Karštuoju metų laiku norisi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, o ne iš karščio garuojančiose didmiesčių gatvėse. Nemėgstantys kiaurą dieną gulėti po palmėmis užsienio kurortuose vis dažniau renkasi aktyvių atostogų planą- keliones dviračiais. Lietuvoje galime suskaičiuoti per 700 km besitęsiančių trasų dviratininkams. Per nacionalinius ir regioninius parkus nutiesti maršrutai palankūs ir keliaujančioms šeimoms. Viskas ko reikia tokiai išvykai - gera kompanija, dviratis, sumuštiniai ir, žinoma, iš anksto suplanuotas kelionės maršrutas.
Pirmas maršruto planavimo etapas- tikslų nustatymas. Ar tai bus susipažinimas su Lietuvos lankytinomis vietomis ir jų istorija, ar savęs išbandymas- įveiktų kilometrų skaičius, o galbūt tiesiog ramus poilsis gamtoje?
Atitinkamiems tikslams - atitinkami maršrutai.
Tarp didžiųjų Nemuno kilpų driekiasi ne pernelyg ilgas 18 km maršrutas Birštonas- Prienai- Škėvonys- Birštonas, pasiekiamas automobiliu ar autobusu. Čia dviratininkai mindami palei Nemuną apvažiuos kurortinį Birštono miestelį, Prienus bei turės galimybę pasigrožėti Žvėrinčiaus mišku, kuriame Vytauto Didžiojo valdymo laikais vykdavo karališkosios medžioklės. Taip pat netoliese galima aplankyti Škėvonių atodangą, nuo kurios atsiveria įspūdingi Nemuno slėnio vaizdai.
Neries regioninio parko dviračių trasa pasiekiama traukiniais Lietuvos geležinkeliu tiek iš Vilniaus, tiek iš Kauno. Išlipus stotelėje Lazdėnai prasideda 23 km maršrutas palei Neries upės kilpą. Į lankytinų vietų sąrašą čia įtrauktas Panerių dvaras bei Panerių miško regykla, nuo kurios apžvalgos aikštelės matosi ne tik Neries slėnis ir vingiuojanti upė, bet ir Kernavės bažnyčios bokštų viršūnės.
Taip pat traukiniu iš Vilniaus pasiekiamas Marcinkonių žiedinis senosios drevinės bitininkystės dviračių takas. Nors jis ne itin žinomas, tačiau vertas dėmesio, nes driekiasi palei nuostabaus vaizdo Čepkelių raisto pakraštį ir atveda prie Bitininkystės muziejaus. Svarbu įsidėmėti, kad iki liepos 1 d. dviratininkai, norintys užsukti į Čepkelių raistą, privalo apie tai pranešti parko darbuotojams. Nuo liepos 1 d. čia galima lankytis ir be lydinčiojo vadovo, bet privaloma pasiimti leidimą turizmo informacijos centre. Žinoma, galima keliauti ir neužsukant į raistą – tuomet žygio vadovo samdytis nereikės.
Ne mažiau įdomus, bet kai kuriems sunkiai įveikiamas 68 km maršrutas palei buvusį geležinkelį Alytus–Varėna. O Molėtų rajone įrengtas netradicinis Kamastos dviračių žiedas. Jis ypatingas tuo, kad iš anksto susitarę dviratininkai čia gali apsilankyti kaimo sodybose bei ir pamatyti kaip auginamos bitės, triušiai bei išmokti kepti duoną pagal senuosius lietuvių bočių papročius.
Iššūkių mėgėjams- kelių dienų žygis dviračiais Suvalkijos dviračių žiedu. Marijampolės apskrityje prasidedanti 200 km trasa jungia įdomiausius Sūduvos krašto istorijos, kultūros, gamtos paminklus, gražiausius kraštovaizdžius. Ji taip pat jungiasi su Lenkijos Suvalkų krašto panašia dviračių turizmo trasa. Miestai ir kaimeliai kuriuos aplankysite: Marijampolė – Kalvarija – Jurgežeriai – Smalnyčėnai – Kuosėnai – Bartninkai – Ožkabaliai – Gražiškiai – Vištytis – Pajevonys – Užbaliai – Klampučiai – Vilkaviškis – Kudirkos Naumiestis – Sintautai – Panoviai – Slavikai – Sudargas - Kiduliai - Šakiai – Lukšiai – Griškabūdis – Višakio Rūda – Kazlų Rūda – Ąžuolų Būda – Gudeliai– Plutiškės – Utalina – Smalinyčia – Veselava – Zomšinė - Igliauka – Šventragis – Daukšiai – Padovinys – Marijampolė.
Kaip gi vasara be atostogų pajūryje. Sakoma, kad geriausia dviračių trasa įrengta būtent čia. Minant dviratį galima grožėtis ne tik pajūriu, bet ir išlikusiais žvejų kaimeliais bei nuostabia pamario gamta. Takas driekiasi ne tik per visą Lietuvos pajūrį – nuo Būtingės šiaurėje iki Nidos tačiau ir palei marias nuo Klaipėdos iki Rusnės salos. Trys skirtingos atkarpos susitinka Klaipėdoje:
- Nuo Klaipėdos iki Nidos (50km per Kuršių neriją)
- Nuo Klaipėdos iki Būtingės (50km per Pajūrio regioninį parką ir Palangą)
- Nuo Klaipėdos iki Rusnės salos (110 km palei Kuršių marias ir Nemuno deltą)
Išsirinkus maršrutą ir pasiryžus iškeliauti derėtų nepamiršti permainingų Lietuvos oro sąlygų ir būtiniausių daiktų sąrašo. Svarbiausia- neapsikrauti daiktais. Būtiniausia įranga keliaujantiems dviračiais: žemėlapis, kompasas, elementariausių įrankių komplektas, jei dviratis sugestų, lietpaltis, kuris apsaugos nuo netikėto lietaus, o taip pat privalu turėti vandens bei užkandžių. Žinoma, jei išsiruošėte į kelionę su nakvyne Jums pravers miegmaišis, palapinė bei degtukai laužui užsikurti. Suplanuotas maršrutas + gera kompanija ir nepamirštamos atostogos garantuotos.