Plaukų priežiūra – ištisus metus
Grožio terapijos ir chirurgijos „Sugihara“ gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė pabrėžia, kad svarbiausia suprasti, ar tam tikra plaukų problema yra tik išorinės jų dalies pažeidimas, ar plaukai, o neretai ir visas žmogaus organizmas, yra pažeisti iš vidaus. Beje, ši auksinė taisyklė galioja nepriklausomai nuo metų laiko.
„Rudenį plaukai neretai išsausėja, lūžinėja jų galiukai – tai išorinių plaukų pažeidimų požymiai. Dažniausiai taip atsitinka dėl to, kad jie nebuvo tinkamai prižiūrimi ar apsaugoti vasaros metu“, – teigia G. Šabūnienė, konsultuojanti žmones galvos odos ligų, plaukų slinkimo bei jų grožio klausimais.
Plaukai linkę sausėti ir lūžinėti gali nuo baseinų vandens. Be to, įsisukę į atostogų šurmulį, daugelis žmonių šiltuoju metų laiku savo plaukams paprasčiausiai skiria daug mažiau priežiūros. Specialūs purškalai, aliejai ar tiesiog galvos apdangalas – gali apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Ką išduoda slenkantys plaukai
Dermatologė-trichologė G. Šabūnienė, paklausta, ar plaukų slinkimas yra tipinė rudens problema, teigė, kad šį klausimą galima atsakyti ir taip, ir ne. Šveicarų mokslininkai atliko su tuo susijusį specialų tyrimą, kurio metu buvo stebima apie 800 moterų.
Nustatyta, kad yra du laikotarpiai, kuomet žmogaus plaukai slenka aktyviau. Tai balandžio-gegužės, o kartais – ir birželio, mėnesiai, taip pat – rudens sezonas. Tikslaus mokslinio pagrindimo šiam fenomenui kol kas nėra.
Tačiau reikėtų įsidėmėti, kad plaukai itin aktyviai pradeda slinkti tuomet, kada yra pažeidžiami iš vidaus. Plaukų slinkimą lemia pačios įvairiausios priežastys – žmogaus genetika, patirtos chirurginės operacijos, hormoniniai pakitimai, kurie, pavyzdžiui, moterims pasireiškia po gimdymo, nesuderinta mityba ir alinančioms dietos.
Gydytoja G. Šabūnienė pabrėžia, kad norint išsiaiškinti plaukų problemų priežastis reikėtų prisiminti, kokie pastarųjų mėnesių ar net pusmečio įvykiai galėjo turėti neigiamos įtakos plaukų būklei.
„Visuomet savo pacientų teiraujuosi, kodėl, jų manymu, jiems pradėjo slinkti plaukai. Dažniausiai atsakymo ieškoma kelių savaičių laikotarpyje. Pavyzdžiui, moteris sako, kad neseniai plaukus pradėjo dažyti naujais dažais. Tačiau dėl netinkamų dažų ar kitų plaukų grožio arba kosmetinių priemonių plaukai gali tik suskilinėti, tačiau jų slinkimą lemia vidinės priežastys. Tarkime, paaiškėja, kad moteris prieš keletą mėnesių laikėsi itin griežtos dietos, kuri ir paveikė organizmą“, – aiškino dermatologė-trichologė G. Šabūnienė.
Plaukų grožis ir sveikata tiek rudenį, tiek bet kuriuo metų laiku labai priklauso nuo sveikos galvos odos. Juk ne veltui plaukas lyginamas su augalu, kuris gražiai gali augti tik jam tinkamame dirvožemyje.
Tenka kreiptis ir į specialistus
Kaip atskirti, ar plaukų problema yra rimta, ar dar neverta susirūpinti? Kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau vos tik pasirodžius pleiskanoms ar rudenį pradėjus aktyviau slinkti plaukams, į paniką pulti tikrai nederėtų.
Kita vertus, jei pleiskanojimas, galvos niežulys, plaukų slinkimas ar kitos su plaukais ir galvos oda susijusios problemos kartojasi nuolat, užsitęsia ilgus periodus, jau reikėtų kreiptis į šios srities specialistus – trichologus, kurie teikia konsultacijas ir plaukų grožio klausimais.
G. Šabūnienė teigė, kad dėl plaukų slinkimo dažniausiai kreipiasi moterys. „Tikriausiai taip atsitinka dėl susiformavusių stereotipų, kad vyras gali būti ir plikas. Dėl didesnio vyriško hormono – androgeno – kiekio vyrai yra labiau linkę plikti. Kita vertus, dažniausiai jaunesnio amžiaus vyrai kreipiasi dėl galvos odos problemų, pavyzdžiui, itin aktyvaus pleiskanojimo“, – patirtimi dalijosi grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ gydytoja.
Dermatologai – trichologai konsultacijos metu visų pirma išsiaiškina bendrą žmogaus sveikatos būklę, paciento gyvenimo būdą, ir atlieka ir specialius tyrimus, kuriems dabar pasitelkiama itin šiuolaikiška technika.
Jeigu žmogui slenka plaukai, anot gydytojos G. Šabūnienės, jam gali būti atliekamas plaukų svogūnėlių tyrimas (trichograma) arba laboratorijoje ištiriami plaukų stiebai. Jei problema rimtesnė, gali būti taikomas modernus plaukų skaičiaus, tankio bei plaukų svogūnėlių tyrimas, kurio metu plaukuota žmogaus galvos dalis skenuojama ir vėliau analizuojama specialiomis kompiuterio programomis.
Tuomet, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, skiriamas gydymo būdas. Kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos – mikroinjekcijų į problemines sritis – procedūras ir t. t.
Vien tik šampūnu pasitikėti nepataria
Gydytoja G. Šabūnienė priminė, kad bendros plaukų priežiūros nereikėtų pamiršti visus metus.
„Norint, kad plaukai gražiai atrodytų, jais reikia rūpintis nuolat. Be to, nederėtų naiviai tikėtis, kad vien tinkamas šampūnas išspręs plaukų problemas. Jei plaukų būklė suprastėjo dėl organizmo sutrikimų, šampūnas tėra pagalbinė priemonė“, – teigė dermatologė-trichologė.
Kasdieninei plaukų priežiūrai gydytoja pataria rinktis švelnius šampūnus, kurių sudėtyje yra kuo daugiau natūralių komponentų. Plaukų išorę reikia stiprinti ir kaukėmis, balzamais, plaukus maitinančiais aliejais. Svarbu tai, kad priemones reikia rinktis atsižvelgiant ne tik į plaukų, bet ir galvos odos tipą. Ji, kaip ir veido oda, gali būti tiek riebi, tiek sausa.