„Vietoje mano širdies plaka kito žmogaus širdis. Ji dešimt metų už mane jaunesnė. Niekada nesugebėsiu padėkoti to mirusio žmogaus mamai, kuri priėmė sprendimą ir sutiko padovanoti savo sūnaus širdį man“, – tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo viešėjęs Rimvydas.
Apie tai, kaip paprastas gripas negrįžtamai pakeitė vilniečio gyvenimą ir kaip atskirti gripą nuo kitų ūmių peršalimo ligų, studijoje kalbėjomės su Rimvydu Vekerotu ir medicinos mokslų daktaru, profesoriumi Sauliumi Čaplinsku.
Pagrindinis 1 požymis
Paprašius profesoriaus pasidalinti, ar įmanoma atskirti mirtinai pavojingą gripą nuo kitų peršalimo užkrečiamų ligų, profesorius paaiškino, kad yra keli esminiai skirtumai, galintys padėti suprasti, kuo serga suaugęs žmogus arba vaikas.
„Gripas prasideda staiga. Jeigu šiandien buvote vakarėlyje, o rytoj susirgote, tikėtina, kad bus gripas, o ne peršalimas arba covidas. Teoriškai gripas prasideda su aukšta temperatūra, tačiau tikrai ne visada.
Reikia stebėti pacientą ir joks medikas, neįvertinęs epidemiologinės anamnezės, kuo tiksliai žmogus serga. Itin svarbu, kad miestuose būtų pakankami laboratoriniai pajėgumai, kurie galėtų testuoti žmones ir atskirtų, kas kuo serga.“
Gali komplikuotis
Pasak S.Čaplinsko, pajutus pirmuosius požymius, reikia stebėti save. „Ne veltui rekomenduojama likti šiltai namie, vartoti daug skysčių ir stebėti save. Jeigu antrą-trečią parą simptomai ryškėja, atsiranda nauji, kyla temperatūra, būtina kuo skubiau susisiekti su gydytoju. Negalima galvoti, kad pacientas simuliuoja.
Kartais gali atrodyti, kad žmogaus būklė gerėja, tačiau gripas yra pakankamai apgaulingas ir komplikuotis gali netikėtai.“
Apie tai, kaip Rimvydas gyvena su donoro širdimi ir kaip apsisaugoti nuo plintančių užkrečiamų ligų, žiūrėkite tinklalaidėje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
Tinklalaidę galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube kanale:
Apie ką kalbėjomės:
00:00 pašnekovų ir temos pristatymas
00:54 Rimvydą pakirto gripas be temperatūros
02:20 jauni žmonės numoja ranka
05:30 vienintelė išeitis – transplantacija
07:00 su dirbtine širdimi – 9 mėnesius
10:00 emocija išgirdus apie donoro širdį
12:00 su širdimi – naujas gyvenimas
14:00 jautrūs žodžiai donoro mamai
16:25 šių metų gripo agresyvumas
19:00 svarbu žinoti, koks virusas cirkuliuoja
22:00 kaip atskirti gripą nuo kitų virusų
25:00 ligos metu būtina stebėti būklę
28:00 šių metų gripo atmaina
31:00 vakcinos nauda
34:00 nemokama vakcina nuo pneumokoko