėtų vengti, nes jis gali sukelti kasos uždegimus ir ilgalaikį pažeidimą“, – pabrėžia vaistininkė.
Esant tam tikriems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Atkreipkite dėmesį, jei pasireiškia šie požymiai:
- stiprus viršutinės pilvo dalies skausmas, kuris plinta į nugarą;
- karščiavimas;
- pykinimas ar vėmimas.
Šie simptomai gali būti ūminio kasos uždegimo požymiai. Tokiais atvejais skubus medikų įsikišimas gali būti gyvybiškai svarbus.
Pasak specialistės, norint pagerinti kasos sveikatą, patariama imtis kasdienių priemonių: „Gerti daugiau skysčių, vengti persivalgymo, valgyti dažniau, bet mažesniais kiekiais ir rinktis lengviau virškinamą maistą vakare.“
Taip pat svarbu valdyti stresą ir nerimą, pakankamai ilsėtis bei vartoti probiotikus, kurie padeda palaikyti sveiką virškinamojo trakto veiklą.
Kasa yra itin svarbus organas, kurio sveikata priklauso nuo kasdienių pasirinkimų. Tinkamai subalansuota mityba, reguliarus vandens vartojimas ir sveiki kasdieniai įpročiai padeda palaikyti kasos sveikatą ir apsaugo nuo galimų ligų.
Laikydamiesi šių rekomendacijų ir laiku pastebėję galimus pavojingus simptomus, galime išsaugoti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!