Praėjusį pirmadienį ministras pasirašė įsakymą, kuriuo vaistinis preparatas „Levonorgestrel“ būtų skiriamas 15–17 m. merginoms sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka bei 18–20 m. merginoms, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos.
Kaip aiškino SAM, pagal galiojančią tvarką nauja veiklioji medžiaga į kainyną gali būti įrašoma tik tada, kai ji įrašoma į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą.
„Kadangi šio sąrašo pakeitimas, kuriuo koreguojamos vaistinio preparato levonorgestrelio skyrimo sąlygos, jau yra patvirtintas, todėl VLK gavus vaisto gamintojo paraišką įrašyti jį į kainyną, turėtų būti rengiamas 2021 m. II ketv. kainyno pakeitimas ir įrašomas šis vaistinis preparatas į kainyną“, – rašoma ministerijos atsiųstame atsakyme.
Tvarką, kaip skirs, dar rengia
Jei vaistinis preparatas levonorgestrelis (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema) bus kompensuojamas 18–20 metų merginoms be papildomų sąlygų, jaunesnėms, lytiškai aktyvioms 15–17 metų panelėms jį bus galima skirti SAM numatyta tvarka.
Visgi pažymima, kad tvarka kol kas nėra parengta, bet nurodoma, kad bus rengiamas Ambulatorinių akušerijos ir ginekologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų (...) pakeitimo projektas, kuriame bus nustatyta minimo preparato skyrimo tvarka.
Kol nėra parengta minimas tvarkos aprašas, hormoninės spiralės gali būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų).
Darbo grupė pateikė 3 išvadas
Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį įvertinti vaistinio preparato levonorgestrelio kompensavimo tikslingumą ir poreikį lytiškai aktyvioms 15–20 m. merginoms buvo sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo ir darbą organizavo Lietuvos bioetikos komitetas.
Kaip aiškino SAM, darbo grupė pateikė visus suformuotus alternatyvius pasiūlymus ir „buvo pasirinkta daugumos darbo grupės narių suformuota nuomonė, kad vaistinį preparatą levonorgestrelį, vartojimo į gimdo ertmę sistemą, kompensuoti 18–20 metų merginoms kompensuoti be papildomų sąlygų, o lytiškai aktyvioms 15–17 metų amžiaus merginoms, atsižvelgus į Darbo grupės išskirtus etinius, teisinius ir socialinius aspektus“.
Teigiama, kad didžioji dalis darbo grupės narių siūlė SAM priimant sprendimą įtraukti vaistą į sąrašą, parengti Paslaugos teikimo aprašą, kuris padėtų preparatą skiriančiam gydytojui užtikrinti tinkamą jau galiojančių teisės aktų nuostatų laikymąsi ir užtikrinti 15–17 metų pacientės gerovės ir interesų apsaugą.
Darbo grupė, kaip informuoja ministerija, paslaugos teikimo apraše siūlė aptarti šiuos etinius, teisinius ir socialinius aspektus:
- sutikimo reikalavimus prieš intrauterinės spiralės su levonorgestreliu įvedimą;
- informacijos pateikimo specialiuosius reikalavimus;
- reikalavimus pacientės priežiūrai paskyrus intrauterininę levonorgestrelio sistemą.
Sukėlė daug aistrų
Portalas tv3.lt primena, kad dar prieš metus eksministro Aurelijaus Verygos pasirašytas įsakymas dėl kontraceptinių spiralių skyrimo paauglėms sukėlė tiek dalies politikų, tiek tėvų asociacijų pyktį.
Toks siūlymas supriešino visuomenės dalį, mat imta svarstyti apie tai, kad toks sprendimas galėtų tik paskatinti jaunas mergaites imtis neatsakingo lytinio elgesio. Kiti gi tvirtino, kad tokiame amžiuje ne lytiniai santykiai mergaitėms turi rūpėti, o mokslai. Kilus skandalui, ministras A. Veryga tuo metu pripažino, kad klausimą teks svarstyti iš naujo.
Tuo metu skaičiuota, kad valstybė iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto per metus kontraceptinėmis spiralėmis aprūpintų daugiau kaip 7000 paauglių per metus. Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija piktinosi, kad tokiais būdais netiesiogiai skatinamas lytinis paauglių gyvenimas.
Pasiūlymą įtraukti „Levonorgestrel“ preparatą prieš kurį laiką teikė Lietuvos akušerių ir ginekologų draugija. Jos valdybos narė Žana Bumbulienė tvirtino, kad hormoninės spiralės esą yra efektyviausias būdas apsisaugoti nuo nepageidautino nėštumo.
Argumentuojama, kad naudodamos šias priemones paauglės kaip tik atsakingiau planuos lytinius santykius, bus išvengiama nepilnamečių merginų abortų.