Plačiau apie ligą tv3.lt portalui pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojas urologas dr. Kęstutis Vaičiūnas.
Cistitas yra šlapimo pūslės uždegimas, kuris yra būdingiausias moterims, o labiausiai padažnėja pavasarį, atšilus orams. Nuo jo neapsaugota nei viena moteris – susirgti gali įvairaus amžiaus grupių žmonės.
„Ši liga yra įdomi tuo, kad dažniausiai serga moterys, ypatingai pavasarį. Dažniausiai besivaržančios dėl madų ir nežiūrinčios į meteorologines sąlygas. Tai yra dažniausiai moterų problema, kuria susergama ir paauglių amžiuje, bet daugiausiai susiduriam su vyresnėmis moterimis. Vyrams ši liga retesnė, pasireškia vyresniame amžiuje, kai išvešėja ar šlapinimąsi sutrikdo prostata“, – aiškino specialistas.
Anatominiai skirtumai lemia, jog moterys serga dažniau
Nors cistitu gali susirgti ir vyrai, tačiau moterims ši liga pasireiškia dažniau dėl skirtingos lyčių anatomijos. Moterys greičiau peršąla, nes jų šlaplė yra arčiau, todėl patekti bakterijoms yra paprasčiau.
„Moterys greičiau peršąla, jų šlaplė yra trumpesnė, arti išangės, todėl bakterijoms patekti į šlapimo pūslę yra paprasčiau“, – kalbėjo K. Vaičiūnas.
Cistitas yra dvejopas – ūminis ir lėtinis. Šios ligos simptomus lengvai atpažinsite. Tai šlapimo pūslės uždegimas, todėl dažnas šlapinimasis ar pilvo apačios skausmas išduos, jog greičiausiai susirgote.
„Dažnas šlapinimasis, pilvo apačios skausmas, taip pat skausmingas šlapinimasis, imperatyvus noras šlapintis. Jeigu yra sunkus ūminis cistitas, dažnai šlapinamasi net su krauju. Kitaip sakant, deginantis skausmas, pilvo apačios skausmas ir tik mąstymas apie tualetą, pasišlapinimas mažais kiekiais“, – apie cistito simptomus pasakojo gydytojas.
Peršalimas – dažniausia priežastis
Kai kurioms moterims užsikrėsti labai paprasta – užtenka ploniau apsirengus išeiti į lauką, pastovėti ant šalto grindinio, o pasitaiko atvejų, kai pakanka nusiplauti rankas šaltu vandeniu ir prasideda bėdos.
„Kai kurioms užtenka atėjus geresniam orui išsirengti ir pereiti per lauką. Kitai užtenka atsistoti ant kažkokio šalto pagrindo. Kai kurioms užtenka paprasčiausiai pakišti rankas po šaltu vandeniu, esu turėjęs tokių atvejų. Tai provokuoja ligos pasikartojimą. Esant recidyvuojančiai eigai, užtenka nedidelio šalčio ir tai jau sukelia problemas“, – kalbėjo urologas.
Prasidėjus šlapimo pūslės infekcijai, reikėtų stebėti kūno temperatūrą. Jei ji pakilo – metas kreiptis į gydytoją, nes cistitas gali komplikuotis į dar rimtesnes ligas.
„Kalbant apie temperatūrą, ji gali būti, gali nebūti. Pakilus aukštesnei temperatūrai, reikia galvoti apie vieną iš dažniausią cistito komplikacijų – inkstų uždegimą“, – aiškino K. Vaičiūnas.
Infekcija gali atsirasti ir po lytinių santykių – pro šlaplę patenka infekcija ir prasideda ūmus cistitas. Cistitas taip pat gali pasireikšti prasidėjus menopauzei, vykstant hormonų pokyčiams.
Rūpinkitės tinkama higiena
Jei moteris yra gimdžiusi bei gyvena aktyvų lytinį gyvenimą, yra tikimybė, jog dėl šių priežasčių cistitas gali kartotis.
„Ar liga kartosis, lemia keli faktoriai. Pavyzdžiui, ar moteris gimdžiusi, ar turi lytinius santykius, ar taikytas spindulinis gydymas bei kitos intervencijos“, – aiškino urologas.
Tačiau labai svarbi tinkamai higiena, ypač tai, kaip po šlapinimosi yra nusivaloma. Netaisyklingas nusivalymas gali atverti kelią infekcijai.
Taip pat labai svarbi tinkama higiena. Svarbu, kaip po pasišlapinimo nusivaloma. Reikia valyti nuo makšties link išangės, o ne atvirkščiai. Jeigu daroma atvirkščiai, yra dar vienas veiksnys, kad infekcija iš tiesiosios žarnos gali patekti į makštį“, – kaip taisyklingai elgtis paaiškino urologas.
Šią ligą dažniausiai sukelia Escherichia coli – žarnyno lazdelės, kurios aptinkamos atliekant šlapimo tyrimą. Negydoma liga tampa lėtine, pasikartojančia.
„Negydant, tampa lėtiniu cistitu, kuris kartojasi. Tada tenka ilgai ir nuobodžiai sirgti. Kaip minėjau, bet koks peršalimas ir liga atsinaujina. Liga po kurio laiko pradeda recidyvuoti, o blogiausiais atvejais tai eina link inkstų uždegimo“, – aiškino K. Vaičiūnas.
Jei jums ūminis cistitas, liga gydoma antibiotikais. Tačiau ligą pagydžius galvoti, kad uždegimas nesikartos, nereikėtų. Svarbu vengti cistitą sukėlusių priežasčių.
Lėtiniu cistitu sergančioms moterims reikėtų vartoti daug skysčių – taip infekcija praeis greičiau.
„Lėtiniu cistitu sergančioms moterims svarbu vartoti pakankamai skysčių, šlapimo takus dezinfekuojančių arbatų – taip padidėja šlapimo kiekis, išsiplauna šlapimo pūslė ir infekcija per kelias dienas praeina. Nesveikstant, reikia kreiptis pas specialistą ir tik po atlikto šlapimo pasėlio spręsti dėl antibakterinio gydymo“, – kalbėjo gydytojas.