„Briuselis – miestas ant lagaminų“, – teigia kelionių tinklalapio Makaliaus.lt skaitytoja Marta. Kosmopolitiškumas, laisvumas, gražus senamiestis ir trys oficialios kalbos – prancūzų, olandų, vokiečių – savotiški miesto prieskoniai.
Briuselyje lankiausi šių metų vasario pradžioje, tomis dienomis kai Vilniuje spaudė minus trisdešimt ir sproginėjo šilumos trasos, o Briuselyje temperatūra nukrito iki belgus į neviltį varančių minus dešimties laipsnių. Sniegas suteikė Briuseliui žavesio, tačiau norėčiau ten apsilankyti ir vasarą – manau, kad žydint jų sodams prie Karaliaus rūmų ir tulpėms Didžiojoje aikštėje įspūdis būtų daug didesnis.
Briuselis (nuotr. Makalius.lt skaitytojų) (nuotr. Gamintojo)
Briuselis paliko labai kosmopolitiško, atviro miesto įvaizdį, kuriame žmonės, regis, gyvena pakankamai gerai. Tarp suplanuotų renginių turėjau nedaug laiko, tačiau senamiestis kompaktiškas ir jaukus, tad jo atmosferą galima pajausti ir per trumpą laiką. Manau, kad Briuselis – puikus pasirinkimas savaitgalio kelionėms.Briuselio senamiestis – romantiškas, žavus, svajingas, su persipinančia įvairių laikotarpių architektūra, jaukiomis kavinėmis ir pub'ais, daugybe besišypsančių, atsipalaidavusių vietinių bei svetimšalių.
Mano viešnagės dienomis Briuselyje snigo ir netgi pustė, kas vyksta labai retai ir belgams prilygsta stichijos siautėjimui. Gatvėse žmonių vis tiek netrūko (tiesa, automobilių eismas buvo kuriam laikui sustojęs, mat, pasirodo, jie net neturi žieminių padangų ir kaip elgtis bei vairuoti sningant ir esant slidžiam keliui jie paprasčiausiai nežino). Apsnigę seni namai ir siauros gatvelės, ypač įsižiebus vakaro žibintams, atrodė it iš Kalėdinio atviruko.
Per kelias ten praleistas dienas susidarė įspūdis, kad Briuselis – nuolat judančių ir migruojančių žmonių miestas. Bet kuriuo paros laiku ir bet kokiomis oro sąlygomis teko matyti daugybę lagaminus tempiančių, stumiančių ar besinešančių žmonių, tarsi visi nuolat kažkur keliautų. Na, turint omenyje kiek Briuselyje yra įvairių tarptautinių institucijų, šio miesto gyvenimas ant lagaminų turbūt neturėtų stebinti.
Kainos Briuselyje nedraugiškos
Kavinėse papietauti gali kainuoti keliasdešimt eurų ir daugiau. Pigiau pavalgyti galima turkų, graikų ar italų užeigose. Italų kavinėje pietavau už aštuonis eurus (didelis panini sumuštinis su kumpiu ir kava), kas, palyginus su aplinkinėmis kainomis, pasirodė itin pigu. Tad, jei viešbutyje jums pasiūlys gausius pusryčius už 15 eurų žmogui, rimtai apsvarstykite šią galimybę.
Briuselis (nuotr. Makalius.lt skaitytojų) (nuotr. Gamintojo)
Transportas taip pat nepigus – iš centro iki oro uosto autobusu važiavau už šešis eurus. Keliais eurais pigiau būtų buvę pirkti iš bilietų automatų, tačiau šalia tos stotelės tokio tiesiog nebuvo, tad, jei planuojate keliauti autobusu ir turite galimybę, geriau iš automato nusipirkite daugiau ar ilgiau galiojančių bilietukų. Vienas važiavimas metro kainuoja apie du eurus, tačiau jei persėsite per valandą, antrą kartą mokėti nereikės. Turėkite tai omenyje prieš pirkdami metro bilietus dienai ar kelioms, nes jei nevažinėsite tolimų atstumų su persėdimais, išlaidos gali būti bevertės.
Lankytini Briuselio objektai
Norint apžvelgti Briuselio senamiestį, visai patogu tai pradėti nuo Teisingumo rūmų. Tiesa, jie remontuojami, ir jau senokai, tad jų fasado grožio nepamatysite, bet juos galima apžiūrėti iš vidaus – tai didelis ir didingas pastatas, tiesa, vakare prastokai apšviestas, tad su paprasta „muiline“ itin gražių nuotraukų nepadarysite. Tačiau pasivaikščioti verta. Be to, galima ir užmesti akį į posėdžio sales – durys tam su specialiais langeliais ir netgi pravertos, tad tai išties reta proga pamatyti procesą iš pakankamai arti.
Apžiūrėjus Teisingumo rūmus patogu leistis gatve apačion, į Palace du gran Sablon aikštę, kurioje stovi labai žavinga Notre-dame du Sablon. Tai nedidelė, grakšti ir aukštai besistiebianti gotikinė bažnyčia, paliekanti šviesų ir lengvą įspūdį. Iš aikštės galima nesunkiai pasiekti Karalių rūmus ir sodą prie jų – išnėrus iš siaurų senamiesčio gatvelių nustebina čia atsiveriančios erdvės žaluma, net ir žiemą besiskverbianti iš po sniegp, taip pat ir rūmai, kaip ir priklauso karališkiems, išties nemaži. Ne Versalis, bet tam tikro savo žavesio tikrai turi.
Briuselis (nuotr. Makalius.lt skaitytojų) (nuotr. Gamintojo)
Nuo šių rūmų jau nebetoli ir Didžioji aikštė, kurioje rasite senovinę rotušę, Karalių namą ir gildijos namus. Šioje vietoje blyksi daugiausia turistų fotoaparatų – nei prie vienos kitos Briuselio įžymybės nemačiau tiek daug pozuojančių žmonių. Ši vieta išties graži ir romantiška, o šiltu metu laiku, kai visa aikštė būna nusėta žydinčių tulpių ornamentais, turėtų atrodyti tiesiog nuostabiai. Netoli aikštės, nedidelėje gatvelėje yra žymioji Briuselio sisiojančio berniuko statula, o kitoje aikštės pusėje esančioje gatvelėje – mažiau žinoma sisojančios mergaitės statula. Taip pat gražus yra Briuselio penkiasdešimtmečio parkas su jų Triumfo arka, ir nors jis tolėliau nuo senamiesčio, jame apsilankyti tikrai verta.
Turėdami daugiau laiko, nuvažiuokite ir į Bruparck'ą, kuriame yra Mini-Europos miestelis, Oceade vandens parkas ir žymusis Atomium. Labai verta aplankyti ir netoli esantį Briugės miestelį – gražus ir mielas miestukas, kuriame vaikščiodami tikrai prisiminsite filmo „In Bruges“ (liet. vertimas: „Reikalai Briugėje“) scenų.
Maistas ir gėrimai Briuselyje
Kadangi valgyti normaliose kavinėse ar juolab restoranuose – šiokia tokia prabanga, maistą pirkau italų užkandinėje, parduotuvėje, tad apie ypatingus belgiškos virtuvės šedevrus nelabai ką galiu pasakyti. Žinoma, belgiškas šokoladas ir saldumynai yra brangus, bet tikrai didelis malonumas jų paragauti. Taip pat teko girdėti gerų atsiliepimų apie jų kavinėse patiekiamas midijas su keptomis bulvytėmis, tačiau jų ragauti neteko.
Pagrindiniai patarimai vykstantiems į BriuselįPrieš kelionę vertėtų iš anksto pasidomėti viešuoju transportu ir kaip nusigauti iki viešbučio, kur autobusų ar traukinių stotelės. Autobusuose švieslentėse rodo būsimą stotelę, tad reikia atidžiai sekti ir laiku paspausti išlipimo mygtuką, mat jei pavėluosite paspausti ar nepaspausite, reikiamoje stotelėje neišlipsite. Nebijokite klausti žmonių – dauguma labai paslaugūs, vos ne už rankos nuveda iki ieškomos vietos.
Briuselis (nuotr. Makalius.lt skaitytojų) (nuotr. Gamintojo)
Nepamirškite, jog Briuselis brangus. Parduotuvėse kainos, kiek teko pastebėti, irgi didesnės, nei Lietuvoje, tad bent jau pirmam vakarui būtų protinga įsidėti maisto iš namų.
Turint pinigų ir gerus gidus po miestą Briuselyje galima labai smagiai ir įdomiai praleisti laiką, tačiau miestas labiau tinkamas ilgųjų savaitgalių kelionėms. Pasirinkus šią kryptį ilgesnėms atostogoms, verta pasižvalgyti po aplink Briuselį esančias vietoves.