Ciberžolė yra gerai žinoma dėl savo biologiškai aktyvaus junginio kurkumino, kuris veikia kaip priešuždegiminė medžiaga smegenyse, gerinanti Alzheimerio liga sergančių pacientų pažinimo funkcijas.
Tačiau prieskonyje yra dar vienas biologiškai aktyvus junginys ar-turmeronas, kuris taip pat gali apsaugoti nuo neurodegeneracijos, nes padidina kamieninių ląstelių skaičių.
Atliko tyrimus
Neuroninės kamieninės ląstelės (NSC), esančios smegenyse ir nugaros smegenyse, yra specialios ląstelės, kurios gali diferencijuotis į skirtingus centrinės nervų sistemos ląstelių tipus, pavyzdžiui, neuronus.
Neuronai yra labai svarbūs mąstymui, nes jie perduoda informaciją įvairiems smegenų ir nervų sistemos regionams. Remiantis 2019 metais Ispanijoje atliktu tyrimu, žmonių, sergančių Alzheimerio liga, smegenyse neuronų yra nedaug.
Naujų neuronų generavimo procesas per neurogenezę buvo pripažintas kaip galimas Alzheimerio ligos gydymas. Taip yra todėl, kad atminties formavimąsi ir išsaugojimą tiesiogiai veikia neurogenezė.
Augimo ir brendimo metais smegenys linkusios gaminti naujus neuronus, kad padėtų sukurti nervų grandines. Jos savo ruožtu veikia kaip informacijos greitkeliai tarp skirtingų smegenų sričių, kurios yra labai svarbios atminčiai, rašo express.co.uk.
2014-aisiais žurnale „Stem Cell Research and Therapy“ paskelbti tyrimai parodė, kad ar-turmeronas prisidėjo prie naujų neuronų vystymosi, skatindamas smegenų kamieninių ląstelių dauginimąsi ir jų vystymąsi į neuronus. Didžiausias tyrimo metu pastebėtas kamieninių ląstelių skaičiaus padidėjimas vidutiniškai siekė apie 80%.
Tiesą sakant, buvo pranešta, kad „tam tikromis koncentracijomis ar-turmeronas padidina endogeninių nervinių kamieninių ląstelių skaičių iki 80%, nedarydamas jokios įtakos ląstelių žūčiai“.
Nėra pakankamai įrodymų
Šis atradimas buvo padarytas, atliekant bandymus su graužikais, kuriems buvo suleista cheminės medžiagos ar-turmerono. Tyrėjai pastebėjo, kad išsiplėtė dvi jų smegenų dalys ‒ subventrikulinė zona ir hipokampas.
Tai yra dvi vietos suaugusių žinduolių smegenyse, kuriose, kaip žinoma, vyksta neuronų augimas. Kamieninių ląstelių dauginimasis buvo aprašytas naudojant ir kitas medžiagas, tačiau skatinti kamieninių ląstelių diferenciaciją į neuronus vaistais galimybių yra mažiau, pažymėjo tyrimo vadovė Adele Rueger.
Reikėtų patikslinti, kad šiuo metu nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių ciberžolės naudojimą, siekiant užkirsti kelią Alzheimerio ligai. Tačiau tyrimų su gyvūnais išvados reikalauja tolesnio tyrimo, siekiant išsiaiškinti ciberžolės vaidmenį demencijos prevencijoje.