TV3 laidos „Kviečiame daktarą“ vedėjas Alvydas Unikauskas ir į svečius pakvieta medicinos daktarė Eglė Marciuškienė pasakoja apie sodo, daržo darbų naudą bei įspėja apie tvyrančius pavojus.
A. Unikausko teigimu, tyrimai parodė, kad sodininkų kūno masės indeksas yra mažesnis, o išvaizda geresnė nei tų, kurie neužsiima žemės darbais.
„Tam įtakos turi fizinis aktyvumas ir didesnis suvartojamo šviežio maisto kiekis. Savo daržą turintys žmonės kasdien suvalgo 40 procentų daugiau daržovių ir vaisių nei tie, kurie juos perka“, – pasakoja laidos vedėjas.
Laidoje į svečius pakviesta labaratorinės medicinos daktarė E. Marciuškienė kaip didžiausią sodo ir daržo naudą, išskiria fizinį aktyvumą bei iš saulės gaunamą vitaminą D.
„Nori, nenori, esi priverstas judėti, pakelti šapelį, išrauti žolę. Kita nauda – darbo metu gaunama saulė, kuri mažina kraujospūdį ir leidžia pasigaminti reikalingą vitamino D kiekį. Žinoma, kiti privalumai – namuose užauginti vaisiai, uogos, daržovės ir puiki emocija, nes sodininkystė kelia motyvaciją, nuotaiką“, – sako medicinos daktarė.
Dirbant sode ar darže, tyko pavojai
E. Marciuškienė pasakoja, kad vienas iš galimų pavojų dirbant darbus sode ar darže yra užklystantys gyvūnai. „Tai gali būti klaidžiojantys šunys, katės, graužikai bei vabzdžiai, kurie gali užkrėsti vaisius, daržoves ir dirvožemius.
1 arbatiniam šaukštelyje dirvožemio yra iki 1 milijardo bakterijų. Tai lyg 2 karvės 1 are. Būtent dirvožemis yra vienas nesaugiausių terpių, nes didelis blogųjų mikroorganizmų kiekis gali sukelti pavojų“, – žiniomis pasidalina į laidą pakviesta pašnekovė.
A. Unikauskas sako, kad atliekant sodo, daržo darbus ir susižeidus, žmogus nebūtinai užsikrės – vieni gali susirgti, o kiti užkrėtimų išvengti. E. Marciuškienė paantrina, kad dirbant susižeidžia didžioji dauguma, tačiau yra žmonių, kuriems tokio tipo užkrato ligos nebūdingos.
„Tam yra kelios priežastys. Visų pirma – amžius ir su amžiumi susijusi imuninės sistemos būklė. Viskas priklauso nuo įgytos bei įgimtos imuninės sistemos, nes tam tikrų ligų galima išvengti pasiskiepijus.
Didžiausia tikimybė užsikrėsti bakterinėmis ligomis išlieka vaikams ir virš 60 metų senjorams. Vaikai iki 9 mėnesių imunitetą gauna iš mamos, o vėliau jis formuojasi individualiai. Žinome faktą, kad galioja vaikų skiepijimo programos, tad jų imuniteto susiformavimui reikia laiko“, – pasakoja E. Marciuškienė.
Daktarė sako, kad stablige galima susirgti tiesiog dirbant savo darže. „Tai labai realus dalykas, nes stabligė gyvena dirvožemyje, o ypatingai, jeigu jis yra tręšiamas mėšlu. Mėšlas yra stabligės šaltinis.
Minėta liga galima užsikrėsti paprasčiausiai susižeidus. Pavyzdžiui, įsidūrus rožės spygliu. Nebūtina užlipti ant grėblio, surūdijusios vinies – užtenka mažos mikrotraumos“, – žiniomis dalijasi gydytoja.
Daktarui A. Unikauskui gydytojos paklausus, ar kiekvieną kartą susižeidus, reikia bėgti pas medikus ir gauti skiepą, ji atsako, kad dažniausiai, mes turime jau susiformavusį imunitetą, tačiau reikia būti itin atidiems.
„Pirmąją vakciną nuo stabligės žmonės gauna dar vaikystėje, o baigus mokyklą, gyventojams suteikiama paskutinė tokio tipo vakcina. Vėliau reikalinga revakcinacija kas 10 metų. Taip žmogus įgauna imunitetą užkrato pavojui“, – sako ji.
Perspėjamų stabligės simptomų nėra
Daktarė teigia, kad stabligė dažniausiai pažeidžia raumenis – vystosi raumenų traukuliai, vėliau jų parezės ir gali ištikti mirtis: „Nėra silpnų stabligės simptomų. Dažniausiai tai tiesiog įvyksta.“
E. Maciuškienė akcentuoja, kad kitas galimas pavojus – sepsis. Į kraują patekus bakterijoms, gali išsivysti „daržininkų sepsis“, kuris greitai ir ūmiai keliauja žmogaus organizmu.
„Yra aprašyti atvejai, kad nuo susižeidimo per 3 dienas, žmogus gali mirti. Todėl bet koks susižeidimus darže yra rizikingas. Dažniausiai sepsio simptomai – žaizda, pakilusi temperatūra – tokiu atveju reikėtų skubėti pas gydytojus.
Temperatūros dydis nieko nenusako. Ji gali būti labai aukšta arba žemesnė, tačiau tai gali reikšti lygiai tokią pačią užkrato būseną“, – įspėja medicinos daktarė.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!