• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinė vasaros diena pateikė įstabių grožybių danguje. Į Klaipėdos pusę slinko slinko raudonieji kaukai, žaibai, kurie primena raudonius blyksnius danguje.

Paskutinė vasaros diena pateikė įstabių grožybių danguje. Į Klaipėdos pusę slinko slinko raudonieji kaukai, žaibai, kurie primena raudonius blyksnius danguje.

REKLAMA

Orų stebėtojai pasidalijo įspūdinga šio reginio nuotrauka.

Parodė visiems

Socialiniame tinkle „Facebook“ puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pasidalijo „Sky Chasers LT“ puslapio įrašu apie užfiksuotus raudonuosius kaukus. 

„Dar vienas „Sky Chasers LT“ narys Lietuvoje užfiksavo raudonuosius kaukus! (angl. red sprites)“, – džiugiai įrašu pranešė jie.

Anksčiau „Orai ir klimatas Lietuvoje“ yra rašę apie tai, kas per reiškinys yra raudonieji kaukai. Taip pat jie pranešė, kokių sąlygų reikia šiam dangaus reginiui išvysti.

„Raudonieji kaukai (angl. red sprites; paprastai juos vadinam tiesiog spraitais) atrodo kaip raudoni blyksniai. Jie dažniausiai fiksuojami maždaug 50-90 km aukštyje.

REKLAMA
REKLAMA

Raudonieji kaukai dažniausiai priskiriami viršutinių atmosferos sluoksnių žaibavimui, tačiau iš tiesų tai yra šaltosios plazmos reiškinys neturintis troposferiniams žaibams būdingos ypač aukštos temperatūros (įprastai žaibai būna labai karšti ir nuo to oras sprogsta, pasigirsta griaustinis), todėl jie labiau panašūs į fluorescencinių lempų šviesą nei į žaibo išlydžius.

REKLAMA

Pirmieji įrašai apie spraitus pasirodė dar XIX a. pabaigoje. 1956 m. reiškinį savo akimis pastebėjo Nobelio premijos laureatas C. T. R. Wilsonas. Ilgus dešimtmečius lėktuvų pilotai virš audrų matydavo keistus šviesos darinius, tarsi šmėklas pasirodančias vos akimirką ir keliaujančias į dangų. Tačiau niekas jais nepatikėdavo, kol tos raudonos „šmėklos“ buvo visai netyčia užfiksuotos.

Jas atsitiktinai nufotografavo lygiai prieš 35 metus, 1989 m. liepos 4 d., Minesotos universiteto mokslininkai pastatę šviesai jautrią kamerą. Na o prieš 30 metų, 1994 m. liepos 6 d., jie pirmą kartą buvo nufotografuoti iš orlaivio jau su konkrečiu tikslu įamžinti spraitus. Taigi šis reiškinys pirmą kartą fotografijoje užfiksuotas palyginus visai neseniai“, – rašė puslapio administratoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų