Vienas didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje „Gintarinė vaistinė“ suskaičiavo, kad šių metų vasarį šalies gyventojai nuo lentynų šlavė apsaugos nuo saulės priemones. Tinklo atstovų teigimu, šio neįprasto šuolio priežastys yra bent kelios, viena iš jų – pavargę nuo karantino suvaržymų ir ilgos žiemos šalies gyventojai keliavo pasimėgauti saule į šiltus kraštus.
Nors įprastai vaistinėse saulės kosmetika nesudaro reikšmingos pardavimų dalies, palyginti šių metų sausio mėnesį su vasariu, pastarieji išaugo 69 proc.
„Vasaris mus nustebino savo apsaugos nuo saulės priemonių pardavimų rekordais. Ne be reikalo šio šalčiausio žiemos mėnesio pavadinimas – toks vasariškas. Viena iš tokio augimo priežasčių – padažnėjusios kelionės į šiltus kraštus. Išgyvenę ilgą ir šaltą žiemą, taip pat pavargę nuo metus besitęsiančių tai griežtesnių, tai švelnesnių karantino apribojimų šalies gyventojai rinkosi išvykas į pietų šalis. Kaip juokaujama, išvykti į kitą savivaldybę nebuvo galima, tačiau sėsti į lėktuvą ir išsilaipinti Maldyvuose – galima, todėl taip, matyt, ir nusprendė padaryti ne vienas gyventojas“, – apie vieną pagrindinių priežasčių sako vaistinių tinklo generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė.
Be to, kai kurios šalys neleidžia naudoti apsaugos nuo saulės priemonių, kurių sudėtis yra kenksminga rifams ir sutrikdo natūralų jų dauginimąsi, dėl šios priežastis išsirinkti tinkamą priemonę būtina labai atsakingai. Etiketėje negali būti tokių žodžių, kaip benzofenonas-3 ir oktinoksatas. Tokius reikalavimus saulės kosmetikai kelia Havajai, Seišeliai, taip pat ir šalies gyventojų itin pamėgti Maldyvai.
Kita šoktelėjusių saulės kosmetikos pardavimų priežastis, anot R. Bagdonavičienės – artėjantis pavasaris ir kaitresnė saulė, priminusi apie odos apsaugą.
„Lietuvoje pavasario saulė yra negailestinga. Iš praktikos žinome, kad ne visi jos išsiilgę skuba saugotis, o to nepadarę gali ir nudegti veidus. Tačiau matome teigiamą tendenciją – vis daugiau žmonių suvokia, kokia svarbi yra odos apsauga nuo saulės, kad reikėtų pasirūpinti bent nedidele apsauga nuo ultravioletinių spindulių ar bent jau makiažo pagrindu su apsaugos nuo saulės faktoriais (SPF) net ir ankstyvo pavasario metu. Oda už tai tikrai padėkos“, – teigia vaistinių tinklo vadovė.
Ji priduria, kad dažnas namuose siekia turėti ne vieną priemonę nuo saulės, su skirtingais SPF – tai dar viena priežastis, kodėl lentynos su saulės kosmetika vasarį kiek pratuštėjo.
„Svarbu ne tik, kad nurodytas SPF nebūtų per mažas, bet ir ne per didelis. Lietuvoje pakanka SPF 8 – SPF 25 pralaidumo kremo, atsižvelgiant į odos tipą ir jautrumą. Atostogaujant pietuose būtina turėti apsaugos priemones su SPF 25, 30, 40, ar net 50 pralaidumu. Tačiau verta prisiminti, kad nuolatinis apsaugos priemonių su aukštu SPF rodikliu naudojimas stabdo vitamino D pasisavinimą, todėl priemonę reikia rinktis nuo lokacijos, kurioje ji bus naudojama, arba tepti tik pačias jautriausias, nudegti linkusias kūno vietas, pavyzdžiui, nosį“, – aiškina R. Bagdonavičienė.
Anot jos, taip pat pastebima nauja tendencija – susirūpinimas mėlynąja šviesa (angl. blue light), skleidžiama kasdienybėje nuolat naudojamų elektroninių įrenginių, mat ši šviesa turi tokį patį žalingą poveikį odai kaip ir saulės skleidžiami ultravioletiniai spinduliai.
„Iš pacientų imame girdėti nusiskundimų, kuriuos sukelia ilgas buvimas saulėje, nors žmonės dienų dienas leidžia priešais kompiuterio ekraną ir saulės būna nematę. Pastebima, kad mėlynoji šviesa skverbiasi netgi giliau nei kiti ultravioletiniai spinduliai. Dėl padidėjusio nerimo ir susirūpinimo savo oda, nes per karantiną prie ekranų praleidome dar daugiau laiko, pakilo ir susidomėjimas priemonėmis, kurios apsaugotų nuo šios šviesos poveikio – tai yra saulės kosmetika“, – komentuoja R. Bagdonavičienė.